აღნიშნულის საპასუხოდ ნოღაიდელმა აღნიშნა: „არა“.
იაგო ხვიჩია: როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა
"როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა",- წერს პარტია "გირჩის" ლიდერი იაგო ხვიჩია სოციალურ ქსელში."4-5-9-25 -ს ლიდერი ბუნებრივად არის მიშა.განა უნდათ მიშა იყოს, მაგრამ ასე გამოდის.როცა არანაირი იდეა არ გაქვს, ხალხს ეუბნები მნიშვნალობა არ აქვს ჩვენგან ვის შემოხაზავო, არც არაფერს განსხვავებულს არ პირდები და თან მხოლოდ უკეთეს ბელადობას სთავაზობ, როგორ შეიძლება იქ მიშა აკრძალო.ჩემი აზრით, იქ სადაც 4-5-9-25 დგას, აუცილებლად უნდა იდგას #freemisha დიდი პლაკატი.აქამდე რომ არ იყო ისაა ნაცების შეცდომა.ამის აღიარება უტყდებათ 4-5-9-25 -ში და იტყუებიან.ამიტომაც არ გამოსდით არაფერი.როგორ შეიძლება მიშას გამოჩენის გიტყდებოდეს მიშას ამომრჩევლების წინაშე?ამით იმის თქმა არ მინდა, რომ ვინც აქციაზეა ყველა მიშისტია - არა. მაგრამ იქ მიშისტებიც არიან და თუ გინდა ისინი ბოლომდე დაიხარჯონ საერთო მიზნისთვის მათ საყვარელი ბელადის პლაკატით სიარული არ უნდა აეკრძალოთ.ამის გამო წავა ვინმე ამ აქციიდან? მაშინ ის არ ყოფილა ჭეშმარიტი 4-5-9-25 -ელი და იმ სიცრუის მსხვერპლია, რითაც არჩევნებზე მოატყუეს.ამას ახლა ვერ ვუშველით, მაგრამ გამოსწორება აღიარებით იწყება.როდისმე ხომ უნდა ითქვას, რომ საარჩევნო კონსტრუქცია 4-5-9-25 ქოცების მიერ ხალხის დამაჯერებლად მოტყუების და მიშასთან ბრძოლის ფარგლებში შეიქმნა.(ჩემი წარმოდგენით, ეს ყველა 4-5-9-25 -ის ლიდერმა იცის და თუ არ იცის, ესე იგი ლიდერი არაა).ნაცები რატომ სდუმდნენ წინასაარჩევნოდ, როცა მათი ძარცვის კამპანია ღიად მიმდინარეობდა.რატომ გაუტარეს ეს ქოცებს?რატომ განიხილავდნენ სალომეს “ლეგიტიმურ” პრეზიდენტად ვადის ამოწურვის შემდეგაც კი?ვინაა, პასუხისმგებელი , იმაზე რომ ხალხმა ეს სისულელე დაიჯერა და არასწორი არჩევანი გააკეთა, რის შემდგომაც მიშას კიდევ 9 წელი მიუმატეს ციხეში საჯდომად?რატომ შეიცვალა ეს, მხოლოდ მას შემდეგ რაც მიშას სასჯელი დაუმატეს?ტყვეობაში მყოფი მიშაც ხო არ იყო ამ კონსტრუქციაზე შეთანხმებული და რა ვიცით, რომ შემდეგ არჩევნებზეც იგივეს არ იზამს?ამაზე და სამომავლო გეგმებზე ოთხშაბათს ანა წითლიძესთან ვისაუბრებ, ჩვენს საღამოს ლაივში" - წერს იაგო ხვიჩია.
