იან კელის თქმით, ტატუნაშვილის საქმეზე რუსეთთან მოლაპარაკება გაგრძელდება
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში იან კელი ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში გარდაცვლილი არჩილ ტატუნასვილის საქმეს გამოეხმაურა. როგორც დიპლომატმა თქვა, ამ საკითზე რუსეთთან მოლაპარაკება გაგრძელდება.
“სიტუაცია არის ნამდვილად შემაძრწუნებელი, ძალიან ვწუხვარ ოჯახის გამო, ჩემთვის გაუგებარია, თუ რატომ ვერ მოხერხდა ამ დრომდე ცხედრის გადმოსვენება საქართველოში და ასევე იმ ორი დაკავებული პიროვნების დაბრუნბა. ამერიკის შეერთებული შტატები მხარს დაუჭერს საქართველოს მთავრობას და მის ყველა ძალისხმევას ამ საკითხის გადაჭრაში და ჩვენ ასევე გავაგრძელებთ რუსეთთან საუბარს”, – განაცხადა ამერიკის ელჩმა საქართველოში, იან კელიმ.
ოკუპირებული ახალგორის გამგებელმა, ფილიპ ხაჩიროვმა განაცხადა, რომ არანაირი კონფლიქტი არ ჰქონია არჩილ ტატუნაშვილთან და მის გარდაცვალებასთან კავშირი არ აქვს.
სამოქალაქო მოძრაობის “ძალა ერთობაშია“ ხელმძღვანელმა დავით ქაცარავამ განაცხადა, რომ მისი ინფორმაციით, ტატუნაშვილის მკვლელობის დამკვეთი ოკუპირებული ახალგორის გამგებელი ფილიპ ხაჩიროვია, შემსრულებელი კი დეფაქტო ცხინვალის მილიციის წარმომადგენელი ლუდვიგ ხაჩიროვი.