ზაქარია ქუცნაშვილის ბიურო სააგენტო „რეგინფოს” მოუწოდებს, გაასწოროს მათ მიერ გავრცელებული მცდარი ინფორმაცია.
ბიუროს მიერ მოწოდებულ განცხადებას უცვლელად გტავაზობთ:
,,2018 წლის 24 იანვარს, საინფორმაციო სააგენტო www.reginfo.ge-მ მცდარ ფაქტებზე დაყრდნობით, წყაროს ყოველგვარი გადამოწმების გარეშე, საქართველოს პარლამენტის წევრზე – დუშეთის, თიანეთისა და ყაზბეგის მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქიდან ზაქარია ქუცნაშვილზე, ტყუილი ინფორმაცია გაავრცელა, კერძოდ:
1. სააგენტოს მიხედვით, ვითომ „ზაქარია ქუცნაშვილმა მის კუთვნილ რესტორან „ერწოსიდილიაში“, რომელიც თიანეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხევსურთსოფელში მდებარეობს, პირადად მისი და 3 სხვა პარლამენტარის ქეიფის ხარჯი, 2017 წლის 10 აგვისტოს, თიანეთის გამგეობას გადაახდევინა.“
საქართველოში საკუთრების უფლება აღიარებული და დაცულია. შესაბამისად რომელიმე საწარმო რომც ეკუთვნოდეს ზაქარია ქუცნაშვილს არ წარმოადგენს კანონის დარღვევას. კანონის დარღვევას იმ შემთხვევაში ექნებოდა ადგილი, რომ დეპუტატს თავად ემართა ის ან არ ჰქონოდა შეტანილი საჯარო სამსახურის ბიუროსათვის ყოველწლიურად წარდგენილ დეკლარაციაშია.
ამხანაგობა „ერწოს იდილია“ არ წარმოადგენს ზაქარია ქუცნაშვილის საკუთრებას. შესაბამისად ის ინფორმაცია, რომ მასში 70% წილსზაქარიაქუცნაშვილი, დანარჩენს კი 30% კი რევაზ ბოდაველი და ელგუჯა ჩოლოგაური ფლობენ არის მორიგი ტყუილი. ამის დამადასტურებელია თავად ამ ინფორმაციაზე სააგენტოს მიერ დართული 2 დოკუმენტი: მიღება-ჩაბარების აქტი და საანგარიშსწორო ბარათი. ორივე დოკუმენტზე ამხანაგობა „ერწოს იდილია“-ს ხელმძღვანელის სახით ხელს აწერს ბ-ნ მალხაზ ბადურაშვილი და არა ზემოთ მითითებული რომელიმე პირი. ბატონი ბადურაშვილი ერთ-ერთი მესაკუთრეა, რომელიც ამავდოულად ხელმძღვანელობს და მართავს ამხანაგობა „ერწოს იდილია“-ს. რაც შეეხება სხვა 2 მესაკუთრეს, ისინი არ არიან არც ზაქარია ქუცნაშვილი, არც რევაზ ბოდაველი და არც ელგუჯა ჩოლოგაური. ისინი არ წარმოადგენენ საჯარო მოსამსახურეებს და ამიტომ მათი პერსონალური მონაცემების საჯაროდ გამჟღავნებისაგან თავს შევიკავებთ.
ის რომ ამხანაგობა „ერწოს იდილია“ არ წარმოადგენს ზაქარია ქუცნაშვილის საკუთრებას ამის თაოაბზე პირადად ესაუბრნენ და საქმის კურსში ჩააყენეს სააგენტოს ერთ-ერთი ჟურნალისტი. არასწორი ინფორმაციის დასადასტურებლად შესთავაზეს ამხანაგობა „ერწოს იდილია“-ს დამფუძნებლების  სანოტარო აქტით დადასტურებეული სრული შემადგენლობის ამსახველი დოკუმენტის მიწოდება, მაგრამ ჟურნალისტმა არასწორი ინფორმაციის გასასწორებლად დროის უქონლობა მოიმიზეზა და შეცდომის გასწორება მომავალი კვირისათვის გადადო.
