სამშაბათი, აპრილი 1, 2025
სამხრეთ კორეის სანაპიროსთან რუსულ გემს ცეცხლი გაუჩნდა – არიან დაშავებულებიც
სამხრეთ კორეაში, ბუსანის სანაპიროსთან რუსულ სამაცივრო ხომალდ Crystal Asia-ს ცეცხლი გაუჩნდა, რის შედეგადაც ექვსი ადამიანი დაშავდა, ისინი რუსეთის მოქალაქეები არიან. ინფორმაციას სამხრეთ კორეული მედია ავრცელებს.
მედიის ცნობით, დაშავებულთაგან ორის მდგომარეობა მძიმეა. ისინი საავადმყოფოში ვერტმფრენით გადაიყვანეს, დანარჩენი ოთხი დაშავებული კი – სამაშველო კატერით.
გემზე სულ 23 ადამიანი იმყოფებოდა. ცეცხლი ამ დროისათვის ლიკვიდირებულია. ხანძრის გამომწვევი მიზეზების დასადგენად დაწყებულია გამოძიება.
საქართველოს საზღვართან მიწისძვრა მოხდა
დღეს, თბილისის დროით 13:56 საათზე, საქართველო-სომხეთის სასაზღვრო ზოლთან მოხდა 4.0 (ML) მაგნიტუდის სიდიდის მიწისძვრა. ინფორმაციას ამის შესახებ სეისმური მონიტორინგის ეროვნული ცენტრი ავრცელებს.დამატებითი დეტალები უცნობია.
პარლამენტმა „ფარას“ ანალოგი მესამე მოსმენით დაამტკიცა
პარლამენტის პლენარულ სხომაზე „ფარას“ კანონის ანალოგი მესამე მოსმენით დაამტკიცა. კანონის დამტკიცებას ხმა 80-მა დეპუტატმა მისცა, წინააღმდეგი არავინ წასულა.ცვლილებებით, კანონის აღსრულებასა და კონტროლზე პასუხისმგებელი ანტიკორუფციული ბიურო იქნება, რომელმაც 6 თვეში ერთხელ ანგარიში პარლამენტს უნდა წარუდგინოს.კანონპროექტის მიხედვით, ანტიკორუფციულ ბიუროში დოკუმენტების წარდგენის ვალდებულება უცხოური დაფინანსების მიმღებ ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს ექნებათ.მმართველი გუნდის შეფასებით, „ფარა“ გამჭვირვალობის უზრუნველყოფისა და გარე გავლენების პრევენციისთვის საუკეთესო მექანიზმია. პარლამენტმა „ფარას" ზუსტ ასლზე მეორე სასესიო მოსმენით 18 მარტს იმსჯელა.