“ქართული ოცნების” ყრილობამ პარტიის პოლიტიკური საბჭოს განახლებული შემადგენლობა დაამტკიცა
“ქართული ოცნების” პოლიტიკური საბჭოს განახლებული შემადგენლობა დამტკიცდა. გადაწყვეტილება “ქართული ოცნების” წევრებმა დღევანდელ ყრილობაზე მიიღეს.
პოლიტიკური საბჭოს შემადგენლობაში არიან: ბიძინა ივანიშვილი, ირაკლი კობახიძე, კახა კალაძე, შალვა პაპუაშვილი, მამუკა მდინარაძე, გიორგი ვოლსკი, თეა წულუკიანი, ვახტანგ გომელაური, ირაკლი ჩიქოვანი, მაკა ბოჭორიშვილი, ნიკოლოზ სამხარაძე, მარიამ ქვრივიშვილი, დიმიტრი სამხარაძე, სულხან თამაზაშვილი, ნინო წილოსანი.
ამასთან, “ქართული ოცნების” თავმჯდომარედ პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე აირჩიეს.
ირაკლი კობახიძე – საქართველოში 96 ქვეყნის მოქალაქეები სარგებლობენ ერთ წლამდე ვადით ბინადრობის ნებართვის გარეშე ყოფნის შესაძლებლობით, უმეტეს შემთხვევაში, ეს არის ევროპის ქვეყნები
საქართველოში 96 ქვეყნის მოქალაქეები სარგებლობენ ერთ წლამდე ვადით ბინადრობის ნებართვის გარეშე ყოფნის შესაძლებლობით, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას განაცხადა.მთავრობის მეთაურის თქმით, უმეტეს შემთხვევაში, ეს არის ევროპის ქვეყნები.„ჩვენი უხეში გაანგარიშებით და მინდა, გითხრათ, რომ გააქტიურებულია მიგრაციის დეპარტამენტის მუშაობა და ჩვენ, სავარაუდოდ, დაახლოებით ერთ თვეში, მაქსიმუმ აპრილში გვექნება დაზუსტებული მონაცემები არალეგალური მიგრაციასთან დაკავშირებით, ჩვენი წინასწარი მონაცემებით, არალეგალი მიგრანტების რაოდენობა საქართველოში შეადგენს, დაახლოებით, 20 000-ს. თუმცა, კიდევ ერთხელ ვიტყვი, რომ დაახლოებით, ორ თვეში მაქსიმუმ გვექნება დაზუსტებული მონაცემები. 107 000+20 000 – ეს არის მთლიანობაში 127 000, ამას ემატება, დაახლოებით 125 000-მდე უკრაინის მოქალაქე, რომელიც ბინადრობის და ნებართვის გარეშე იმყოფება საქართველოში. რჩება, დაახლოებით, 100 000 მიგრანტი ამის მიღმა. საიდან მოდის ეს მაჩვენებელი – საქართველოში 96 ქვეყნის მოქალაქეები სარგებლობენ ერთ წლამდე ვადით ბინადრობის ნებართვის გარეშე ყოფნის შესაძლებლობით. უმეტეს შემთხვევაში, ეს არის ევროპის ქვეყნები. ევროპის თითქმის ყველა ქვეყანა, ერთის გამოკლებით, სარგებლობს ამ პრივილეგიით საქართველოში, არა მარტო ევროკავშირის, არამედ ევროპის ყველა ქვეყანაზეა საუბარი. ამ პრივილეგიით სარგებლობს ასევე შუა აზიის ყველა ქვეყანა და ე.წ. ყურის ყველა ქვეყანა“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
მიხეილ ყაველაშვილი – ჩვენი სამშობლოს გამორჩეულ და დიდ მოღვაწეს, ბატონ ბიძინა ივანიშვილს ვულოცავ 70 წლის იუბილეს, ვუსურვებ მხნეობას და დღეგრძელობას
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარეს, ბიძინა ივანიშვილს დაბადების დღეს ულოცავს.როგორც საქართველოს პრეზიდენტი წერს, დაბადების დღეს ულოცავს ქვეყნის გამორჩეულ და დიდ მოღვაწეს.„ჩვენი სამშობლოს გამორჩეულ და დიდ მოღვაწეს, ბატონ ბიძინა ივანიშვილს ვულოცავ დაბადების 70 წლის იუბილეს! გისურვებთ ჯანმრთელობას, მხნეობას და დღეგრძელობას თქვენს ოჯახთან ერთად, ჩვენი საზოგადოებისა და ჩვენი ქვეყნის საკეთილდღეოდ“, – წერს მიხეილ ყაველაშვილი.
ტატა ხვედელიანი – ირაკლი კობახიძემ „იგლ ჰილსის“ გაყიდვების მენეჯერის სტატუსი სარფიანად მოირგო, პარლამენტში კი ამ იმიჯის ჩამოსარეცხად მოვიდა
ჩვენთვის ირაკლი კობახიძე „იგლ ჰილსის“ გაყიდვების სარფიანი მენეჯერია, რომელსაც ეს იმიჯი მოუხდა კიდეც, თუმცა ის არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ კვერცხის ფასთან დამარცხებულია, – ამის შესახებ პარტია „გახარია საქართველოსთვის“ წევრმა, დეპუტატმა ტატა ხვედელიანმა საქართველოს პირველ არხს განუცხადა.მისივე თქმით, „ქართულმა ოცნებამ“ დაინახა, რომ მიგრაცია საქართველოში პრობლემაა, თუმცა მათი პოლიტიკა არაეფექტურია.„ირაკლი კობახიძის პარლამენტში მოსვლის მიზანი პიარია. მან ძალიან სარფიანად მოირგო „იგლ ჰილსის“ გაყიდვების მენეჯერის სტატუსი. შესაბამისად, პარლამენტში ამ იმიჯის ჩამოსარეცხად იმყოფება. „ოცნებამ“ დაინახა, რომ მიგრაცია პრობლემას წარმოადგენს, რადგან ისინი რეაგირებენ. რა თქმა უნდა, მათი პოლიტიკა არაეფექტურია. რატომ გარბის საქართველოდან ამდენი ქართველი და რა მოცემულობა შექმნა ამისთვის „ოცნებამ“? შრომით ბაზარზე ქართველების ადგილს უცხოელები იკავებენ და ქართველ ადამიანს საშუალება არ აქვს, რომ პროფესიულად რეალიზდეს. ჩვენთვის ირაკლი კობახიძე „იგლ ჰილსის“ გაყიდვების სარფიანი მენეჯერია, რომელსაც ეს იმიჯი მოუხდა კიდეც, თუმცა ის არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ კვერცხის ფასთან დამარცხებულია“, – აღნიშნა ხვედელიანმა.