მაიკ უოლცი – მე ვისაუბრებ რუს კოლეგასთან მომდევნო დღეებში, რუბიო შეხვდება „დიდი შვიდეულის“ ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებს, ხუთშაბათს ნატო-ს გენერალური მდივანი თეთრ სახლს ეწვევა
პრეზიდენტმა ტრამპმა დაიწყო ეს დიპლომატიური ძალისხმევა ოვალურ კაბინეტში ორივე ლიდერთან, როგორც პრეზიდენტ პუტინთან, ასევე პრეზიდენტ ზელენსკისთან საუბრით და ახლა ეს დიპლომატია გრძელდება, – ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტის მრჩეველმა, მაიკ უოლცმა საუდის არაბეთში აშშ-ისა და უკრაინის დელეგაციების მოლაპარაკებების შემდეგ განაცხადა.
მაიკ უოლცის თქმით, მომდევნო დღეებში საუბარი ექნება რუს კოლეგასთან, ასევე, სახელმწიფო მდივანი რუბიო შეხვდება „დიდი შვიდეულის“ ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებს და ნატო-ს გენერალური მდივანი ეწვევა თეთრ სახლს.
„მათ გადადგეს კონკრეტული ნაბიჯები და წარმოადგინეს კონკრეტული წინადადებები, არა მხოლოდ ჩვენი წინადადების მიღებით, რომელიც ითვალისწინებს სრულ ცეცხლის შეწყვეტას და რომლის დეტალებიც შეგიძლიათ იხილოთ ჩვენს ერთობლივად გამოქვეყნებულ განცხადებაში, არამედ ჩვენ ასევე განვიხილეთ არსებითი დეტალები იმის შესახებ, როგორ დასრულდება ეს ომი საბოლოოდ, რა ტიპის გარანტიები ექნებათ მათი გრძელვადიანი უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობისთვის. ასევე, რეალურად განვიხილეთ, რა იქნება საჭირო ამ საშინელი საომარი მოქმედებების საბოლოოდ დასასრულებლად. მეორე საკითხი, რომელიც მინდა, ნათლად ვთქვა, არის ის, რომ პრეზიდენტმა ტრამპმა დაიწყო ეს დიპლომატიური ძალისხმევა ოვალურ კაბინეტში ორივე ლიდერთან, როგორც პრეზიდენტ პუტინთან, ასევე პრეზიდენტ ზელენსკისთან საუბრით. და ახლა ეს დიპლომატია გრძელდება. ჩვენ გვყავს დასახელებული დელეგაცია რუსული მხრიდან მომდევნო ნაბიჯებისთვის, ჩვენ გვყავს დასახელებული დელეგაცია უკრაინული მხრიდან მომდევნო ნაბიჯებისთვის. მე ვისაუბრებ ჩემს რუს კოლეგასთან მომდევნო დღეებში, სახელმწიფო მდივანი რუბიო შეხვდება „დიდი შვიდეულის“ ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებს. ხუთშაბათს ნატო-ს გენერალური მდივანი თეთრ სახლს ეწვევა. ჩვენ გავაგრძელებთ პროცესს“,- განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტის მრჩეველმა, მაიკ უოლცმა.