მიხეილ ყაველაშვილი – ჩემი პირველი მკაფიო პრინციპი იქნება, რომ დავიცვათ კონსტიტუცია
ჩემი პირველი მკაფიო პრინციპი იქნება ის, რომ დავიცვათ ჩვენი კონსტიტუცია, – ამის შესახებ საქართველოს არჩეულმა პრეზიდენტმა, მიხეილ ყაველაშვილმა ტელეკომპანია „იმედთან“ ინტერვიუში განაცხადა.
კითხვაზე, რთული იქნება თუ არა პრეზიდენტის ინსტიტუტის კონსტიტუციურ ჩარჩოებში დაბრუნება, ყაველაშვილმა უპასუხა: „შეხედულებების მიხედვით თუ ვიცვალეთ პოზიცია, მაშინ რად გვინდა კონსტიტუცია და კანონი?!“.
„ვეცდები, ნაკლები ვისაუბრო ქალბატონ სალომე ზურაბიშვილზე, რადგან ბევრი შეფასება მაქვს გაკეთებული წინა პოზიციების დროს მის მიმართ. თუმცა, არის შეუთანხმებლობა.
თუ მე განსხვავებული შეხედულება მაქვს და ვემიჯნები აღმასრულებელი ხელისუფლების პოლიტიკას, მაგრამ კონსტიტუცია ამის საშუალებას არ მაძლევს და პრეზიდენტის როლში, იმ საკონსტიტუციო მოწყობის დროს, თუ მე პატივისცემა მაქვს ჩემი ქვეყნის, ჩემი სამშობლოსი, ჩემი ხალხის, ჩემი მთავარი დოკუმენტისა, მაშინ მე უარს ვამბობ პრეზიდენტობაზე, რადგან დავიცვა კონსტიტუცია, სამაგალითო ვიყო ჩემი მოქალაქისთვის და ამ შემთხვევაში გადავდგები და პოლიტიკურ დაპირისპირებაში გადავალ სხვა პოზიციიდან – აი, ეს იქნებოდა სწორი ნაბიჯი.
აღარაფერს ვსაუბრობ, რამდენად მართალი იყო მისი პოლიტიკური შეხედულებები, ამაზე ხშირად ვსაუბრობდი და დღესაც გრძელდება, როგორ არღვევს და ვის ემსახურება, აღარ გავაგრძელებ. მე სწორედ ჩემს პასუხებში მუდმივად ხაზს ვუსვამ წესსა და პატივისცემას. თუ ჩვენ ამ წესს არ დავუბრუნდებით, ეს პოლარიზაცია უფრო მეტად გაღრმავდება. ანუ, რისი თქმა მინდა – ის ადამიანები, ვინც სამაგალითო უნდა იყოს – პრეზიდენტი, აღმასრულებელი ხელისუფლების, სასამართლოს წარმომადგენელი, პარლამენტის წევრი და ასე შემდეგ, თავად უნდა იყვნენ მაგალითის მიმცემი, რომ ისინი კანონსა და კონსტიტუციას იცავენ.
მიზეზები ყოველთვის არსებობს და სხვადასხვა შეხედულება. შეხედულებების მიხედვით თუ ჩვენ ვიცვალეთ პოზიცია, მაშინ რად გვინდა კონსტიტუცია და კანონი?! თუ ჩვენ ეს მთავარ დოკუმენტად არ გვაქვს და მისდამი პატივისცემა არ გვაქვს. ამაზე მაქვს საუბარი. ამიტომ მარტივად შესაფასებელია, აღარც მინდა, გავაგრძელო. მან კონსტიტუცია დაარღვია, ეს არის მთავარი დანაშაული მისი მხრიდან და შეფასება ჩვენი მოქალაქეების ამ თემასთან დაკავშირებით აუცილებლად უნდა იყოს ერთიანი, მიუხედავად იმისა, ვინმეს მოსწონს, თუ – არა. ანუ, ჩვენთვის შეფასება უნდა იყოს ის, რომ შენ კონსტიტუცია დაარღვიე. შენ მართალიც რომ იყო, რაზეც ჩვენ დაყრდნობილი ვართ, ის დაარღვიე და ეს უნდა იყოს მიუღებელი. აი, ამ გზას უნდა დავადგეთ და ჩემი პირველი მკაფიო პრინციპი იქნება ის, რომ დავიცვათ ჩვენი კონსტიტუცია“, – განაცხადა ყაველაშვილმა.
