საფრანგეთში ქართული ქვევრის ღვინის კულტურას გაეცნენ
საფრანგეთის რამდენიმე ქალაქში ღვინის პროფესიონალები, მედიისა და ბიზნესის წარმომადგენლები ქვევრის ღვინოსა და ქართული ღვინის კულტურას გაეცნენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქვევრის ღვინის მწარმოებლები მონაწილეობდნენ ბუნებრივი ღვინოების გამოფენებში – ქალაქ ანჟეში „Les Penitentes“-ში და ქალაქ სომურში ‘’La Dive Boutteille”-ში.
„La Dive Boutteille” ყველაზე დიდი და პოპულარული ნატურალური ღვინის გამოფენაა საფრანგეთში, რომელსაც ცნობილი ფრანგი მეღვინეები მასპინძლობენ. გამოფენა იზიდავს ღვინის იმპორტიორებსა და პროფესიონალებს სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომლებიც ნატურალური ღვინოს სპეციალისტები არიან.
„Les Penitentes“-ში ტრადიციულად მსოფლიოში ყველაზე ცნობილი ,,ნატურალური“ ღვინის მწარმოებლები მონაწილეობენ. წელს ქართულ სტენდს მსოფლიოში ცნობლი ღვინის ექსპერტი და ღვინის საერთაშორისო მაგისტრი იზაბელ ლეჟერონი ეწვია.
Les Penitentes“ და “La Dive Boutteille” მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ასობით მეღვინე მონაწილეობდა. წელს ქართული ღვინო მერვედ იყო წარმოდგენილი. წინა წლებში მონაწილეობამ დიდი წარმატება და ახალი კონტრაქტები მოუტანა ქართველ მეღვინეებს.
სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დაეგემოვნებინათ შემდეგი კომპანიების ღვინოები: „იაგოს ღვინო“, „მანდილი“, „ხოხბის ცრემლები“, „მარანი ლაგაზი“, „გოგო ვაინი/ართანული ღვინო“, „კორტავების მარანი“, „რამაზ ნიკოლაძის მარანი“, „ოქროს ღვინო“.
გამოფენების დასრულების შემდეგ, ქართული ღვინის დეგუსტაცია ამ დღეებში გაიმართება ნანტში, რენიში და ლორიანში სპეციალიზირებულ ღვინის მაღაზიებსა და ბარებში. მეღვინეობით სახელგანთქმულ ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საფრანგეთია, 2017 წელს საქართველოდან 100 ათასამდე ბოთლი ღვინო იყო ექსპორტირებული, რაც 178%-ით მეტია 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე. საფრანგეთში ექსპორტის ძირითადი წილი სწორედ ქვევრის ღვინოზე მოდის.
უკრაინის ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრს გერმან გალუშჩენკოს ფულის გათეთრებისა და კრიმინალურ ორგანიზაციაში მონაწილეობის ბრალდება წარედგინა
უკრაინის ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრს გერმან გალუშჩენკოს ფულის გათეთრებასა და კრიმინალურ ორგანიზაციაში მონაწილეობაში წაუყენეს ბრალი.გამოძიების თანახმად, კრიმინალური ორგანიზაციის მონაწილეებმა 2021 წელს კუნძულ ანგილიაზე დაარეგისტრირეს ფონდი, რომელსაც დაახლოებით 100 მილიონი დოლარის „ინვესტიცია“ უნდა მოეზიდა.