არჩილ თალაკვაძე: ოკუპირებული აფხაზეთის მოქალაქეებისთვის გაუგებარია, თუ რას სთავაზობს მათ საოკუპაციო რეჟიმი, მათი მომავალი არის ბუნდოვანი – ჩვენ ყველაფერს დავაკვირდებით და საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად სათანადო შეფასებებს მივცემთ
რუსეთის მილიტარისტული რიტორიკა, უკრაინაში მიმდინარე ომი, საერთოდ ოკუპაციური პოლიტიკა, რასაც ატარებს რუსეთი, რომ საფრთხეს უქმნის ადამიანებს, მათ შორის აფხაზეთშიც, ეს არის ნათელი, – ამის შესახებ პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, არჩილ თალაკვაძემ განაცხადა.
„ეს გადაწყვეტილებები რასაც ვხედავთ, რომელმაც ბევრი უკმაყოფილება გამოიწვია აფხაზეთშიც, მეტყველებს იმაზე, რომ მოქალაქეებისთვის არის გაუგებარი, თუ რას სთავაზობს საოკუპაციო რეჟიმი მათ და მათი მომავალი არის ძალიან ბუნდოვანი და საშიში, მითუმეტეს როცა ომის ფონზე, გაწვევის პროცესი აქტიურდება. ჩვენ ყურადღებით დავაკვირდებით ამ ყველაფერს და საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად სათანადო შეფასებებს მივცემთ“, – განაცხადა აზარაშვილმა.
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა სამხედრო გაწვევის დე ფაქტო განკარგულებას, რომლის თანახმად, 2022 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით, სამხედრო სამსახურში 18-დან 27 წლამდე ასაკის იმ მოქალაქეებს გაიწვევენ, რომლებიც სარეზერვო აღრიცხვაზე არ იმყოფებიან.