პრემიერი: ვიზალიბერალიზაცია მხოლოდ უვიზო მგზავრობის უფლება არ არის
პრემიერმინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე რამდენიმე საკითხს გამოეხმაურა, მათ შორის ვიზალიბერალიზაციასა და არჩილ ტატუნაშვილის საქმეს.
28 მარტს ერთი წელი სრულდება ვიზალიბერალიზაციის შემოღებიდან, ამასთან დაკავშირებით პრემიერმა განაცხადა, რომ ვიზალიბერალიზაცია მხოლოდ უვიზო მგზავრობის უფლება კი არ არის, არამედ “ეს არის უდიდესი პოლიტიკური ნაბიჯი ევროკავშირის მხრიდან”.  ინფორმაციას 1tv ავრცელებს.
„მოგეხსენებათ, ვიზალიბერალიზაციის საკითხი ძალიან აქტუალური იყო გასული დღეების განმავლობაში. ხვალ, 28 მარტს ერთი წელი სრულდება ვიზალიბერალიზაციის მიღებიდან. ეს არის ჩვენი ქვეყნის უდიდესი მიღწევა. რა თქმა უნდა, ხელისუფლების მიერ გადადგმული ნაბიჯების შედეგი, მაგრამ ამავე დროს ჩვენი მოსახლეობის ევროპული არჩევანის შედეგი.
ამიტომ, ჩვენ, რა თქმა უნდა, ყველანი ვართ ამაყები. საქართველომ მიაღწია იმას, რომ ჩვენი მოქალაქეები თავისუფლად გადაადგილდებიან ევროკავშირის, შენგენის ზონის ქვეყნებში, მაგრამ ეს არ არის მხოლოდ და მხოლოდ უვიზო მგზავრობის უფლება, ეს არის უდიდესი პოლიტიკური ნაბიჯი ევროკავშირის მხრიდან, ჩვენი პარტნიორების მხრიდან საქართველოს მიმართ და უდიდესი ნდობის გამოხატულება.
კიდევ ერთხელ მინდა, ვისარგებლო შესაძლებლობით და მადლობა გადავუხადო ყველა ჩვენს პარტნიორსა და მეგობარს, რომელთაც ეს ნაბიჯი გადმოდგეს ჩვენ მიმართ.
ამავე დროს, ეს არის უდიდესი პასუხისმგებლობა და ის ნაბიჯები, რომლებსაც დღეს დგამს საქართველოს ხელისუფლება იმ მიმართულებით, რომ მაქსიმალურად ავიცილოთ თავიდან უვიზო მიმოსვლის დამრღვევთა რაოდენობის ზრდა, გადაუდებლად გამოიღებს შედეგს და ჩვენ რა თქმა უნდა, შევძლებთ,ამ უდიდესი სიკეთის შენარჩუნებას.
ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ თითოეული მოქალაქე გაუფრთხილდეს ამ ძალიან დიდ მონაპოვარს, რომელსაც ჩვენ მივაღწიეთ“, – განაცხადა გიორგი კვირიკაშვილმა.