სამშაბათი, აპრილი 1, 2025
ლევან სანიკიძე – კომისიის მთავარი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ 2008 წლის ომის შედეგების რევიზირება მოხდეს, ეს არ არის სამართლიანობის აღდგენის კომისია, ეს არის რუსეთის „სიმართლის“ დამტკიცების კომისია
მთავარი, რაც გამოჩნდა, არის ის, რომ ამ კომისიაში ყველა სხვა საკითხი არის მეორე ხარისხის მატარებელი, გარდა 2008 წლის ომისა, – ამის შესახებ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, ლევან სანიკიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „დღის თემა“ განაცხადა.
„ჩვენმა გმირმა სამხედროებმა, გენერლებმა და მათ შორის, თავად უმაღლესმა მთავარსარდალმა 2008 წლის ომის, მიხეილ სააკაშვილმა ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში და სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში მოიგეს ორი მნიშვნელოვანი საქმე, რითაც დადასტურდა ამ ქვეყნის სიმართლე და რუსეთის ის ზრახვები, რომელიც მათ ჰქონდათ 2008 წელს და გამტყუნდა თავიდან ბოლომდე რუსეთის ფედერაცია. ამ კომისიის მთავარი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ 2008 წლის ომის შედეგების რევიზირება მოხდეს. ეს არ არის სამართლიანობის აღდგენის კომისია, ეს არის რუსეთის „სიმართლის“ დამტკიცების კომისია“, – განაცხადა სანიკიძემ.
გადაცემის წამყვანის შეკითხვაზე, რატომ არ არის პარტიის ინტერესი, რომ კომისიის სხდომაზე ისაუბრონ თავის სიმართლეზე და კონკრეტულ ფაქტებზე და რატომ არ თვლიან საჭიროდ განცხადებებეზე რეაგირებას, რადგან დღეს მაგალითად, საკმაოდ მძიმე განცხადებები გააკეთა „ნაციონალური მოძრაობის“ დროს ყოფილმა რწმუნებულმა, მიხეილ ქარელმა, რომ მას მიხეილ სააკაშვილისგან მოსმენილი ჰქონდა განცხადება, რომ იყო რაღაც გარკვეული შეთანხმება ცხინვალში შესვლასთან დაკავშირებით, რომ ამერიკა მიხედავდა რუსეთს, ლევან სანიკიძემ აღნიშნა, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ არცერთი წევრი და წარმომადგენელი არ მივა საგამოძიებო კომისიაზე და ამით არ შექმნის რაღაც დამატებითი ლეგიტიმაციის საფუძველს იმ პარლამენტისთვის, რომელიც თავის მხრივ არის არალეგიტიმური და შექმნილი აქვს ეს კომისია.
„რაც შეეხება ამ განცხადებებს, რომელიც გააკეთეს მიხეილ ქარელმა, თუ სხვა მაღალჩინოსნებმა, მიხეილ ქარელი რას ამბობს, არის მეასეხარისხოვანი და ასევე, თეა წულუკიანი რას გადაწყვეტს“, – განაცხადა სანიკიძემ.
შეკითხვაზე, აყენებს თუ არა კომისიაზე გაჟღერებული მძიმე განცხადებები ზიანს მისი პოლიტიკური ძალის რეპუტაციას, რადგან საზოგადოებმა გუშინ მოისმინა წინა ხელისუფლების დროს დაზარალებული ერთ-ერთი ბიზნესმენის და შემდეგ ციხეში მოხვედრილი ადამიანის კონკრეტული ფაქტებით გამყარებული მძიმე განცხადებები, სანიკიძემ თქვა, რომ „ქართულ ოცნებას“ ამ კომისიიდან უნდა 2008 წლის ომის რევიზირება და მეორე საკითხია ის ადამიანები, რომლებიც სხვადასხვა საკითხზე საუბრობენ, რაც 2008 წლის ომის საკითხს სცდება.
