”ყურადღებით ვეცნობი ამ დღეებში პრემიერ-მინისტრის განცხადების შეფასებებს და აუცილებლად მიმაჩნია აღნიშნულ საკითხზე გავაკეთო კომენტარი. ჩვენი ოპონენტების ნაწილის მხრიდან დახატულია აპოკალიფსური სურათი, ხდება პრემიერის განცხადების შინაარსის მიზანმიმართული დამახინჯება და უფრო მეტიც, მათივე ნამოქმედარის დღევანდელი ხელისუფლებისთვის გადმობრალება. ეს ნიშნავს ერთს მხოლოდ ერთს, რომ პრემიერი ფიქრობს ჩვენს ქვეყანაზე და ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეებზე, ხოლო ოპონენტები საკუთარ ინტერესებზე. ცალსახად მინდა განვაცხადო ის, რაც ქართული საზოგადოებისთვის ისედაც ნათელია, მეკავშირეების გარეშე რომელიმე მხარესთან მოლაპარაკების გამართვა არ იგეგმება. სწორედ ამიტომ იყო გამახვილებული ყურადღება ჟენევის ფორმატზე, რომელიც გაეროს, ეუთოსა და ევროკავშირის შუამავლობით იმართება და დისკუსიებს, ასევე, ესწრება ამერიკის შეერთებული შტატები. ამასთან ერთად, თითოეული ჩვენთაგანი თანხმდება, რომ კონფლიქტის მოგვარება შეუძლებელია დიალოგის გარეშე და დიალოგის პროცესში დიპლომატიური ფორმატის გარდა უდიდესი წილი საზოგადოებრივ დიალოგზე მოდის. ამავე დროს, ყველა გონიერი ადამიანისთვის გასაგებია, რომ სწორედ პრემიერ-მინისტრის განცხადება ხდება საფუძველი, რომ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოცემა ჩვენი და ჩვენი პარტნიორების რუსეთთან ურთიერთობის დღის წესრიგში შევიდეს, სხვა ქმედებებთან ერთად, სწორედ ქვეყნის პოლიტიკური ლიდერის განცხადებამ შეიძლება შექმნას აუცილებელი საერთაშორისო რეზონანსი, რომ მსოფლიო თანამეგობრობა დაინტერესდეს ამ საკითხით და ზეგავლენა მოახდინოს რუსეთზე არსებული ვითარების შეცვლის მიზნით. ამავე დროს, მოახდინოს მსგავსი დანაშაულების პრევენციაც. აქვე მინდა ავღნიშნო, რომ მივესალმები ყველა იმ ქართველის, პოლიტიკოსის, ექსპერტის, თუ მოქალაქის განცხადებას, რომელიც პატრიოტული სულისკვეთებიდან არის ნაკარნახევი და რომელთა ერთადერთი მოტივი ჩვენი ქვეყნის გაერთიანების ნანატრი ოცნებაა. ჩემთვის და ჩემი მეგობრებისთვის პოლიტიკა, პირველ რიგში, არა პროფესია, ან ამჟამინდელი საქმიანობის სფეროა, არამედ საშუალება, რომ ჩვენი ქვეყნის ყოფიერება შეიცვალოს, ქვეყანა გამთლიანდეს, ადამიანებს მიეცეთ ცხოვრების და განვითარების ღირსეული საშუალება. ბუნებრივია, ის ადამიანური და ემოციური ფაქტორი, რაც ტატუნაშვილის გარდაცვალებამ გამოიწვია, თითოეულ ჩვენგანზე განსაკუთრებულ ემოციურ ფონს ქმნის, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ჩვენი ქმედებები მხოლოდ ქვეყნის ინტერესებიდან უნდა გამომდინარეობდეს. განცხადების ბოლოს მინდა კიდევ ერთხელ ვუთანაგრძნო ტატუნაშვილების ოჯახს და განვუცხადო, რომ ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ რაც შეიძლება მალე მისი ცხედარი საქართველოში იქნას გადმოსვენებული და თითოეულმა ჩვენგანმა შევძლოთ მისი იმქვეყნად ღირსეული გაცილება”- ნათქვამია რატი იონათამაშვილი განცხადებაში.
