ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მუშაობასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მუშაობასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს.
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ე.წ. საგარეო უწყების განცხადებით, „სამხედრო აგრესიის გაჩაღებაში დამნაშავეები, რომლებიც სამხრეთ ოსეთში შეჭრის ბრძანებებს გასცემდნენ, უნდა დაისაჯონ“.
„საქართველოში პარტია „ქართული ოცნების” პოლიტსაბჭოს წევრის, თეა წულუკიანის თავმჯდომარეობით, მუშაობა დაიწყო 2025 წლის 5 თებერვალს შექმნილმა დროებითმა საპარლამენტო კომისიამ ყოფილი მმართველი პარტიის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მიერ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების მიზნით. როგორც აღინიშნება, კომისია გამოიძიებს დანაშაულებს, რომლებიც ჩადენილი იყო არა მხოლოდ 2003-დან 2012 წლამდე, არამედ ასევე შეეხება 2012 წლის შემდგომ პერიოდს, ასევე მ. სააკაშვილის პრეზიდენტობას და, კერძოდ, 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებს, რომლებთან დაკავშირებითაც ყოფილი ქართველი სამხედრო მაღალჩინოსნებისა და პოლიტიკური მოღვაწეების ნაწილი უკვე დაიკითხა“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„უდავოა, რომ სამხედრო აგრესიის გაჩაღებაში დამნაშავეები, რომლებიც გასცემდნენ სამხრეთ ოსეთში შეჭრის, სამშვიდობოებზე თავდასხმის, ოსი ხალხის წინააღმდეგ გენოციდის აქტების განხორციელების ბრძანებებს, უნდა დაისაჯონ. რამდენად ზუსტად და გამჭვირვალედ მიუდგება ამჟამინდელი კომისია 2008 წლის აგვისტოს მოვლენების შეფასებას, დრო გვიჩვენებს, მაგრამ აშკარაა ჰ. ტალიავინის ხელმძღვანელობით საერთაშორისო კომისიის მუშაობის შედეგები, რომელმაც განსაზღვრა, რომ საქართველო არის აგრესორი“, – აღნიშნავენ საოკუპაციო რეჟიმის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტროში.
დე-ფაქტო სამინისტროში ასევე აცხადებენ, რომ „აშკარაა სამხრეთ ოსეთის ხალხის არჩევანი: დამოუკიდებელი სახელმწიფოს მშენებლობა, რუსეთთან, რომელიც მისი უსაფრთხოების გარანტია, და სხვა მეგობარ ქვეყნებთან ურთიერთობების ყოველმხრივი გაძლიერებისკენ სწრაფვა“.
„2008 წლის აგვისტომ ნათლად აჩვენა, ვინ არის ოსი ხალხის მეგობარი და ვინ-მტერი“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ჰელსინკის კომისია“ ანაკლიის პორტთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
„ჰელსინკის კომისიის“ წევრები ორი პარტიიდან შეშფოთებას გამოთქვამენ „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებსის გამო, გადასცეს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის განვითარების უფლებები ჩინურ კონგლომერატს, რომელშიც შედიან აშშ-ის მიერ სანქცირებული ფირმები.ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ „ჰელსინკის კომისიის“ თავმჯდომარე, სენატორი როჯერ უიკერი, თანათავმჯდომარე, კონგრესმენი ჯო უილსონი, სენატორი შელდონ უაითჰაუსი, კონგრესმენი სტივ კოენი, კონგრესმენი მარკ ვიზი და სენატორი ჯონ კორნინი.მათი განცხადებით, ანაკლიის პორტის განვითარება და კონტროლი შორს მიმავალ გავლენას მოახდენს როგორც ჩინეთის შესაძლებლობებზე, გააგრძელოს ეკონომიკური იძულების კამპანია შავი ზღვის რეგიონში, ასევე საქართველოს, როგორც დამოუკიდებელი, დემოკრატიული სახელმწიფოს მომავალზე. ეს გარიგება აპრილის შუა რიცხვებში უნდა დასრულდეს.„ჩვენ შეშფოთებული ვართ ცნობებით „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილების შესახებ, გადასცეს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის კონტროლი ჩინეთის კომუნისტური პარტიის მიერ მხარდაჭერილ, აშშ-ის მიერ სანქცირებულ კონგლომერატს. ამ გარიგებაში მონაწილე დეველოპერებს, მათ შორის China Communications Construction Company-ს, აქვთ ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტების გამოყენების გამოცდილება მასპინძელი ქვეყნების ექსპლუატაციისა და დესტაბილიზაციისთვის, ამ ქვეყნების ჩინეთზე დამოკიდებულების გაღრმავებისთვის.ჩინეთის მზარდი ყოფნა შავ ზღვაში, რუსეთთან თანამშრომლობით, რეგიონს ნაკლებად უსაფრთხოს ხდის და ზღუდავს თავისუფალ ვაჭრობას. „ქართული ოცნება“ ამ შეთანხმების წინსვლით კიდევ უფრო მეტად შეუქმნის საფრთხეს ქვეყნის დემოკრატიულ ტრაექტორიას და საკუთარი ეკონომიკური მომავლის განსაზღვრის უნარს. ჩვენ მოვუწოდებთ „ქართულ ოცნებას“, გადახედოს ამ გადაწყვეტილებას და სამართლიანად, გამჭვირვალედ შეაფასოს მისი კრიტიკული ინფრასტრუქტურის განვითარების წინადადებები“, – ნათქვამია ჰელსინკის კომისიის წევრების განცხადებაში.
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ახალი სტუდენტური პროექტი – „ქალაქი და კულტურა“, დაიწყო
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ახალი სტუდენტური პროექტი - „ქალაქი და კულტურა“, დაიწყო. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი ავრცელებს.მათივე ცნობით, პროექტს მხარს უჭერს სტუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, ხოლო ახორციელებს ნოდარ ტაბიძის სტუდენტური კლუბი.პროექტის ფარგლებში ნოდარ ტაბიძის კლუბის წევრები და სტუდენტები საქართველოს ეროვნულ ბიბლიოთეკას ეწვივნენ. როგორც კლუბის ხელმძღვანელი აცხადებს, პროექტის მიზანია სტუდენტებს გააცნონ თბილისის ღირსშესანიშნაობები.არჩილ გურგენიძის თქმით, კლუბი მიზნად ისახავს ცოდნის, ცნობისმოყვარეობისა და აკადემიური წარმატების ხელშეწყობას, სტუდენტისთვის წარმატებისკენ მიმავალი ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი გზა კი ბიბლიოთეკაა – ცოდნისა და აღმოჩენების კარიბჭე.„ბიბლიოთეკა მხოლოდ წიგნების საცავი არ არის, არც წიგნების კოლექცია, ბიბლიოთეკა არის შეუცვლელი რესურსი. კლუბის წევრებისა და სტუდენტების ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ვიზიტი კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს იმ დაუფასებელი ინტელექტუალური საგანძურის შესახებ, რომელიც ბიბლიოთეკაშია დაცული. ბიბლიოთეკა აძლიერებს კრიტიკულ აზროვნებას, ავითარებს კვლევით უნარებს და ამდიდრებს აკადემიურ გამოცდილებას. ბიბლიოთეკაში მიღებული ცოდნა და უნარები გვაძლევს შესაძლებლობას, მივაღწიოთ ჩვენს მიზნებს და მნიშვნელოვნად შევიტანოთ წვლილი სხვადასხვა სფეროში. ჩვენ ვცდილობთ ცოდნისა და აღმოჩენების გზით, ერთად შევქმნათ ნათელი მომავალი. ცოდნა წარმატების საფუძველია, ხოლო ბიბლიოთეკა არის გასაღები, რომელიც მომავლის კარს ხსნის. საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკა არის ერთ-ერთი საუკეთესო წიგნსაცავი, სადაც ჩვენ ვნახეთ პირველი ნაბეჭდი ქართული წიგნი, 1629 წელს რომში დაბეჭდილი ქართულ-იტალიური ლექსიკონი, ვახტანგისეულ სტამბაში 1709 წელს დაბეჭდილი სახარება და დავითნი, ერეკლე II-ის სტამბის წიგნები. გავეცანით ცალკე დარბაზში წარმოდგენილ „ვეფხისტყაოსნის“ ქართველიშვილისეულ გამოცემას, მისი შექმნის ისტორიას. აღსანიშნავია, რომ ეროვნულ ბიბლიოთეკაში „ვეფხისტყაოსნის“ 50 ენაზე თარგმნილი გამოცემა ინახება. ნოდარ ტაბიძის კლუბის სახელით მადლობას ვუხდით ეროვნული ბიბლიოთეკის ადმინისტრაციას ამ შესაძლებლობისთვის და „წიგნის მუზეუმის“ თანამშრომელს ქალბატონ ნინო ხვედელიძეს“, - აცხადებს არჩილ გურგენიძე.სტუ-ის ინფორმაციით, ახალი საუნივერსიტეტო პროექტი ერთწლიანია.