კვირა, თებერვალი 22, 2026
საგარეო უწყება საქართველოს საჰაერო სივრცის გავლით შესაძლო სამხედრო გადაზიდვებთან დაკავშირებით გავრცელებულ ინფორმაციას სპეკულაციას უწოდებს
საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოს საჰაერო სივრცის გავლით შესაძლო სამხედრო გადაზიდვებთან დაკავშირებით გავრცელებულ ინფორმაციას სპეკულაციას უწოდებს. ამის შესახებ აღნიშნულია საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
„ბოლო დღეების განმავლობაში, მედიაში, სამწუხაროდ კვლავ გრძელდება სპეკულაციები საქართველოს საჰაერო სივრცის გავლით შესაძლო სამხედრო გადაზიდვებთან დაკავშირებით. მოგეხსენებათ, რომ საქართველოს დაკეტილი აქვს თავისი საჰაერო სივრცე სამხედრო ტიპის ფრენებისთვის და აღნიშნულის შესახებ საჯაროდაც განვაცხადეთ. რაც შეეხება სამოქალაქო და ჰუმანიტარულ ფრენებს, ამ მიმართულებით საქართველო პირნათლად ასრულებს თავის საერთაშირისო ვალდებულებებს.
ამასთან, გვინდა განვმარტოთ, რომ ასეთი ტიპის ფრენები არ საჭიროებს სპეციალურ ნებართვებს და სამოქალაქო ტიპის ფრენები საჰაერო სივრცეში ხორციელდება შეტყობინების და შესაბამისი ინფორმაციის მიწოდების საფუძველზე“, – აღნიშნულია განცხადებაში.
განცხადების თანახმად, საქართველოს ხელთ არსებული დოკუმენტაციისა და ინფორმაციის მიხედვით, საქართველოს საჰაერო სივრცეში განხორციელებული ფრენები სრულ შესაბამისობაშია საერთაშორისო ნორმებთან და ICAO-ს წესებთან.
„საერთაშორისო საჰაერო გადაზიდვების უსაფრთხოებისა და სამოქალაქო ფრენების სხვა დანიშნულებით გამოყენებისგან თავის არიდების მიზნით, მოვუწოდებთ ყველა მხარეს, როგორც ტვირთის მიმღებ ქვეყნებს, ასევე, გამგზავნებს, საჰაერო გზით სამოქალაქო და ჰუმანიტარული ტვირთის გადატანისას მკაცრად გააკონტროლონ აღნიშნული გადაზიდვები.
პირველ რიგში, გადამზიდავი ქვეყნების პასუხისმგებლობაა სამოქალაქო ფრენები ხორციელდებოდეს ჩიკაგოს კონვენციის პრინციპებისა და სტანდარტების შესაბამისად, რაც კრძალავს სამოქალაქო ფრენების მიზანმიმართულად გამოყენებას სამხედრო მიზნებისთვის. დარღვევის აღმოჩენის და მყარი მტკიცებულებების არსებობის შემთხვევაში, საქართველო მოახდენს მკაცრ რეაგირებას და დამრღვევებს მოეთხოვებათ პასუხი საერთაშორისო სამართლის შესაბამისად“, – აღნიშნულია განცხადებაში.
სეიედ ალი მოჯანი: კავკასია არ უნდა იყოს ძალთა კონკურენციის არეალი — მისი მომავალი თანამშრომლობასა და ურთიერთპატივისცემაზე უნდა აიგოს
,,დღევანდელი თბილისის გულში მდებარე ანჩისხატის ბაზილიკა მხოლოდ მეექვსე საუკუნის ნაშთი როდია, იგი სარკეა, რომელიც კავკასიის წარსულს და აწმყოს ერთდროულად ირეკლავს. ეს ეკლესია იმ დროს აშენდა, როცა რეგიონი იმჟამინდელი დიდი ძალების კონკურენციის ასპარეზს წარმოადგენდა. თუმცა ის, რაც დღემდე შემორჩა, არა იმ ეპოქის სამხედრო განლაგებები, არამედ რწმენა, ხელოვნება და ამ მიწა-წყალზე მცხოვრები ხალხის იდენტობაა. კავკასიას ისტორიულად ხან „ბუფერულ ზონად“, ხანაც „დამაკავშირებელ ხიდად“ მოიხსენიებდნენ. ისტორიული გამოცდილება აჩვენებს, რომ ყოველ ჯერზე, როცა ეს მიწა მხოლოდ ძალთა კონკურენციის პრიზმით იყო დანახული, იზრდებოდა დაძაბულობა და არასტაბილურობა; ხოლო მაშინ, როცა იგი აღქმული იყო როგორც კულტურული და ეკონომიკური ურთიერთობისა და სატრანზიტო გაცვლის სივრცე, ყალიბდებოდა აღმავლობა და ნდობა. დღესაც კავკასია გლობალური აქტორების ყურადღების ცენტრშია. სხვადასხვა ძალის ინტერესი თანამედროვე სამყაროს რეალობის ნაწილია. საქართველო — ქვეყანა, სადაც მისიის შესრულების პატივი მხვდა წილად — როგორც სუვერენული სახელმწიფო, საკუთარ საგარეო პოლიტიკურ კურსს ეროვნული ინტერესებისა და თავისი ხალხის ნების საფუძველზე განსაზღვრავს; და სწორედ ეს პრინციპი წარმოადგენს რეგიონში ნებისმიერი მდგრადი წესრიგის საძირკველს. დღეს მოვინახულე ეს 1600 წლის ეკლესია და ეს ტექსტი მის შიდა