რატი იონათამაშვილი: პრემიერი ფიქრობს ჩვენს ქვეყანაზე და ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეებზე, ხოლო ოპონენტები – საკუთარ ინტერესებზე
გერმანიის კანცლერი „პრაქტიკულად გამორიცხავს“ რუსეთის პრეზიდენტთან, ვლადიმირ პუტინთან ურთიერთობების ნორმალიზაციის შესაძლებლობას. ამის შესახებ ფრიდრიხ მერცმა გერმანულ მედიასთან ინტერვიუში განაცხადა.„როდესაც მე ვუყურებ ამ რეჟიმს და ამ ბრმა ტერორს, მე ნაკლებად მაქვს იმედი. რუსეთის მმართველები ახლო მომავალში ომის გარეშე ვერ გაძლებენ. მათ აუცილებლად უნდა შეინარჩუნონ სამხედრო მანქანა, რადგანაც არ აქვთ გეგმა, რა უნდა მოუხერხო ფრონტიდან დაბრუნებულ ასობით ათასს, მათ შორის მძიმედ ტრავმირებულ, სამხედროს“, – განაცხადა გერმანიის მთავრობის მეთაურმა.მისივე შეფასებით, უკრაინაში მიმდინარე ომის მოლაპარაკებების გზით დასრულების შანსები, პრაქტიკულად არ არსებობს.„ჩემი შეფასებით, ეს ომი მაშინ დასრულდება, როდესაც ერთ-ერთი მხარე იქნება გამოფიტული, ან სამხედრო, ან ეკონომიკური თვალსაზრისით“, – თქვა მერცმა.„გონივრული და ჰუმანიტარული არგუმენტები პუტინს ვერ დაარწმუნებს. ეს მწარე სიმართლეა“, – აცხადებს გერმანიის კანცლერი.მისივე თქმით, სწორედ ამიტომ, ევროპული ძალისხმევა მდგომარეობაში იმაში, რომ რუსეთის სახელმწიფომ ვერ შეძლოს ომის გაგრძელება საომარი საშუალებებით და ვერ შეძლოს მისი დაფინანსების გაგრძელება ეკონომიკურად“, – თქვა გერმანიის მთავრობის მეთაურმა.რუსეთზე საუბრისას მერცმა თქვა: „დღეს ჩვენ ვადევნებთ თვალს, რომ ეს ქვეყანა იმყოფება ღრმა ბარბაროსობაში. უახლოეს მომავალში ეს არ შეიცვლება და ამას უნდა შევეგუოთ“.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო 28 თებერვალს ისრაელს ეწვევა და პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს შეხვდება.როგორც „სიენენი“ სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელზე დაყრდნობით წერს, შეხვედრისას მხარეები ირანთან მოლაპარაკებებს განიხილავენ.შეერთებულ შტატებში აცხადებენ, რომ ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ ირანისგან მომდევნო დღეების განმავლობაში დამატებით დეტალებს ელოდებიან.თეთრი სახლის პრესსპიკერის თქმით, ირანთან მოლაპარაკებებში პროგრესი მიღწეულია, თუმცა მხარეები ზოგიერთ საკითხზე კვლავ ვერ თანხმდებიან.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა მაღალჩინოსანმა, მაიკ ბენცმა ბრიტანეთის ყოფილ პრემიერ-მინისტრ ლიზ ტრასთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ აშშ-მა და ევროკავშირმა საქართველოსა და უნგრეთს „რუსული კანონის” ბრალდება წაუყენეს მხოლოდ იმიტომ, რომ ამ ქვეყნებმა დაფინანსების გამჭვირვალობის კანონი მიიღეს.მაიკ ბენცმა ევროპაში სიტყვის თავისუფლების საკითხზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ახლა ევროპაში თავისუფალი სიტყვის ინიციატივას უჭერს მხარს.