კვირა, თებერვალი 22, 2026
შეძენილი უძრავი ქონება შესაძლოა, სხვის საკუთრებაში აღმოჩნდეს
ვინ არის კეთილსინდისიერი შემძენი, რა უფლებებით სარგებლობენ, რა პრობლემებს აწყდებიან და როგორ უნდა დაიცვან თავი რისკებისგან? – ვებგვერდი myadvokat.ge- ი განმარტავს, უძრავი ქონების შეძენისას გასათვალისწინებელ წესებს.
იმისთვის, რომ ნივთის შემძენი ჩაითვალოს კეთილსინდისიერ შემძენად, იგი უნდა აკმაყოფილებდეს  საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით დადგენილ კრიტერიუმებს, რაც ნივთის შეძენის ფაქტისადმი შემძენის კეთილსინდისიერებაში გამოიხატება. საკითხს საქართველოს კანონმდებლობაში „სამოქალაქო კოდექსში“ და მასში არსებული ცნება – „კეთილსინდისიერი შემძენი“ არეგულირებს.
სამოქალაქო სამართალში მოქმედი ზოგადი წესის მიხედვით, შემძენი შეიძლება გახდეს ნივთის მესაკუთრე მაშინაც, როდესაც გამსხვისებელი არ იყო მესაკუთრე, მაგრამ შემძენი ამ ფაქტის მიმართ კეთილსინდისიერია.
კეთილსინდისიერად ჩაითვლება შემძენი, რომელმაც მესაკუთრისგან შეიძინა ნივთი და შესაბამისი პროცედურების დაცვის შემდეგ გახდა ნივთის ახალი მესაკუთრე; აგრეთვე შემძენი, თუ მან არ იცოდა და არც შეიძლება სცოდნოდა, რომ გამსხვისებელი არ იყო მესაკუთრე. კეთილსინდისიერების ფაქტი უნდა არსებობდეს ნივთის გადაცემამდე.
კეთილსინდისიერი შემძენი ვერ გახდება ნივთის ახალი მესაკუთრე, თუ ეს ნივთი ძველმა მესაკუთრემ დაკარგა, მას მოჰპარეს, ან მისი ნების წინააღმდეგ სხვაგვარად გავიდა მისი მფლობელობიდან, ანდა შემძენმა ის უსასყიდლოდ მიიღო.
ამ შემთხვევაში პრობლემაა, როცა პროცესში ერთვება მესამე პირი, რომელსაც გარკვეული მოთხოვნები აქვს ძველი მესაკუთრის მიმართ, ამ მოთხოვნების დაკმაყოფილების მიზნით მიმართავს სასამართლოს და სადავოდ ხდის ახალი მესაკუთრის საკუთრების უფლების დამადასტურებელ დოკუმენტს. ამ შემთვევაში, გამოდის, რომ  შემძენი (ახალი მესაკუთრე) იძულებულია, შეასრულოს სხვის მიერ ნაკისრი ვალდებულება, რათა არ დაკარგოს შეძენილი ქონება. მოცემულ შემთვევაში, კეთილსინდისიერ შემძენი, თუ ის აკმაყოფილებს სამოქალაქო კოდექსით დადგნილ მოთხოვნებს, ხდება ახალი მესაკუთრე, რომლიც დაუცველი რჩება კანონის წინაშე და საფრთხის ქვეშ დგება მისი, როგორც სრულუფლებიან მესაკუთრედ ყოფნისა და თანხის უკან დაბრუნების საკითხი, რომელიც უძრავი ნივთის სანაცვლოდ გადაიხადა.
იურიდიული კომპანია ურჩევს კეთილსინდისიერ შემძენს, დროულად მიმართონ იურისტებს, მიიღონ სწორი იურიდიული კონსულტაცია და სასამართლოს გზით დაიცვან მათი დარღვეული უფლებები.