ილია მეორე: ჩვენი ეკლესია არის მებრძოლი ეკლესია
დღევანდელ დღეს მსოფლიო საპატრიარქომ ცნო საქართველოს დამოუკიდებლობა და პატრიარქის წოდება,-ამის შესახებ საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა ილია მეორემ სამების ტაძარში, საკვირაო ქადაგებისას განაცხადა. ინფორმაციას 1tv ავრცელებს.
“ჩვენმა ეკლესიამ გადაარჩინა ქართული სარწმუნოება, ქართული კულტურა, ქართული ენა და დამწერლობადღეს არის მართლმადიდებლობის ზეიმი, უფალი ჩვენი იესო ქრისტე ბრძანებს კლდესა ზედა ავაშენო ეკლესია ჩვენი და ბჭენი ჯოჯოხეთისანი ვერ მოერევიან მას.დიდება უფალს, რომელმაც მოგვცა ჩვენ ეს უდიდესი საუნჯე, მართლმადიდებელი ეკლესია. ეკლესია მართლმადიდებელი რომ არ ყოფილიყო, რა იქნებოდა საქართველო, ძნელი წარმოსადგენია. ჩვენი ეკლესია არის მებრძოლი ეკლესია. ამ დღეს გადაწყდა, რომ მსოფლიო საპატრიარქომ ცნო საქართველოს დამოუკიდებლობა და პატრიარქის წოდება. კიდევ ერთხელ გილოცავთ ამ დიდებულ დღესასწაულს. მართლმადიდებელი სარწმუნოება იყოს ჩვენი გზამკვლევი, ჩვენი გადამრჩენი“,- აღნიშნა პატრიარქმა.
დიდმარხვის პირველ კვირას, დღეს მართლმადიდებელი ეკლესია მართლმადიდებლობის ზეიმს აღნიშნავს, კერძოდ ხატთმებრძოლობაზე გამარჯვებასა და ხატთა თაყვანისცემას.
ხატმბრძოლობა მე-8 საუკუნის I ნახევარში ბიზანტიაში წარმოიშვა და მთელი საუკუნის განმავლობაში მძვინვარებდა. ხატმბრძოლობა დედოფალ თეოდორას მმართველობის დროს დასრულდა. დედოფალმა ხატთა თაყვანისცემა აღადგინა და ქვეყნიდან განდევნილი მართლმადიდებლები დააბრუნა.
ამასთან, 842 წელს ადგილობრივმა კრებამ, რომლის აქტები მეშვიდე მსოფლიო კრების დადგენილებებს ეფუძნებოდა, ხატმბრძოლობა დაგმო, ხატთა თაყვანისცემა აღადგინა და მართლმადიდებლობის ზეიმი გამოაცხადა. იმ დღიდან მართლმადიდებელი ეკლესია ყოველ წელიწადს, დიდი მარხვის პირველ კვირა დღეს დღესასწაულობს.
დიდმარხვა წელს 19 თებერვალს დაიწყო და 50-ე დღეს, აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულზე დასრულდება, რომელიც 8 აპრილს აღინიშნება. დღეს ასევე ივერის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაულია.
მარკო რუბიო – ყველასთვის რთულია ირანთან რეალური შეთანხმების მიღწევა, რადგან ჩვენ საქმე გვაქვს რადიკალ შიიტ სასულიერო პირებთან, რომლებიც იღებენ თეოლოგიურ და არა გეოპოლიტიკურ გადაწყვეტილებებს
ყველასთვის რთულია ირანთან რეალური შეთანხმების მიღწევა, რადგან ჩვენ საქმე გვაქვს რადიკალ შიიტ სასულიერო პირებთან, რომლებიც თეოლოგიურ გადაწყვეტილებებს იღებენ და არა გეოპოლიტიკურ გადაწყვეტილებებს, – ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა, მარკო რუბიომ, უნგრეთის პრემიერ-მინისტრთან, ვიქტორ ორბანთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.აშშ-ის საგარეო უწყების ხელმძღვანელის თქმით, აშშ-ს სურს მოლაპარაკებაზე დაფუძნებული შეთანხმების მიღწევა.„ირანთან შეთანხმების მიღწევა ადვილი არ არის. გუშინაც ვთქვი და ახლაც ვიმეორებ, ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ ირანს მართავენ და ირანის გადაწყვეტილებებს მართავენ რადიკალი შიიტი სასულიერო პირები. ეს ხალხი პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებს სუფთად თეოლოგიის საფუძველზე იღებს. ასე იღებენ გადაწყვეტილებებს და სწორედ ამიტომ, რთულია ირანთან შეთანხმების მიღწევა. ეს რთულია, მაგრამ ჩვენ ვაპირებთ, ვცადოთ და პრეზიდენტი ცდილობს. მე არ მსურს წინასწარ განვსაჯო ეს მოლაპარაკებები. მე არ ვაპირებ ირანთან მოლაპარაკებას პრესის თვალწინ. ჩვენი დიპლომატები გზაში არიან, მათ ექნებათ შეხვედრები და ვნახავთ, რა მოხდება. ჩვენ ვიმედოვნებთ შეთანხმების მიღწევას. პრეზიდენტი ყოველთვის ცდილობს მშვიდობიან შედეგს და მოლაპარაკებაზე დაფუძნებულ შედეგებს. პრეზიდენტმა გამოხატა საუბრის სურვილი და ყველასთან შეხვედრის სურვილი. ვფიქრობ არის შესაძლებლობა, რომ შეთანხმება დიპლომატიური გზით იყოს მიღწეული, რაც გადაწყვეტს იმ საკითხებს, რომლებიც გვაწუხებს. ჩვენ ღია ვიქნებით. ყველასთვის რთულია ირანთან რეალური შეთანხმების მიღწევა, რადგან ჩვენ საქმე გვაქვს რადიკალ შიიტ სასულიერო პირებთან, რომლებიც თეოლოგიურ გადაწყვეტილებებს იღებენ და არა გეოპოლიტიკურ გადაწყვეტილებებს. იმედი მაქვს, გამოვა. ყველას გვაქვს იმედი, რომ გამოვა“, – განაცხადა მარკო რუბიომ.
ირანის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის საზღვაო ძალებმა სპარსეთის ყურეში წვრთნები დაიწყო
ირანის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის საზღვაო ძალებმა სპარსეთის ყურეში საზღვაო წვრთნები დაიწყო. წვრთნების სახელწოდებაა „ჰორმუზის სრუტის გონივრული კონტროლი“, რომელიც გენერალ-მაიორ მოჰამად პაკპურის ზედამხედველობის ქვეშ მიმდინარეობს.წვრთნების ფარგლებში საფრთხეებზე საპასუხო სამხედრო მოქმედებების სცენარებს ამუშავებენ.ირანული მედიის თანახმად, წვრთნების მიზანია საზღვაო ოპერატიული დანაყოფების მზადყოფნის შეფასება.
ბაჩო ახალაია პატიმრობაში დატოვეს
თბილისის საქალაქო სასამართლომ „წინასწარ პატიმრობაში“ დატოვა ბაჩო ახალაია, რომელსაც 2025 წლის 4 ოქტომბრის „მშვიდობიანი დამხობის“ აქციის ორგანიზებას ედავებიან.