„ეს მხოლოდ იმასთან არის დაკავშირებული, რომ ამას დაარქვან რაღაც ზოგადი გამოძიება 2003-დან 2012-ის და არა 2008 წლის ომის, მაგრამ ამ ადამიანებთან დაკავშირებითაც, მიუხედავად იმისა, რომ ეს ისტორიები არ არის მარტივი მოსასმენი, ამ სიმართლის დამტკიცება, ჩემი ღრმა რწმენით, არ შეუძლია თეა წულუკიანს. თუ რამე სურთ ამ ადამიანებს, ეს უნდა მომხდარიყო სამართლიანი სასამართლოს პირობებში, რომ 12 წლის თავზე ჩვენ გვყავს სანქცირებული სასამართლო და ეს უნდა გამოეძიებინა საქართველოს პროკურატურას, რომლის ყოფილი პროკურორიც არის მხილებული აშშ-ის მხრიდან „ეფესბეს“ აგენტობაში. აი, ვის უნდა გაეკეთებინა ეს საქმე. თეა წულუკიანის, ან გურამ მაჭარაშვილის გამოსაძიებელი აქ არავის არაფერი სჭირს“, – განაცხადა სანიკიძემ.
თამთა სანიკიძის შეკითხვაზე, როგორ გაიგო გზავნილები ავსტრიიდან, რომელიც დღეს გაკეთდა, სადაც ხელისუფლებას მოუწოდებენ, გაატაროს რეფორმები, ასევე, პასუხისმგებელმა პოლიტიკურმა პირებმა დაძლიონ პოლარიზაცია და დიალოგი დაიწყოს სამოქალაქო საზოგადოებასთან და ოპოზიციასთან, ლევან სანიკიძემ განაცხადა, რომ ამ ვითარებაში ამ ტიპის განცხადება არის უფრო ფორმალური ხასიათის მატარებელი.
„ჩვენი მხრიდან არასდროს არ ყოფილა უარი საუბარზე „ქართულ ოცნებასთან“, მაგრამ 26 ოქტომბრის შემდეგ მათ გადალახეს ყველანაირი წითელი ხაზი“, – განაცხადა სანიკიძემ.
შეკითხვაზე, გამორიცხავს თუ არა ყველანაირ დიალოგს საერთაშორისო შუამავლობითაც, სანიკიძემ თქვა, რომ გამორიცხვით არაფერს გამორიცხავს, მაგრამ ოპოზიციას უნდა ჰქონდეს ნებისმიერ მომენტში „ქართულ ოცნებასთან“ უპირატესობა, როგორც საერთაშორისო მასშტაბით, ისე ადგილზე, ქუჩაში.
„ქართული ოცნება“ რაღაცა თავისით კი არ უნდა ეცადოს, რომ თავს მოხვეული ნაბიჯები გადაგვადგმევინოს, იმ მდგომარეობამდე უნდა მივიდეს, რომ აქეთ ჰქონდეს სახვეწარი ჩვენთან საუბარი“, – განაცხადა ლევან სანიკიძემ.
იაგო ხვიჩია: როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა
"როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა",- წერს პარტია "გირჩის" ლიდერი იაგო ხვიჩია სოციალურ ქსელში."4-5-9-25 -ს ლიდერი ბუნებრივად არის მიშა.განა უნდათ მიშა იყოს, მაგრამ ასე გამოდის.როცა არანაირი იდეა არ გაქვს, ხალხს ეუბნები მნიშვნალობა არ აქვს ჩვენგან ვის შემოხაზავო, არც არაფერს განსხვავებულს არ პირდები და თან მხოლოდ უკეთეს ბელადობას სთავაზობ, როგორ შეიძლება იქ მიშა აკრძალო.ჩემი აზრით, იქ სადაც 4-5-9-25 დგას, აუცილებლად უნდა იდგას #freemisha დიდი პლაკატი.აქამდე რომ არ იყო ისაა ნაცების შეცდომა.ამის აღიარება უტყდებათ 4-5-9-25 -ში და იტყუებიან.ამიტომაც არ გამოსდით არაფერი.როგორ შეიძლება მიშას გამოჩენის გიტყდებოდეს მიშას ამომრჩევლების წინაშე?ამით იმის თქმა არ მინდა, რომ ვინც აქციაზეა ყველა მიშისტია - არა. მაგრამ იქ მიშისტებიც არიან და თუ გინდა ისინი ბოლომდე დაიხარჯონ საერთო მიზნისთვის მათ საყვარელი ბელადის პლაკატით სიარული არ უნდა აეკრძალოთ.ამის გამო წავა ვინმე ამ აქციიდან? მაშინ ის არ ყოფილა ჭეშმარიტი 4-5-9-25 -ელი და იმ სიცრუის მსხვერპლია, რითაც არჩევნებზე მოატყუეს.ამას ახლა ვერ ვუშველით, მაგრამ გამოსწორება აღიარებით იწყება.როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა.(ჩემი წარმოდგენით, ეს ყველა 4-5-9-25 -ის ლიდერმა იცის და თუ არ იცის, ესე იგი ლიდერი არაა).ნაცები რატომ სდუმდნენ წინასაარჩევნოდ, როცა მათი ძარცვის კამპანია ღიად მიმდინარეობდა.რატომ გაუტარეს ეს ქოცებს?რატომ განიხილავდნენ სალომეს “ლეგიტიმურ” პრეზიდენტად ვადის ამოწურვის შემდეგაც კი?ვინაა, პასუხისმგებელი , იმაზე რომ ხალხმა ეს სისულელე დაიჯერა და არასწორი არჩევანი გააკეთა, რის შემდგომაც მიშას კიდევ 9 წელი მიუმატეს ციხეში საჯდომად?რატომ შეიცვალა ეს, მხოლოდ მას შემდეგ რაც მიშას სასჯელი დაუმატეს?ტყვეობაში მყოფი მიშაც ხო არ იყო ამ კონსტრუქციაზე შეთანხმებული და რა ვიცით, რომ შემდეგ არჩევნებზეც იგივეს არ იზამს?ამაზე და სამომავლო გეგმებზე ოთხშაბათს ანა წითლიძესთან ვისაუბრებ, ჩვენს საღამოს ლაივში" - წერს იაგო ხვიჩია.
რატომ უნდა მოათავსოთ კბილის პასტა საყინულეში
ვინ იფიქრებდა, რომ კბილის პასტა, რომელიც ასე ნაცნობია, შეიძლება გახდეს ნამდვილი ხსნა ყოველდღიურ ცხოვრებაში? აღმოჩნდა, რომ ამ პროდუქტს შეუძლია მრავალი საყოფაცხოვრებო პრობლემის გადაჭრა, მათ შორის სამზარეულოში დასუფთავების დროსაა განსაკუთრებით ეფექტური. ამისთვის მხოლოდ კბილის პასტა და ყინულის კუბიკები გჭირდებათ.როგორ გარდაიქმნება გაყინული კბილის პასტა სასწაულებრივ გამწმენდ ტაბლეტებად?მოათავსეთ კბილის პასტა ყინულის კუბიკების გასაკეთებელ მოწყობილობაში და მოათავსეთ საყინულეში. რამდენიმე საათის შემდეგ, პასტა გადაიქცევა მყარ კუბებად, რომლებიც შეიძლება გამოიყენოთ სხვადასხვა ამოცანებისთვის. საკმარისია საყინულეში 4-5 საათით დატოვება და გამოსაყენებლად მზადაა.მას შემდეგ, რაც პასტა გაიყინება, ეს კუბურები გახდება თქვენი სამზარეულოს  სრულყოფილი დასუფთავების საშუალება. ისინი განსაკუთრებით სასარგებლოა საჭრელი დაფების გასაწმენდად, რომლებიც ხშირად ხდება მრავალი ბაქტერიის „შეგროვების ადგილი“. კუბიკის ფორმიდან ამოსაღებად, უბრალოდ მსუბუქად დააწექით ან დაასხით ცხელი წყალი და პასტა ადვილად ამოვა.როგორ მოვაშოროთ სუნი და მიკრობები სამზარეულოდან?მძაფრსუნიანი საკვები, როგორიცაა თევზი ან ხახვი, კვალს ტოვებს საჭრელ დაფაზე. უბრალოდ, წაუსვით დაფის ზედაპირზე გაყინული პასტის კუბი და მას შემდეგ, რაც ცხელი წყლით ჩამორეცხავთ, სუნი გაქრება და მიკრობები განადგურდება. გაყინული კბილის პასტის მრავალფეროვნება არ შემოიფარგლება მხოლოდ სამზარეულოთი - მაგალითად, დაგეხმარებათ, გაათეთროთ თქვენი სპორტული ფეხსაცმელი ან მისი ძირები, რომლებიც დროთა განმავლობაში შეიძლება გაყვითლდეს. უბრალოდ შეაზილეთ მათ პასტის კუბი და ჩამორეცხეთ. შედეგი სასიამოვნოდ გაგაოცებთ.მოხერხებულობისთვის, ყოველთვის შეგიძლიათ შეინახოთ კბილის პასტა საყინულეში ისე, რომ ის ხელმისაწვდომი იყოს ყოველდღიური საჭიროებისთვის. ეს „სასწაული ტაბლეტები“ ასევე შესანიშნავად ასუფთავებს სანტექნიკას და შეიძლება სასარგებლო იყოს სხვა საყოფაცხოვრებო საჭიროებებისთვის. ასე რომ, შემდეგ ჯერზე, როცა მოგიწევთ არეულობის სწრაფად და ეფექტურად მოგვარება, უბრალოდ გახსენით საყინულე და გექნებათ შესანიშნავი საწმენდი ხსნარი.კბილის პასტა საყინულეში არის მარტივი, მაგრამ ძალიან სასარგებლო, რომელიც დაზოგავს თქვენს დროსა და ენერგიას ყოველდღიურ საქმიანობაში.