რატომ უნდა მოათავსოთ კბილის პასტა საყინულეში
ვინ იფიქრებდა, რომ კბილის პასტა, რომელიც ასე ნაცნობია, შეიძლება გახდეს ნამდვილი ხსნა ყოველდღიურ ცხოვრებაში? აღმოჩნდა, რომ ამ პროდუქტს შეუძლია მრავალი საყოფაცხოვრებო პრობლემის გადაჭრა, მათ შორის სამზარეულოში დასუფთავების დროსაა განსაკუთრებით ეფექტური. ამისთვის მხოლოდ კბილის პასტა და ყინულის კუბიკები გჭირდებათ.როგორ გარდაიქმნება გაყინული კბილის პასტა სასწაულებრივ გამწმენდ ტაბლეტებად?მოათავსეთ კბილის პასტა ყინულის კუბიკების გასაკეთებელ მოწყობილობაში და მოათავსეთ საყინულეში. რამდენიმე საათის შემდეგ, პასტა გადაიქცევა მყარ კუბებად, რომლებიც შეიძლება გამოიყენოთ სხვადასხვა ამოცანებისთვის. საკმარისია საყინულეში 4-5 საათით დატოვება და გამოსაყენებლად მზადაა.მას შემდეგ, რაც პასტა გაიყინება, ეს კუბურები გახდება თქვენი სამზარეულოს  სრულყოფილი დასუფთავების საშუალება. ისინი განსაკუთრებით სასარგებლოა საჭრელი დაფების გასაწმენდად, რომლებიც ხშირად ხდება მრავალი ბაქტერიის „შეგროვების ადგილი“. კუბიკის ფორმიდან ამოსაღებად, უბრალოდ მსუბუქად დააწექით ან დაასხით ცხელი წყალი და პასტა ადვილად ამოვა.როგორ მოვაშოროთ სუნი და მიკრობები სამზარეულოდან?მძაფრსუნიანი საკვები, როგორიცაა თევზი ან ხახვი, კვალს ტოვებს საჭრელ დაფაზე. უბრალოდ, წაუსვით დაფის ზედაპირზე გაყინული პასტის კუბი და მას შემდეგ, რაც ცხელი წყლით ჩამორეცხავთ, სუნი გაქრება და მიკრობები განადგურდება. გაყინული კბილის პასტის მრავალფეროვნება არ შემოიფარგლება მხოლოდ სამზარეულოთი - მაგალითად, დაგეხმარებათ, გაათეთროთ თქვენი სპორტული ფეხსაცმელი ან მისი ძირები, რომლებიც დროთა განმავლობაში შეიძლება გაყვითლდეს. უბრალოდ შეაზილეთ მათ პასტის კუბი და ჩამორეცხეთ. შედეგი სასიამოვნოდ გაგაოცებთ.მოხერხებულობისთვის, ყოველთვის შეგიძლიათ შეინახოთ კბილის პასტა საყინულეში ისე, რომ ის ხელმისაწვდომი იყოს ყოველდღიური საჭიროებისთვის. ეს „სასწაული ტაბლეტები“ ასევე შესანიშნავად ასუფთავებს სანტექნიკას და შეიძლება სასარგებლო იყოს სხვა საყოფაცხოვრებო საჭიროებებისთვის. ასე რომ, შემდეგ ჯერზე, როცა მოგიწევთ არეულობის სწრაფად და ეფექტურად მოგვარება, უბრალოდ გახსენით საყინულე და გექნებათ შესანიშნავი საწმენდი ხსნარი.კბილის პასტა საყინულეში არის მარტივი, მაგრამ ძალიან სასარგებლო, რომელიც დაზოგავს თქვენს დროსა და ენერგიას ყოველდღიურ საქმიანობაში.