მარკო რუბიო 28 თებერვალს ისრაელს ეწვევა და ბენიამინ ნეთანიაჰუს შეხვდება
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო 28 თებერვალს ისრაელს ეწვევა და პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს შეხვდება.როგორც „სიენენი“ სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელზე დაყრდნობით წერს, შეხვედრისას მხარეები ირანთან მოლაპარაკებებს განიხილავენ.შეერთებულ შტატებში აცხადებენ, რომ ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ ირანისგან მომდევნო დღეების განმავლობაში დამატებით დეტალებს ელოდებიან.თეთრი სახლის პრესსპიკერის თქმით, ირანთან მოლაპარაკებებში პროგრესი მიღწეულია, თუმცა მხარეები ზოგიერთ საკითხზე კვლავ ვერ თანხმდებიან.
მაიკ ბენცი – ახლა ამტკიცებენ, რომ ევროპაში გამჭვირვალობის კანონია საჭირო, მხარს ვუჭერ ამას, თუმცა ირონიაა, რომ ევრობიუროკრატების იგივე ჯგუფი უნგრეთსა და საქართველოს სანქციებით ემუქრებოდა
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა მაღალჩინოსანმა, მაიკ ბენცმა ბრიტანეთის ყოფილ პრემიერ-მინისტრ ლიზ ტრასთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ აშშ-მა და ევროკავშირმა საქართველოსა და უნგრეთს „რუსული კანონის” ბრალდება წაუყენეს მხოლოდ იმიტომ, რომ ამ ქვეყნებმა დაფინანსების გამჭვირვალობის კანონი მიიღეს.მაიკ ბენცმა ევროპაში სიტყვის თავისუფლების საკითხზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ახლა ევროპაში თავისუფალი სიტყვის ინიციატივას უჭერს მხარს.მისი თქმით, სიტყვის თავისუფლება ევროპაში მთელი საუკუნის განმავლობაში უდავო ღირებულება იყო, მაგრამ ბოლო ათ წელიწადში დაფინანსება არა სიტყვის თავისუფლებას, არამედ ცენზურას ემსახურებოდა.„ევროპული მედია ამაზე განრისხებულია და ამბობს, რომ ეს რუსული გავლენის ოპერაციაა. ისინი ამტკიცებენ, რომ აშშ-ის მთავრობა აფინანსებს ჯგუფებს, რომლებიც თავისუფალ სიტყვას უჭერენ მხარს, რადგან მემარჯვენე პოპულისტურ პარტიებს ევროპაში თავისუფალი სიტყვა სურთ საკუთარი პროპაგანდის გასავრცელებლად. რუსებს კი სურთ მათი გამარჯვება იმის გამო, რომ სკეპტიკურად უყურებენ ბევრ საკითხს ნატო-სა და ევროკავშირზე. ამიტომ ახლა ამტკიცებენ, რომ ევროპაში გამჭვირვალობის კანონია საჭირო – რომ აშშ-ის ყველა გრანტი საჯაროდ გახდეს ცნობილი. მე სრულიად მხარს ვუჭერ ამას, თუმცა ირონია ისაა, რომ სწორედ 15 თვის წინ ევროკავშირის ბიუროკრატებისა და ფინანსური წრეების იმავე ჯგუფი უნგრეთს, საქართველოსა და სამ სხვა ევროპულ ქვეყანას სანქციებით ემუქრებოდა, როდესაც მათ სწორედ ამ გამჭვირვალობის კანონის მიღება სურდათ. მათ ეს „რუსულ კანონად“ მოიხსენიეს, რადგან რუსეთმაც მსგავსი რამ 2012 წელს მიიღო“, – აღნიშნა ბენცმა.აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა მაღალჩინოსანმა  განმარტა, რომ რუსეთს არანაირი პრობლემა არ ჰქონდა გამჭვირვალობის კანონებთან – პრობლემა სწორედ აშშ-სა და ევროკავშირს ჰქონდათ. მისი თქმით, ევროკავშირი უნგრეთს პირდაპირ დაემუქრა: თუ პარლამენტი მიიღებს კანონს, რომელიც მოითხოვდა, რომ ყველა არასამთავრობო ორგანიზაციას, რომელიც 23 000 დოლარზე მეტ სამთავრობო დაფინანსებას იღებს, ეს საჯაროდ გამოეცხადებინა, ევროკავშირი გაყინავდა უნგრეთისთვის გამოყოფილ მილიარდობით დოლარს.„რატომ ჰქონდა ბაიდენის ადმინისტრაციას და ევროკავშირს პრობლემა ამ გამჭვირვალობის კანონთან? რადგან ისინი უნგრეთის მთელ მედიას, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, აკადემიურ და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს ამერიკული და ევროკავშირის სახსრებით ავსებდნენ, რათა ხელოვნური პოლიტიკური მოძრაობა შეექმნათ ორბანის დასამხობად, უკრაინა ევროკავშირში შეეყვანათ და ერთადერთი ვეტოს ხმა მოეშორებინათ“, – განაცხადა მაიკ ბენცმა.
მებაჟე ოფიცრებმა შსს-ს თანამშრომლებთან კოორდინაციით, თბილისის აეროპორტში ნარკოტიკული საშუალება ,,კოკაინი“ აღმოაჩინეს
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო გამშვები პუნქტი ,,თბილისის აეროპორტის“ მებაჟე ოფიცრებმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან კოორდინაციით, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით, ნარკოტიკული საშუალება ,,კოკაინი“ აღმოაჩინეს.მებაჟე ოფიცრის მიერ, ეჭვის საფუძველზე შეჩერებული უცხო ქვეყნის მოქალაქის ხელბარგის დეტალური დათვალიერების შედეგად, გამოვლენილი იქნა სამ ჰერმეტულ შეფუთვად დაფასოებული 300 გრამამდე ნარკოტიკული საშუალება ,,კოკაინი’’.საქმის მასალები, შემდგომი რეაგირების მიზნით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაეცა.
გიორგი ბაჩიაშვილი საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე პატიმრობიდან გათავისუფლდა
„თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილ ხელმძღვანელს, გიორგი ბაჩიაშვილს საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა.ამის შესახებ საქართველოს პირველ არხს პროკურატურაში განუცხადეს.„„თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილმა ხელმძღვანელმა, გიორგი ბაჩიაშვილმა სრულად აღიარა დანაშაული ყველა სისხლის სამართლის საქმეზე. ასევე, სრულად ითანამშრომლა გამოძიებასთან, აანაზღაურა ზიანი, რის საფუძველზეც გაუფორმდა საპროცესო შეთანხმება პირობით მსჯავრზე და ჯარიმაზე“, – აცხადებენ საქართველოს პროკურატურაში.ცნობისთვის, „თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილ ხელმძღვანელს, გიორგი ბაჩიაშვილს 2025 წლის 5 მარტს საზღვრის უკანონო კვეთის ფაქტზე აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა. ამასთან, გიორგი ბაჩიაშვილს „ქართული ოცნების“ დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისების საქმეზე თერთმეტი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.სუს-მა გიორგი ბაჩიაშვილი 2025 წლის 27 მაისს დააკავა.