ოფიციალურად – გიორგი ქოჩორაშვილი კარიერას ლისაბონის „სპორტინგში“ გააგრძელებს
საქართველოს ნაკრებისა და „ლევანტეს“ ნახევარმცველი გიორგი ქოჩორაშვილი ლისაბონის „სპორტინგის“ მოთამაშეა, – ვალენსიურმა კლუბმა ინფორმაცია ოფიციალურ გვერდზე დაადასტურა.„„ლევანტემ“ და პორტუგალიურმა „სპორტინგმა“ გიორგი ქოჩორაშვილის ტრანსფერზე შეთანხმებას მიაღწიეს. ფეხბურთელი მიმდინარე წლის 30 ივნისამდე „ლევანტეში“ იჯარით დარჩება.შაბათ-კვირას დაჩქარებული მოლაპარაკებების შემდეგ, „ლევანტემ“ დღეს ოფიციალურად მოაწერა ხელი დოკუმენტს ნახევარმცველის ტრანსფერის შესახებ, თუმცა ქოჩორაშვილი სეზონის ბოლომდე კვლავ ვალენსიურ კლუბში ითამაშებს.ქოჩორაშვილმა კონტრაქტი „სპორტინგთან“ გააფორმა, ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ კლუბთან პორტუგალიაში“, – აღნიშნულია „ლევანტეს“ ოფიციალურ განცხადებაში.გიორგი ქოჩორაშვილმა „ლევანტეს“ მაისურით 57 მატჩი ჩაატარა და 9 გოლი გაიტანა. გუნდს 2019 წელს შეუერთდა და თავდაპირველად სარეზერვო გუნდში ასპარეზობდა. იმავე წელს შედგა მისი დებიუტი ლა ლიგაში „ატლეტიკის“ წინააღმდეგ.მომდევნო სეზონებში ქოჩორაშვილი პირველ გუნდთან ერთად ვარჯიშობდა და პარალელურად „ატლეტიკო ლევანტეს“ შემადგენლობაში თამაშობდა. 2022/2023 წლების სეზონში ის იჯარით „კასტელიონში“ გადავიდა, სადაც მნიშვნელოვანი გამოცდილება დააგროვა.ქართველი ნახევარმცველი „ლევანტეში“ 2023 წლის ზაფხულში დაბრუნდა და იმავე წლის მაისში კლუბთან კონტრაქტი ორი სეზონით გაახანგრძლივა.
მარკო რუბიო 2-4 აპრილს ბრიუსელში ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას დაესწრება
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო 2-4 აპრილს ბრიუსელში ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას დაესწრება. ამის შესახებ სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა ტემი ბრიუსმა განაცხადა.„რუბიო დაესწრება ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას, სადაც განიხილავენ ალიანსის უსაფრთხოების პრიორიტეტებს, მათ შორის მოკავშირეების მიერ თავდაცვითი ინვესტიციების გაზრდას და უკრაინაში მდგრადი მშვიდობის უზრუნველყოფას. სახელმწიფო მდივანი ასევე განიხილავს ჩინეთის საერთო საფრთხეს ევროატლანტიკური და ინდო-წყნარი ოკეანის ალიანსებისთვის“, – ამბობს ბრიუსი.როგორც პრესსპიკერმა აღნიშნა, შეხვედრის დროს საუბარი ასევე შეეხება ზაფხულში ჰააგაში დაგეგმილ ნატო-ს სამიტს.