მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მძღოლებისთვის
გმირთა მოედანზე შუქნიშნების მუშაობს ხელოვნური ინტელექტი დაარეგულირებს. როგორც დღეს თბილისის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა, გმირთა მოედნის პროექტი დასრულებულია და ამ ეტაპზე, შუქნიშნების კალიბრაცია მიმდინარეობს.
კახა კალაძე ლაგუნა ვერეს მიმდებარე ტერიტორიაზე დედაქალაქის მერის მოადგილესთან ირაკლი ბენდელიანთან და ურბანული სამსახურის ხელმძღვანელთან ნინი ბაგაშვილთან ერთად იმყოფებოდა. როგორც მერმა აღნიშნა, პროექტის ფარგლებში, ლაგუნა ვერეს მიმდებარე ტერიტორიაზე, გზის მონაკვეთი 3-ზოლიანი გახდა.
„მოგვიწია კონკრეტული ობიექტების გამოსყიდვა იმისთვის, რომ ეს სამუშაოები ჩატარებულიყო. დღეს ხედავთ, როგორ არის მოწესრიგებული და გამტარუნარიანობა გაზრდილი“,- განაცხადა კალაძემ.
როგორც ირაკლი ბენდელიანმა განმარტა, დაემატა ლაგუნა ვერედან სანაპიროსკენ გასასვლელი ერთი ზოლი, ამასთან, სატესტო რეჟიმშია შუქნიშნებიც.
„ეს არის ურთულესი კვანძი ქალაქში, სადაც უამრავი მანქანა იყრის დღის განმავლობაში თავს და როგორც გვახსოვს, იყო სრულიად დაურეგულირებელი მოძრაობა. ამის დასარეგულირებლად მოეწყო ტერიტორიაზე 3 შუქნიშნის ობიექტი. ერთი განთავსებულია ჭაბუა ამირეჯიბის ქუჩის დასასრულში, მეორე უშუალოდ მოედანზეა განთავსებული და მესამე სანაპიროსთან ჩასასვლელში. ეს შუქნიშნები ჩვენ საშუალებას მოგვცემს, ნაკადები დარეგულირდეს ისე, რომ მანქანებმა ერთმანეთს ხელი არ შეუშალონ, გადაადგილდნენ სასურველი მიმართულებით. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ აქ საერთოდ არ არსებობდა ქვეითთა გადასასვლელი სივრცე და მოეწყო ტროტუარი, სადაც ქვეითი უსაფრთხოდ შეძლებს გადადგილებას. მათ შორის, ფეხით მოსიარულეთა გადასასვლელები მოეწყო ამ შუქნიშნის კვანძებზე ის, რომ მანქანა საერთოდ არ შეფერხდება და ქვეითები უსაფრთხოდ გადაადგილდებიან.
შუქნიშნებზე მინდა აღვნიშნო, მიუხედავად იმისა, რომ ხელოვნური ინტელექტი დაარეგულირებს ამ მოძრაობას, თავიდან რა თქმა უნდა, საჭიროა კალიბრაცია ამ შუქნიშნების, რაც რამდენიმე დღეს მოითხოვს ხოლმე. დაახლოებით, 1 კვირის განმავლობაში ჩვენ ყოველდღე ვაკვირდებით ნაკადებს, ვტესტავთ შუქნიშნებს და ალბათ, 1 კვირაში უკვე გვექნება შედეგი დარეგულირებული მოძრაობის“,- განაცხადა ურბანული სამსახურის ხელმძღვანელმა ნინი ბაგაშვილმა.