ოფიციალურად – გიორგი ქოჩორაშვილი კარიერას ლისაბონის „სპორტინგში“ გააგრძელებს
საქართველოს ნაკრებისა და „ლევანტეს“ ნახევარმცველი გიორგი ქოჩორაშვილი ლისაბონის „სპორტინგის“ მოთამაშეა, – ვალენსიურმა კლუბმა ინფორმაცია ოფიციალურ გვერდზე დაადასტურა.„„ლევანტემ“ და პორტუგალიურმა „სპორტინგმა“ გიორგი ქოჩორაშვილის ტრანსფერზე შეთანხმებას მიაღწიეს. ფეხბურთელი მიმდინარე წლის 30 ივნისამდე „ლევანტეში“ იჯარით დარჩება.შაბათ-კვირას დაჩქარებული მოლაპარაკებების შემდეგ, „ლევანტემ“ დღეს ოფიციალურად მოაწერა ხელი დოკუმენტს ნახევარმცველის ტრანსფერის შესახებ, თუმცა ქოჩორაშვილი სეზონის ბოლომდე კვლავ ვალენსიურ კლუბში ითამაშებს.ქოჩორაშვილმა კონტრაქტი „სპორტინგთან“ გააფორმა, ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეულ კლუბთან პორტუგალიაში“, – აღნიშნულია „ლევანტეს“ ოფიციალურ განცხადებაში.გიორგი ქოჩორაშვილმა „ლევანტეს“ მაისურით 57 მატჩი ჩაატარა და 9 გოლი გაიტანა. გუნდს 2019 წელს შეუერთდა და თავდაპირველად სარეზერვო გუნდში ასპარეზობდა. იმავე წელს შედგა მისი დებიუტი ლა ლიგაში „ატლეტიკის“ წინააღმდეგ.მომდევნო სეზონებში ქოჩორაშვილი პირველ გუნდთან ერთად ვარჯიშობდა და პარალელურად „ატლეტიკო ლევანტეს“ შემადგენლობაში თამაშობდა. 2022/2023 წლების სეზონში ის იჯარით „კასტელიონში“ გადავიდა, სადაც მნიშვნელოვანი გამოცდილება დააგროვა.ქართველი ნახევარმცველი „ლევანტეში“ 2023 წლის ზაფხულში დაბრუნდა და იმავე წლის მაისში კლუბთან კონტრაქტი ორი სეზონით გაახანგრძლივა.
მარკო რუბიო 2-4 აპრილს ბრიუსელში ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას დაესწრება
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო 2-4 აპრილს ბრიუსელში ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას დაესწრება. ამის შესახებ სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა ტემი ბრიუსმა განაცხადა.„რუბიო დაესწრება ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას, სადაც განიხილავენ ალიანსის უსაფრთხოების პრიორიტეტებს, მათ შორის მოკავშირეების მიერ თავდაცვითი ინვესტიციების გაზრდას და უკრაინაში მდგრადი მშვიდობის უზრუნველყოფას. სახელმწიფო მდივანი ასევე განიხილავს ჩინეთის საერთო საფრთხეს ევროატლანტიკური და ინდო-წყნარი ოკეანის ალიანსებისთვის“, – ამბობს ბრიუსი.როგორც პრესსპიკერმა აღნიშნა, შეხვედრის დროს საუბარი ასევე შეეხება ზაფხულში ჰააგაში დაგეგმილ ნატო-ს სამიტს.
ნახეთ,ყველა ის ცვლილება, რომელიც 1 აპრილიდან ამოქმედდება!
საქართველოში ახალი ცვლილებები ამოქმედდა.დღეიდან საქართველოში სიგარეტი მხოლოდ სადა შეფუთვით გაიყიდება2024 წლის 1-ლი ოქტომბრიდან ძალაში შევიდა სიგარეტის ერთგვაროვანი შეფუთვის შესახებ რეგულაცია. რაც გულისხმობს, რომ ყველა სიგარეტის კოლოფი ერთნაირი, სადა შეფუთვის უნდა იყოს. თუმცა აღსანიშნავია, რომ კომპანიებს გარდამავალი პერიოდი მიეცათ და დახლებზე განთავსებული პროდუქციის ამოყიდვის უფლება ჰქონდათ 2025 წლის 1-ელ აპრილამდე.უკვე მომდევნო თვიდან კი, ნებისმიერი სიგარეტის შეფუთვა იქნება ერთნაირი. თამბაქოს ნაწარმის სტანდარტიზებული შეფუთვის გარეშე რეალიზაცია, თამბაქოს ნაწარმისა და მისი შეფუთვის სტანდარტიზების წესის დარღვევა 5 000 ლარის ოდენობით დაჯარიმდება.