გამოძიების ინფორმაციით, „ინვესტორებს“ შორის იყო გალუშჩენკოს ოჯახიც. გამოძიების მიხედვით, „მისი მონაწილეობის დასაფარად ორი კომპანია ჩამოაყალიბეს, რომლის ბენეფიციარებიც გახდნენ გალუშჩენკოს ყოფილი მეუღლე და ოთხი შვილი. ეს კომპანიები ფონდის „ინვესტორები“ იყვნენ. ამის შემდეგ, კრიმინალური ორგანიზაციის წევრებმა სამ შვეიცარიულ ბანკში ფონდის ანგარიშებზე დაიწყეს თანხების გადარიცხვა. ამ გზით გადაირიცხა 7,4 მილიონ დოლარზე მეტი. გარდა ამისა, კიდევ 1,3 მილიონზე მეტი შვეიცარიული ფრანკი და 2,4 მილიონი ევრო ნაღდი ფულის სახით გაიცა და გალუშჩენკოს ოჯახს პირდაპირ შვეიცარიაში გადაერიცხა. ამ თანხების ნაწილი მოხმარდა შვეიცარიის პრესტიჟულ სასწავლებლებში ბავშვების სწავლის საფასურის გადახდას და ეჭვმიტანილის ყოფილი მეუღლის ანგარიშებზე განთავსდა. დანარჩენი თანხა დეპოზიტზე დაიდო, საიდანაც ოჯახი დამატებით შემოსავალს იღებდა და საკუთარი საჭიროებებისთვის ხარჯავდა“. გამოძიების თანახმად, საერთო ჯამში, გალუშჩენკოს თანამდებობაზე ყოფნის პერიოდში კრიმინალურმა ორგანიზაციამ დაახლოებით 112 მილიონ დოლარი ნაღდი ფული მიიღო.გალუშჩენკო გუშინ, სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთის მცდელობისას დააკავეს.2025 წლის 10 ნოემბერს ცნობილი გახდა, რომ უკრაინის ეროვნული ანტიკორუფციული ბიურო ჩხრეკას ატარებდა ბიზნესმენ ტიმურ მინდიჩთან და მაშინდელ იუსტიციის მინისტრ გერმან გალუშჩენკოსთან. იმავე დროს „უკრაინსკაია პრავდას“ წყაროებმა განაცხადეს, რომ მინდიჩი ჩხრეკამდე რამდენიმე საათით ადრე საზღვარგარეთ გაიქცა. უკრაინის ეროვნულმა ანტიკორუფციულმა ბიურომ კი განაცხადა, რომ ენერგეტიკის სფეროში საბიუჯეტო თანხების მითვისების მასშტაბური კორუფციული სქემა გამოავლინა. ანტიკორუფციულმა ბიურომ, ასევე, გაასაჯაროვა ამ საქმეში ფიგურანტების სატელეფონო მოლაპარაკებების აუდიოჩანაწერები.
სომხეთის კათოლიკოსი გარეგინ მეორე – ჩვენი სულები შეწუხებულია წმინდა ეკლესიის წინააღმდეგ მრავალრიცხოვანი თავდასხმებით
ჩვენი სულები შეწუხებულია ჩვენი წმინდა ეკლესიის წინააღმდეგ განხორციელებული მრავალრიცხოვანი თავდასხმებით, – ამის შესახებ სომხეთის კათოლიკოსმა, გარეგინ II-მ განაცხადა.„ჩვენი სულები როცა შეშფოთებულია ეროვნული და პატრიოტული ცხოვრების პრობლემებით და ჩვენი წმინდა ეკლესიის წინააღმდეგ მიმართული სხვადასხვა თავდასხმით, ჰპოვეთ სიმშვიდე უფალ იესო ქრისტეში“, – აღნიშნა სომხეთის კათოლიკოსმა.გარეგინმა სომხეთის მოსახლეობას მოუწოდა, იცხოვრონ ერისა და სამშობლოსადმი სრული ერთგულებით, ვინაობისა და წმინდა ღირებულებებისადმი ურყევი ერთგულებით, დედაეკლესიისადმი ერთგულების გადაწყვეტილებით.„ყოვლისშემძლე ღმერთმა დაამყაროს მშვიდობა მთელ მსოფლიოში, ჩვენს სამშობლოსა და ჩვენს გულებში, შეინარჩუნოს და დაიცვას ჩვენი ერი, ჩვენი სახელმწიფო და ჩვენი წმინდა ეკლესია კეთილდღეობასა და აღშენებაში“, – აღნიშნა სომხეთის კათოლიკოსმა