მისი თქმით, სიტყვის თავისუფლება ევროპაში მთელი საუკუნის განმავლობაში უდავო ღირებულება იყო, მაგრამ ბოლო ათ წელიწადში დაფინანსება არა სიტყვის თავისუფლებას, არამედ ცენზურას ემსახურებოდა.„ევროპული მედია ამაზე განრისხებულია და ამბობს, რომ ეს რუსული გავლენის ოპერაციაა. ისინი ამტკიცებენ, რომ აშშ-ის მთავრობა აფინანსებს ჯგუფებს, რომლებიც თავისუფალ სიტყვას უჭერენ მხარს, რადგან მემარჯვენე პოპულისტურ პარტიებს ევროპაში თავისუფალი სიტყვა სურთ საკუთარი პროპაგანდის გასავრცელებლად. რუსებს კი სურთ მათი გამარჯვება იმის გამო, რომ სკეპტიკურად უყურებენ ბევრ საკითხს ნატო-სა და ევროკავშირზე. ამიტომ ახლა ამტკიცებენ, რომ ევროპაში გამჭვირვალობის კანონია საჭირო – რომ აშშ-ის ყველა გრანტი საჯაროდ გახდეს ცნობილი. მე სრულიად მხარს ვუჭერ ამას, თუმცა ირონია ისაა, რომ სწორედ 15 თვის წინ ევროკავშირის ბიუროკრატებისა და ფინანსური წრეების იმავე ჯგუფი უნგრეთს, საქართველოსა და სამ სხვა ევროპულ ქვეყანას სანქციებით ემუქრებოდა, როდესაც მათ სწორედ ამ გამჭვირვალობის კანონის მიღება სურდათ. მათ ეს „რუსულ კანონად“ მოიხსენიეს, რადგან რუსეთმაც მსგავსი რამ 2012 წელს მიიღო“, – აღნიშნა ბენცმა.აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა მაღალჩინოსანმა განმარტა, რომ რუსეთს არანაირი პრობლემა არ ჰქონდა გამჭვირვალობის კანონებთან – პრობლემა სწორედ აშშ-სა და ევროკავშირს ჰქონდათ. მისი თქმით, ევროკავშირი უნგრეთს პირდაპირ დაემუქრა: თუ პარლამენტი მიიღებს კანონს, რომელიც მოითხოვდა, რომ ყველა არასამთავრობო ორგანიზაციას, რომელიც 23 000 დოლარზე მეტ სამთავრობო დაფინანსებას იღებს, ეს საჯაროდ გამოეცხადებინა, ევროკავშირი გაყინავდა უნგრეთისთვის გამოყოფილ მილიარდობით დოლარს.„რატომ ჰქონდა ბაიდენის ადმინისტრაციას და ევროკავშირს პრობლემა ამ გამჭვირვალობის კანონთან? რადგან ისინი უნგრეთის მთელ მედიას, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, აკადემიურ და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს ამერიკული და ევროკავშირის სახსრებით ავსებდნენ, რათა ხელოვნური პოლიტიკური მოძრაობა შეექმნათ ორბანის დასამხობად, უკრაინა ევროკავშირში შეეყვანათ და ერთადერთი ვეტოს ხმა მოეშორებინათ“, – განაცხადა მაიკ ბენცმა.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო გამშვები პუნქტი ,,თბილისის აეროპორტის“ მებაჟე ოფიცრებმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან კოორდინაციით, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით, ნარკოტიკული საშუალება ,,კოკაინი“ აღმოაჩინეს.მებაჟე ოფიცრის მიერ, ეჭვის საფუძველზე შეჩერებული უცხო ქვეყნის მოქალაქის ხელბარგის დეტალური დათვალიერების შედეგად, გამოვლენილი იქნა სამ ჰერმეტულ შეფუთვად დაფასოებული 300 გრამამდე ნარკოტიკული საშუალება ,,კოკაინი’’.საქმის მასალები, შემდგომი რეაგირების მიზნით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაეცა.