ლევან იზორია აშშ-ის თავდაცვის მდივანს შეხვდება
საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ლევან იზორია ვიზიტით გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში გაემგზავრა. თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელი 16-18 თებერვალს მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაში მიიღებს მონაწილეობას. ამის შესახებ ინფორმაციას თავდაცვის სამინისტო ავრცელებს.
საერთაშორისო ფორუმის ფარგლებში, საქართველოს პრემიერმინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი და თავდაცვის მინისტრი ლევან იზორია აშშ-ის თავდაცვის მდივანს ჯეიმს მატისს შეხვდებიან და სტრატეგიულ პარტნიორთან თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის საკითხებს განიხილავენ.
საქართველოს მთავრობის ხელმძღვანელთან ერთად, ლევან იზორია თურქეთის პრემიერმინისტრ ბინალ ილდირიმთან გამართულ შეხვედრასაც დაესწრება.
კონფერენციის პარალელურად,  დაგეგმილია შეხვედრები გერმანიის თავდაცვის მინისტრ ურსულა ფონ დერ ლეიენთან, გაერთიანებული სამეფოს შეიარაღებული ძალების სახელმწიფო მინისტრ მარკ ლანკასტერსა და ნორვეგიის თავდაცვის მინისტრ ფრანკ ბაკე-იენსენთან, სადაც თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელი უცხოელ კოლეგებთან ურთიერთთანამშრომლობის მიმდინარე საკითხებსა და სამომავლო გეგმებს   განიხილავს.
მიუნხენის კონფერენცია საქართველოს შესახებ სპეციალურ ღონისძიებასაც მასპინძლობს. ქართული პოლიტიკისა და ლიტერატურის საღამოს თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელი პრემიერმინისტრთან, საგარეო საქმეთა და კულტურისა და სპორტის მინისტრებთან ერთად დაესწრება.
სამი დღის განმავლობაში, მიუნხენში შეკრებილი მსოფლიო პოლიტიკური ლიდერები და უსაფრთხოების სფეროს ექსპერტები ევროპული და გლობალური უსაფრთხოების აქტუალურ საკითხებს განიხილავენ. 2018 წლის საერთაშორისო ფორუმის დღის წესრიგის მთავარი თემაა ევროკავშირის, როგორც გლობალური მოთამაშის როლი და მისი ურთიერთობები რუსეთთან და აშშ-თან.
ბოლო ათწლეულების განმავლობაში მიუნხენის საერთაშორისო კონფერენცია უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხების განსახილველ მთავარ გლობალურ ფორუმად ჩამოყალიბდა. ყოველი წლის თებერვალში კონფერენცია თავს უყრის  450-ზე მეტ მაღალი დონის გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს მთელი მსოფლიოდან – სახელმწიფოს მეთაურებს, მინისტრებს, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ასევე მედიის, აკადემიური წრეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს.