GD Political Council: No sanctions to force gov’t to drag Georgia into devastating war
“No sanctions can intimidate the Georgian people, as society well understands that no sanctions can compare to the destruction of the country. Therefore, no one can force Georgia’s government, at any cost of sanctions, to curse the country into a devastating war,” reads the statement of the Georgian Dream Political Council.
The statement reads that the Georgian people will not allow the Ukrainization of Georgia at any cost of sanctions.
“Georgia has so far escaped the Ukrainian scenario through great effort and uncompromising struggle, however, the fight for peace continues and this fight must be seen through to the end. As long as there is a first front in Ukraine, there will always be interest in a second front in Georgia. This is exactly what the sanctions are related to, which, dictated by the global war party and implemented by the Deep State, specific countries impose on Georgian politicians and officials.
The Georgian people must fight to the end to survive and prevent the Ukrainization of Georgia. By doing this, we will also do a good service to Europe, where the majority of countries today are playing the Deep State’s game and failing to protect their own national interests.
The value system of EU bureaucracy is in its worst state today, which is best expressed by five resolutions adopted by the European Parliament regarding Georgia. Through these resolutions, the European Parliament demanded the punishment of Bidzina Ivanishvili, the release of Saakashvili and other criminals, the repeal of the anti-LGBT propaganda law, etc.
With the last, fifth resolution, the European Parliament demanded what no serious player had dared to demand publicly before – imposing sanctions on Russia and collapsing the Georgian economy. Given this trend, in the sixth resolution, the European Parliament will, with high probability, openly demand that we start a war with Russia.
The formal basis for sanctions imposed by specific states is completely unserious, and this requires little evidence. Bidzina Ivanishvili is being sanctioned for replacing bloody authoritarianism in Georgia with democratic governance, for ending the systematic practices of torturing and killing people, extorting businesses, seizing media, and rigging elections, for increasing the country’s economy from 28 billion to 90 billion, and for bringing 12 years of uninterrupted peace to Georgia.
Vakhtang Gomelauri and heroic police officers, including those who fought in the 2008 war, are being sanctioned because they effectively prevented three violent attempts to overthrow the government in the last two years and did so in such a way that not only was there no loss of life, but not even a single person’s health was affected.
In contrast, we all remember the May 26 and June 20 special operations of the global war party and Deep State’s favourites, Merabishvili and Gakharia, which ended in one case with the murder of 4 people, and in the other case – with severe injuries to 7 people. Let us remind you that neither Merabishvili nor Gakharia was ever considered for sanctions because the Deep State was guided by Roosevelt’s famous quote – “He’s a son of a bitch, but he’s our son of a bitch.”
It’s logical that those who coddle “sons of bitches” sanction heroic police officers. We all remember that the dictator Saakashvili, who initiated the 2008 war with Russia, was crowned by the Deep State as a hero and beacon of democracy.
Logically, the global war party does not spare praise for the agent of war. It is a continuation of this logic that the Deep State punishes Bidzina Ivanishvili for peace.
Georgian society discerns all of this very well, and that is precisely why the Deep State’s sanctions have lost all power in Georgia. It is noteworthy that sanctions against Georgia were first imposed by the Ukrainian government, whose highest officials openly called on the Georgian government to open a second front. This was followed by sanctions from the Baltic states, which have practically completely lost their sovereignty and have to act entirely at the dictation of the Deep State.
The demand and threat once voiced behind closed doors has finally taken on a public face. “Either you fight or we’ll punish you” – this is the simple message that Georgia and the Georgian people receive from the global war party.
Moreover, through the opposition’s voice, they started talking about punishing the Georgian people, which is a sure sign that even more than the government, the global war party is irritated by the uncompromising position of the Georgian people, who did not allow the return to power of the collective National Movement, that is, the global war party’s agents, and Georgia’s re-involvement in war.
Finally, no one can intimidate the Georgian people with any sanctions, because society well understands that no sanctions can compare to the destruction of the country. Therefore, no one can force Georgia’s government, at any cost of sanctions, to curse the country into a devastating war. The Georgian people will not allow the Ukrainization of Georgia at any cost of sanctions,” reads the GD Political Council’s statement.
FIS Competition Director: Thank you Gudauri for two fantastic days of competition
“We had two extraordinary competitions in Gudauri, excellently organized by the Mountain Trails Agency and the Ski Federation,” said Uwe Beyer, Competition Director of the International Ski Federation (FIS).“Everyone was highly motivated to ensure a successful event. It was a top-level snowboard cross competition, with satisfied athletes and smiles all around. Thank you, Georgia, and thank you, Gudauri, for two fantastic days of competition. We are happy to be back,” he said.Beyer highlighted Gudauri’s potential for future events.“We have long-term plans to host World Cups here. Gudauri is now firmly on the world map, and the events held here have gained international recognition. We look forward to returning and continuing our collaboration with these friendly and hospitable people,” he added.The final stage of the Snowboard Cross World Cup took place in Gudauri, featuring 88 athletes from 21 countries, including Canada, the USA, Great Britain, Austria, Switzerland, and Japan. The event was broadcast live on Eurosport.
Gakharia For Georgia member says party ready for elections
‘We are ready for new parliamentary elections, which is the main demand of 100-day-long uninterrupted mass protests,” said Teona Akubardia, a member of the Gakharia For Georgia party.According to Akubardia, the Georgian Dream expands and intensifies propaganda saying no elections will be held with the aim to cease the protest momentum.“The statements of Ivanishvili’s regime regarding the October local self-governance elections serve as an attempt to remove the demand of new parliamentary elections from the agenda amid the 100-day-long uninterrupted protests ongoing throughout Georgia. Their speaking about the fears of the opposition is a lie because they themselves fear free and fair elections, they amended the Election Code to seize freedom of elections from citizens.We are ready for elections and this should be new parliamentary elections. All the rest is propaganda to create the feeling that no elections will be held and cease the protest momentum that is impossible. We are preparing for new parliamentary elections which is the main demand of the 100-day-long uninterrupted protests.We will do our best to change the regime, which confronted people and the constitution with inhuman methods,  in this country through free and fair elections. This is a process, Ivanishvili’s attempt to remove the demand of new elections from the agenda will be as unsuccessful as the range of oppressive laws and their aim to end public protests,” she said.
PM: Georgia should focus on defending national interests
“We are following the development of events both in the US and European Union,” Prime Minister Itakli Kobakhidze told Georgian reporters in Turkmenistan.According to the PM, the new US administration demonstrates different approaches, however, the European Union is not changing its stance, including regarding the war.“We should follow the development of events. Amid these developments, we should be concentrated on defending our national interests. This is the main priority and goal,” he said.Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze pays an official visit to Turkmenistan.
CoE Committee urges Georgian authorities to repeal Law on Protecting Family Values and Minors
The Council of Europe’s Committee of Ministers has strongly urged Georgia to fight against discrimination and hate crime in the country, in line with its obligations under the European Convention on Human Rights.The Committee of Ministers adopted an Interim Resolution in ‘the Identoba and Others’ group of cases against Georgia during its quarterly meeting to supervise the implementation of rulings from the European Court of Human Rights.“These cases concern the authorities’ failure to provide adequate protection from homophobic or religiously-motivated attacks, and in some instances, official acquiescence, connivance or participation in acts motivated by prejudice.They also concern the authorities’ failure to ensure freedom of assembly for LGBTI people and freedom of religion for religious minorities.Meeting this week, the Committee of Ministers again strongly urged the Georgian authorities to accelerate and complete all renewed investigations and trial proceedings in these cases, in line with the European Court’s findings.The Committee deeply deplored Georgia’s enactment of the Law on “Protecting Family Values and Minors” and called upon the authorities to repeal this law. According to the Committee, it represents a backward step in the execution of these judgments and raises serious questions about Georgia’s compliance with its obligation to implement the European Court’s rulings.The Committee of Ministers strongly exhorted the authorities to renounce discriminatory narrative and unequivocally fight all forms of discrimination, hate speech and hate crime.In addition, the Committee strongly urged the authorities to guarantee freedom of assembly and religion for all individuals, without discrimination, through enhanced protection and prevention measures as well as a firm criminal justice response to hate-motivated violence,” reads the statement.The Committee of Ministers asked the authorities to provide detailed information on these issues by the end of June 2025 at the latest.
Public Defender calls on government to take steps to ensure protection of women’s rights
“On March 8, International Women’s Day, we join the international community with the theme ‘For All Women and Girls: Rights, equality, strengthening,” wrote Georgian Public Defender Levan Ioseliani on Facebook.The Public Defender calls on the government to intensify efforts and take steps to ensure the protection of women’s rights in the country.“Women play a crucial role in our country’s development. Their work, efforts and courage create a fairer and more equal society. Despite this, the challenge remains acute, including family violence and violence on gender signs, economic barriers, obstacles in career growth, fight against stereotypes, legal rights of women, accessibility to services, etc.In this regard, the abolishment of compulsory gender quotas by the Georgian parliament as well as the gender equality-related legislative package of amendments are noteworthy amid the situation when women daily face visible or invisible barriers both in political and public life.The Public Defender calls on the government to intensify efforts and take tangible steps to ensure the protection of women’s rights in the country,” Levan Ioseliani wrote.