სამშაბათი, აპრილი 1, 2025
თეა წულუკიანი – პირველად საქართველოს უახლეს ისტორიაში, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებამ აჩვენა მაგალითი, რომ პოლიტიკური ძალა არის პასუხისმგებლიანი და ქვეყანას იცავს ომისგან
პირველად საქართველოს უახლეს ისტორიაში, „ქართული ოცნების“ პოლიტიკურმა ხელისუფლებამ აჩვენა მაგალითი, რომ პოლიტიკური ძალა არის პასუხისმგებლიანი, ახერხებს საკუთარი პიროვნული ინტერესების გვერდზე გადადებას და ქვეყანას იცავს ომისგან, ეს ჩვენ მოვახერხეთ, – ამის შესახებ „2003-2012 წლებში მოქმედი რეჟიმისა და რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის“ ხელმძღვანელმა, თეა წულუკიანმა კომისიის სხდომაზე განაცხადა.
წულუკიანის თქმით, საქართველოში „ქართული ოცნება“ არის მაღალი პოლიტიკური პასუხისმგებლობის მაგალითი, რისთვისაც მადლობას უხდის პარტიის დამფუძნებელს, ბიძინა ივანიშვილს.
„რაც უნდა სიტყვები შეგვარქვან, რაც უნდა გვლანძღონ, ჩვენ მაქსიმუმს გავაკეთებთ, ეს კონკრეტული პოლიტიკური ხელისუფლება მოწოდებულია, რომ ვინც მოვა შემდეგ, იმას დახვდეს უკეთესი და, რაც მთავარია, მას დახვდეს მშვიდობა და შეფასებები იმ ხარვეზების, რაც მან აღარ უნდა გაიმეოროს პოლიტიკაში, რადგან პოლიტიკა უმადური საქმეა, მაგრამ სასარგებლო საქმეც არის, თუ კარგად კეთდება და არის ძალიან დიდი პასუხისმგებლობა. ხანდახან ისეა ხოლმე, რომ სამხედროებს აქვთ პასუხისმგებლობა და პოლიტიკოსი არანაირ პასუხისმგებლობას არ გრძნობს და ამაზე ვმუშაობთ ჩვენ. თუმცა ისტორიას ახსოვს მაგალითები, სადაც მაღალი დონის პოლიტიკოსები თავიანთ პასუხისმგებლობას გრძნობდნენ და მე გავკადნიერდები და გეტყვით, რომ საქართველოში „ქართული ოცნება“ არის მაღალი პოლიტიკური პასუხისმგებლობის პოლიტიკური მაგალითი. თქვენ ერთ-ერთ პოლიტიკურ ინტერვიუში კი შეიტანეთ ეჭვი, რომ მეორე ფრონტის გახსნა არავის არ ჰქონია გეგმაშიო, მაგრამ, მოდით, როგორც მე თქვენს სამხრეებს ვენდობი, თქვენ ჩემს სამოქალაქო მუნდირს ენდეთ და დამიჯერეთ, რომ „ქართული ოცნების“ პოლიტიკურმა ხელისუფლებამ, პირველად საქართველოში, უახლეს ისტორიაში აჩვენა მაგალითი, რომ პოლიტიკური ძალა არის პასუხისმგებლიანი და ის საკუთარი პიროვნული ინტერესების გვერდზე გადადებას ახერხებს და ქვეყანას იცავს ომისგან, ეს ჩვენ მოვახერხეთ. მადლობა ამისთვის ჩვენს მთავარ ხელმძღვანელს და დამფუძნებელს, ბატონ ბიძინა ივანიშვილს“, – განაცხადა თეა წულუკიანმა კომისიის დღევანდელი სხდომის დასასრულს, რა დროსაც შეკითხვებს პასუხობდა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის ხელმძღვანელი, გენერალი ზაზა გოგავა.
აშშ-ის სახაზინო მდივანი – აშშ-მა ახალი სანქციები დაუწესა ირანში, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებსა და ჩინეთში მოქმედ პირებსა და ორგანიზაციებს, რომლებიც ირანს იარაღის შეძენაში ეხმარებიან
აშშ-მა ახალი სანქციები დაუწესა ირანში, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებსა და ჩინეთში მოქმედ პირებსა და ორგანიზაციებს, რომლებიც ირანს იარაღის შეძენაში ეხმარებიან.აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტმა სანქციები დაუწესა ექვს ორგანიზაციასა და ორ ფიზიკურ პირს, რომლებსაც ირანის დრონების მწარმოებელი კომპანიისთვის კომპონენტების შეძენაში ადანაშაულებს.„ირანის მიერ უპილოტო საფრენი აპარატებისა და რაკეტების გავრცელება, როგორც რეგიონში არსებულ ტერორისტულ დაჯგუფებებზე, ისე რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ გამოსაყენებლად, კვლავ საფრთხეს უქმნის მშვიდობიან მოსახლეობას, აშშ-ის პერსონალს და ჩვენს მოკავშირეებსა და პარტნიორებს“, – განაცხადა სახაზინო მდივანმა, სკოტ ბესენტმა.სახაზინო დეპარტამენტის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ეს არის „ირანის იარაღის გამავრცელებლების“ წინააღმდეგ მიმართული სანქციების მეორე რაუნდი მას შემდეგ, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა აღადგინა თავისი „მაქსიმალური ზეწოლის“ კამპანია ირანზე.