რამდენი წყალი უნდა ვსვათ დღეში. რეკომენდაცია
არსებობს მოსაზრება, თითქოს ადამიანმა დღეში 8 ჭიქა წყალი უნდა დალიოს, რაც მარტივი, გასაგები და მიმზიდველია, მაგრამ ეს სწორი წერს არ არის. ის, თუ რამდენი სითხე სჭირდება ადამიანს, დამოკიდებულია სქესზე, ასაკზე, წონაზე, ფიზიკურ დატვირთვაზე, გარემო პირობებზე, კვებასა და ბევრ სხვა რამეზე. გაზაფხულის დადგომასა და ზაფხულის მოახლოებასთან ერთად ადამიანები ბევრ წყალს სვამენ: ერთნი სიცხის გადასატანად, მეორენი – დიეტისათვის. არსებობს სპეციალისტთა მოსაზრებები იმის შესახებ, თუ რა არის სასარგებლო და სინამდვილეში, რამდენი წყალი უნდა სვას ადამიანმა ყოველდღე.
რამდენი?
რამდენიც გინდათ. ამ დროს საუკეთესო ორიენტირი წყურვილია: დალევა თუ გინდათ, უნდა დალიოთ. აშშ-ის მედიცინის ინსტიტუტის მიახლოებითი გათვლებით კაცებმა დღეში 3,7 ლიტრი, ქალებმა კი – დაახლოებით 2,7 ლიტრი სითხე უნდა მიიღონ. ლაპარაკია არა იმდენად სუფთა წყალზე, რამდენადაც ნებისმიერ სითხეზე, მაგალითად ყავაზე, ჩაიზე ან წვენზე. აქ ის სითხეც იგულისხმება, რომელსაც მკვრივი პროდუქტები, მაგალითად ვაშლი ან ხორცი შეიცავს.
სულ მწყურია. ეს კარგი არ არის?
მუდმივ წყურვილს შეიძლება ბევრი მიზეზი ჰქონდეს, დაწყებული შედარებით უვნებელი მიზეზებიდან, როგორებიცაა ბევრი მარილიანი ან ცხარე საკვების მიღება ან სიცხიანი ამინდი, დასრულებული ჯანმრთელობის პრობლემებით.
მუდმივი წყურვილი თავისუფლად შეიძლება იყოს დიაბეტის (შაქრიანის ან უშაქროსი) სიმპტომი. შესაძლებელია სხვა ვარიანტებიც: სისხლდენა, სეფსისი, დამწვრობა, გულის, ღვიძლის ან თირკმლის უკმარისობა. მაგრამ ასეთ დროს ადამიანი სხვა, გაცილებით ცხად სიმპტომებსაც უნდა ამჩნევდეს. არანორმალური წყურვილი ახასიათებთ ასევე ადამიანებს ფსიქოგენური პოლიდიფსიით, რასაც ფსიქიკური დარღვევები იწვევს. კიდევ ერთი მიზეზი შეიძლება იყოს წამლები. ძლიერი წყურვილი აწუხებთ ხოლმე მათ, ვინც იღებს ჰოლინოლიტიკურ პრეპარატებს, შარდმდენებს, ფენოტიაზინებს და სხვა.
უფრო მეტ წყალს თუ დავლევ, თავს უკეთ ვიგრძნობ?
ამის სამეცნიერო მტკიცებულებები არ არსებობს. ამასთან, ორგანიზმი წყლის სიჭარბეს იოლად უმკლავდება – გამოჰყავს შარდგამტარი არხებით, თუ ეს რამდენიმე საათში ერთბაშად მიღებული 15 ლიტრი სითხე არ არის. ასეთ მოცულობას ორგანიზმი შეიძლება ვერ გაუმკლავდეს და სიცოცხლისთვის საშიში მდგომარეობა განვითარდეს.
მართალია, რომ ჭამის დროს წყლის სმა არ შეიძლება?
არა. ექიმებს მიაჩნიათ, რომ წყლის სმა ჭამის დროს ან ჭამის შემდეგ საკვების მონელებას ხელს უწყობს, საკვებს შლის და შედეგად სხეული უკეთ ითვისებს საკვებ ნივთიერებებს. მეორე არასწორი მოსაზრებაა, თითქოს ჭამის დროს წყლის სმა ნერწყვის გამომუშავებას უშლის ხელს. გასტროენტეროლოგებს ამის მაგალითად მოჰყავთ სეგნების სინდრომი ამ დაავადების დროს ნერწყვი ცუდად გამოიყოფა და პაციენტებს აიძულებენ ბევრი წყლის სმას ან პირის დასველებას და არ ეშინიათ იმის, რომ ნერწყვის გამოყოფა კიდევ უფრო შემცირდება.
შეიძლება წყალი საერთოდ არ დავლიო? ჩვეულებრივ, ვსვამ ჩაის, ყავას ან ხილის წვენს
შეიძლება. მაგრამ გასათვალისწინებელია, რომ, ექიმების თქმით, ხილის წვენი არ არის ისეთი სასარგებლოა, როგორც ადამიანებს ჰგონიათ, რადგან მასთან ერთად ორგანიზმში ხვდება ძალიან ბევრი ნახშირწყალი, იმაზე მეტი, ვიდრე უბრალოდ ხილის მიღებისას. იმის თქმა, რომ კოკა-კოლას და სხვა ტკბილ გაზიან სასმელს არაფერი მოაქვს შაქრის გარდა, სავარაუდოდ, სწორი არ არის. რაც შეეხება ყავას, მიცნეულია, რომ დღეში 400 გრამი კოფეინი (დაახლოებით 3-5 ფინჯანი ყავა) მავნე არ არის. ამ ცხრილსი შეგიძლიათ ნახოთ, რა რამდენ კოფეინს შეიცავს ყავა.
გრიპის დროს ბევრი სითხის მიღება ხომ აუცილებელია?
საჭიროა, თუ თქვენ სიცხე, გულისრევა და (ან) ფაღარათი გაქვთ, რადგან ამ დროს ბევრ სითხეს კარგავთ. გულისრევის და ფაღარათის დროს ჯობს სპეციალური ხსნარების ან მინერალური წყლის მიღება მაინც, რადგან სითხესთან ერთად ადამიანი ამ დროს ელექტროლიტებსაც კარგავს. ზოგიერთ მინერალურ წყალში მარილების ისეთი კონცენტრაციაა, რომ ამ მაჩვენებლით ისინი „რეჰიდრონს“ (მას გაუწყლოების დროს ნიშნავენ) უტოლდება და ასეთ მინერალურ წყალში შაქრის დამატებით, იმავე „რეჰიდრონს“ მიიღებთ.
ამბობენ, რომ ვარჯიშის დროს ჯობს წყალი არ დავლიო. მართალია?
არა. გაუწყლოება, სულ ცოტა, აუარესებს ადამიანის უნარს, ივარჯიშოს. სპორტული მედიცინის ამერიკული კოლეგიის რჩევა ადამიანმა წყალი მიიღოს ვარჯიშამდე, ვარჯიშის დროს და ვარჯიშის დამთავრების შემდეგაც, რომ დაკარგული სითხე აინაზღაუროს. თუ თქვენ საათზე მეტს ვარჯიშობთ, უკეთესია სპორტული სასმლის არჩევა, რომელიც 6-8% ნახშირწყლებს შეიცავს: ის დაგეხმარებათ, რომ ვარჯიში დროზე ადრე არ დაასრულოთ.
თუმცა თანამედროვე სპორტსმენებს სხვა პრობლემა  აქვთ – წყლის ინტოქსიკაცია. ძალიან ბევრი წყლის მიღების შემთხვევაში, ადამიანს შეიძლება სიცოცხლისთვის საშიში ჰიპონატრიემია განუვითარდეს. ამ დროს ორგანიზმი ჭარბ სითხეს ვერ უმკლავდება. სისხლის მოცულობა იზრდება, ხოლო ნატრიუმის კონცენტრაცია მასში მცირდება. ბალანსის აღსადგენად უჯრედები სითხეს იწოვენ და უბრალოდ სივდებიან. თუ ეს ტვინში მოხდა, შედეგები ძალიან მძიმე იქნება.
ნაბახუსევზე წყალი ხომ სასარგებლოა?
გარკვეული დოზით კი. სამწუხაროდ, ნაბახუსევის „განკურნების“ გზა ჯერჯერობით არ მოუგონიათ და ყველაზე კარგი რამ, რასაც ექიმები ამ დროს ადამიანებს სთავზობენ, ესაა სიმშვიდე, მსუბუქი საკვები, ტკივილგამაყუჩებლის აბი (ოღონდ არა პარაცეტამოლი) და ბევრი წყალი.
რომელი წყალი უნდა ვსვა – ონკანის, ბოთლის თუ გაფილტრული?
ეს დამოკიდებულია გემოვნებაზე და იმაზე, თუ სად ცხოვრობთ, რით იკვებებით და რა დაავადებები გაწუხებთ. დადასტურებულია, რომ მაგალითად თბილისში, ონკანის წყალი აბსოლუტურად უვნებელია. ზოგადად, ბოთლის წყალი შეიძლება იდეალური არ იყოს. ზოგჯერ მასში ისეთ მიკროორგანიზმებს პოულობენ, რომელიც წყალში არ უნდა იყოს. რაც შეეხება წყლის ფილტრებს, საჭიროა მათი რეგულარული რეცხვა და დეზინფექცია. ამის გარეშე შეიძლება ადამიანს შეიძლება საკვების მონელების პრობლემები გაუჩნდეს. ამ ფილტრებში წყლის შემოწმებას აუცილებელია.
რაც შეეხება მინერალურ წყალს, ის ნატრიუმის წყაროა. ეგრეთ წოდებული სამკურნალო მინერალური წყლები, რომელშიც ერთ ლიტრზე 5 გრამი ან მეტი მარილია, ძალიან სახიფათოა გულის უკმარისობისა და თირკმლის უკმარისობის დროს. თანამედროვე დასავლური მედიცინა მინერალური წყლის სამკურნალო თვისებებზე არაფერს გვეუბნება.