სივრცეში დავწერე. მჯერა, რომ გეოპოლიტიკურ კონკურენციებზე მაღლა ის დგას, რაც ადამიანებისთვის ნამდვილად მნიშვნელოვანია — უსაფრთხოება, კეთილდღეობა, ადამიანური ღირსება და განვითარების შესაძლებლობა. სახელმწიფოებისთვის პრიორიტეტია სტაბილურობა და ეკონომიკური განვითარება; მრავალფეროვანი პოლიტიკური ძალებისთვის — ანგარიშვალდებულება და კანონის უზენაესობა; ბიზნესისთვის — პროგნოზირებადობა და გლობალურ ბაზრებთან დაკავშირება; მორწმუნეთათვის — როგორც ქრისტიანებისთვის, ისე მუსლიმებისთვის — სულიერი ტრადიციების დაცვა; ხოლო სხვადასხვა ეთნიკური და სოციალური ჯგუფებისთვის — პატივისცემა და თანასწორობა. თუ ფილოსოფიისა და დიპლომატიის ისტორიის პერსპექტივიდან შევხედავთ, კავკასია უფრო მეტად „თანაცხოვრების დარეგულირების“ სივრცეა, ვიდრე დაპირისპირების ველი. სუვერენიტეტი თანამედროვე სამყაროში მხოლოდ გეოგრაფიულ საზღვრებს არ ნიშნავს; იგი გულისხმობს სოციალური ნდობის შექმნის უნარს, ეროვნული ინსტიტუტების გაძლიერებას და საგარეო ურთიერთობებში გონივრული ბალანსის დამყარებას. დღევანდელ ირანს გააზრებული აქვს ისტორიული გამოცდილებები და ისიც, თუ რა ფასის გადახდა მოუწია გამომფიტავი კონკურენციებისას. ირანი აცნობიერებს რეგიონული დიალოგისა და ურთიერთპატივისცემის მნიშვნელობას. ჩვენი ხედვა კავკასიის მიმართ არ ეფუძნება გავლენის სფეროების ლოგიკას, არამედ სოციალურ თანამშრომლობას, ეკონომიკურ დაკავშირებადობას, კულტურულ და სახელოვნებო გაცვლას და საბოლოოდ — რეგიონულ სინერგიას. საქართველოსა და კავკასიის სტაბილურობა, მათი განვითარება და კონსტრუქციული როლი რეგიონში, თავად კავკასიის მეზობლებისთვისაც ქმნის ახალ შესაძლებლობებს. ეს ეკლესია გვახსენებს, რომ კულტურული და სულიერი ინსტიტუტები პოლიტიკურ ცვლილებებსა და რყევებზე მაღლა დგას. ისევე როგორც ეს ეკლესია საუკუნეების განმავლობაში მტკიცედ იდგა, ასევე მტკიცეა ქართველი ხალხის იდენტობა და ნება. კავკასიის მომავალი, თუ იგი ურთიერთპატივისცემასა და დაბალანსებულ თანამშრომლობაზე აიგება, შეიძლება იქცეს თანაცხოვრების მაგალითად რთულ და გამოწვევებით სავსე მსოფლიოში. შესაძლოა დადგა დრო, კავკასია განვიხილოთ არა როგორც ძალებს შორის გამყოფი საზღვარი, არამედ როგორც საერთო პასუხისმგებლობისა და კონსტრუქციული ურთიერთქმედების სივრცე-ამის შესახებ საქართველოში ირანის ელჩი სეიედ ალი მოჯანი სოციალურ ქსელში წერს.
ილია მეორე მიმართვას ავრცელებს
ილია მეორე დიდი მარხვის დაწყების წინ მრევლს მიმართავს. პატრიარქის წერილი საპატრიარქომ გამოაქვეყნა.„სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი მიმართვა სამწყსოსადმი დიდმარხვის დაწყების წინ დგება ჟამი დიდი მარხვის დაწყებისა...ეს არის წლის მანძილზე ყველაზე განსაკუთრებული პერიოდი, - გულისტკივილით, სინანულით, მადლიერებითა და, ამავე დროს, იმედით სავსე 40-დღიანი დროის მონაკვეთი, რომელსაც ვნების შვიდეულიც ემატება.ამ მარხვის დაცვა აუცილებელია ყველასთვის, ვინც თავს მართლმორწმუნედ მიიჩნევს (არ ვგულისხმობ ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემების მქონეთ), რათა, ძალისამებრ ჩვენისა, ღირსეულად შევხვდეთ მაცხოვრის აღდგომის დიდებულ დღეს.დაივიწყეთ ურთიერთწყენა, შეურიგდით მოშუღართ, ნუ უპასუხებთ ავისმთქმელთ, გააძლიერეთ ლოცვა, მუდმივად თქვით იესოს და ღვთისმშობლის ლოცვა („მოწყალებისა კარი განგვიღე“) ასევე 50-ე ფსალმუნი; ყოველკვირეულად აღსარებითა და ზიარებით განმტკიცდით და სიყვარულით, სიმშვიდითა და სიკეთით შეიმოსეთ.ღმერთმა დალოცოს თითოეული თქვენგანი, შეგინდოთ შეცოდებანი თქვენნი და მოგცეთ ძალა, ღვთის ერთგულ ძეებად და ასულებად იწოდებოდეთ.ჩემო სულიერო შვილებო, გთხოვთ, შემინდოთ მეც შეცოდებანნი ჩემი და უძლურება.მუდამ თქვენთვის მლოცველი ილია II, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი“ - წერია გამოქვეყნებულ მიმართვაში.