1. გავრცელებულ ინფორმაციაში მეორე ტყუილი მდგომარეობს იმაში, რომ თითქოს ზაქარია ქუცნაშვილის და მისი კოლეგების ვიზიტი პირადი ხასიათისა იყო და ამიტომ
„ … პირადად მისი და 3 სხვაპარლამენტარისქეიფისხარჯი, 2017 წლის 10 აგვისტოს, თიანეთისგამგეობასგადახდევინეს“ რითაც როგორც ჩანს სააგენტოს სურს საზოგადოებას ვითომ კანონის „დარღვევის“ და მორალის „შელახვის“ ფაქტის აღმოჩენა ამცნოს. ამ დროს სააგენტოს ჟურნალისტის მხირიდან ინფორმაციის ელემენტარული გადამოწმებით  სულ სხვა გარემოება დადასტურდებოდა.
ადგილი ჰქონდა არა პირადი ხასიათის ვიზიტს, არამედ აშშ-ს ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის ეგიდით ჩატარებულ სამუშაო შეხვედრას თიანეთის მუნიციპალური ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და მოსახლეობასთან. მუნიციპალიტეტის სააქტო დარბაზში ჩატარებული შეხვედრის  მიზანი მდგომარეობდა საქართველოს ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ორიენტაციის უპირატესობებისა და პერსეპექტივების თაობაზე მსჯელობაში.  ევროპასთან დადებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების გაცნობაში. „NDI“-მ ამ მისიის შესრულებისათვის მოიწვია ყველაზე ინფორმირებული და საპასუხისმგებლო პოზიციაზე მყოფი თანამდებობის პირები, როგორებიც არიან საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე და მისი მოადგილეები. სამუშაო შეხვედრაზე თითოეულმა გამომსვლელმა გააკეთა ზეპირი მოხსენება და უპასუხა მოქალაქეების მიერ დასმულ შეკითხვებს. სამუშაო ჯგუფში მონაწილე არცერთ მოხელეს ამისათვის ანაზღაურება არ მიუღია. ამის გამო ზაქარია ქუცნაშვილმა აშშ-ს ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტს, ყველა მის კოლეგას და თიანეთის მუნიციპალიტეტს დიდი მადლობა გადაუხადა.
ის რომ ეს არ იყო პირადი ხასიათის ვიზიტი შეიძლებოდა გადამოწმებულიყო მუნიციპალიტეტის საიტის ელემენტარული დათვალიერებით, სადაც ნათლად ჩანს შეხვედრის საჯაროობა, თემატიკა და თიანეთის მუნიციპალიტეტი როგორც მასპინძელი მხარე.
1. გავრცელებულ ინფორმაციაში მესამე ტყუილი მდგომარეობს იმაში, რომ თითქოს 459 ლარით თიანეთის მუნიციპალიტეტმა მხოლოდ 5 ადამიანს უმანსპინძლა. ამ დროს წარმომადგენლობითი ხარჯების გაწევა მასპინძლების გარეშე შეუძლებელია. სტუმრებს მასპინძლების გარეშე მსოფლიოში არსად ხვდებინ, მითუმეტეს, საქართველოს მთაში. თიანეთის საკრებულოს მთელი ხელმძღვანელობა, მათ შორის, მარინა ხარხელაური (ცაბოშვილი) რომელიც, სავარაუდოდ, პრორუსი თამაზ მეჭიაურის დავალებით (დღეის მდგომარეობით მისი მოადგილე) არის ამ ინფორმაციის გამავრცელებელი, თავად იყო წარმოდგენილი სუფრასთან მეუღლესთან ერთად.  ადგილზე საკრებულოს და მისი აპარატის წევრებთან და სტუმრებთან ერთად, სულ მცირე, 11-12 ადამიანი იმყოფებოდა. თამაზ მეჭიაურის დღევანდელი მოადგილე იყო მუნიციპალიტეტის მხარე ვისთანაც „NDI“ -ა  აწარმოებდა შეთანხმებას ესოდენ მნიშვნელოვანი ღონისძიების ჩასატარებლად. იგივე მარინე ხარხელაური (ცაბოშვილი) იყო ამხანაგობა „ერწოს იდილია“-სთან მასპინძლობის ორგანიზებასთან დაკავშირებით მომლაპარაკებელი მხარე.
სააკაშვილის ადვოკატი ბექა ბასილაი, ერთი სადაო ხმით არჩეული თიანეთის მერიდა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“, ერთნაირი მონდომებით ცდილობენ მცდარი ფაქტებით გაჯერებული ინფორმაციის ზაქარია ქუცნაშვილის წინააღმდეგ გამოყენებას. ამჯერად უკვე საჯაროდ მოვუწოდებთ სააგენტოს გაასწოროს მცდარ ფაქტებზედაყრდნობით გავრცელებული ტყუილი.”