დღეიდან პიროტექნიკის გამოყენების წესების დარღვევაზე ჯარიმები ამოქმედდება.1-ლი აპრილიდან ამოქმედდება ჯარიმები პიროტექნიკური ნაწარმის გამოყენების წესების დარღვევაზე. უფრო კონკრეტულად, პიროტექნიკური ნაწარმის იმ პირისთვის მიყიდვა, რომელსაც, არ აქვს მისი ფლობის ან/და გამოყენების უფლება, გამოიწვევს პირის დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით. ამასთან, პიროტექნიკური ნაწარმის შეძენა იმ პირის მიერ, რომელსაც არ აქვს უფლება გამოიწვევს ამ პირის 1000 ლარით დაჯარიმებას. გარდა ამისა, პიროტექნიკური ნაწარმის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესების დარღვევით გამოყენება – გამოიწვევს პირის დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით.დღეიდან არასრულწლოვნის მიერ „112“-ის არამიზნობრივ გამოყენებაზე ჯარიმა ამოქმედდება2025 წლის 1-ლი აპრილიდან მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არასრულწლოვნის აღზრდისა და სწავლების მოვალეობათა შეუსრულებლობაზე ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა ამოქმედდება. მათ შორის ჯარიმა იქნება გამოყენებული, არასრულწლოვნის მიერ „112“-ს არამიზნობრივ გამოყენებაზეც. უფრო კონკრეტულად, მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არასრულწლოვანის აღზრდისა და სწავლების ან მის მიმართ სხვა მოვალეობათა შეუსრულებლობა, რაც გამოიხატება: არასრულწლოვანის აღზრდისა და სწავლების, საცხოვრებლით, საკვებითა და ნორმალური განვითარებისთვის საჭირო სხვა პირობებით უზრუნველყოფის მოვალეობათა ბოროტად შეუსრულებლობით, არასრულწლოვანის მიერ ნარკოტიკული ნივთიერების ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარებით, ცხოველისადმი არასათანადო, სასტიკი მოპყრობით, წვრილმანი ხულიგნობით, ხულიგნობით, ვანდალიზმის ჩადენით, ალკოჰოლიანი სასმლის სმით, თამბაქოს მოხმარების წესების დარღვევით, ცივი იარაღის ტარებით, სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული უკანონო ქმედების ჩადენით, „112“-ის – არამიზნობრივი გამოყენებით, აგრეთვე მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის მიერ არასრულწლოვანთა რეფერირების ცენტრთან ხელშეკრულების დადებაზე უარის თქმა ან მასთან დადებული ხელშეკრულებით განსაზღვრული ვალდებულების შეუსრულებლობა, გამოიწვევს მშობლის ან ბავშვის სხვა კანონიერი წარმომადგენლის დაჯარიმებას 100 ლარიდან 300 ლარამდე ოდენობით.დღეიდან საჯარო სამსახურის ბიუროს ლიკვიდაცია განხორციელდებასაჯარო სამსახურის ბიუროს ლიკვიდაცია 2025 წლის 1-ლი აპრილიდან განხორციელდება. ცნობისთვის, პარლამენტმა საჯარო სამსახურის ბიუროს ლიკვიდაციის ინიციატივას მხარი 20 თებერვალს დაუჭირა. ლიკვიდაციის შემდეგ, ბიუროს ფუნქციები და უფლებამოსილებები მთავრობის ადმინისტრაციას გადაეცემა.აპრილიდან საქართველოდან რამდენიმე ავიაკომპანიაც იწყებს ფრენებს სხვადასხვა მიმართულებითსაქართველოდან რამდენიმე ავიაკომპანიაც იწყებს ფრენებს. კერძოდ, 9 აპრილიდან იწყებს საქართველოდან პირდაპირ ფრენებს ფრანგული ავიაკომპანია Transavia France. პარიზი-თბილისი-პარიზის მიმართულებით პირდაპირ რეგულარულ რეისებს კომპანია კვირაში ორი სიხშირით შეასრულებს. 12 აპრილიდან შემოდის ბაზარზე შვეიცარიული Edelweiss-ი. ავიაკომპანია პირდაპირ რეისებს თბილისიდან ციურიხის მიმართულებით შეასრულებს. ამ ეტაპისთვის, ფრენები კვირაში ორჯერ შესრულდება. 1-ლი აპრილიდან რეგულარულ რეისებს განახორციელებს easyJet UK ლონდონი-თბილისი-ლონდონის საჰაერო ხაზზე კვირაში 2 სიხშირით, ყოველ სამშაბათს და შაბათს; ასევე 1-ლი აპრილიდან კვირაში 2 სიხშირით დაიწყებს ფრენებს easyJet Europe Airline GmbH მილანი-თბილისი-მილანის საჰაერო ხაზზე. ამასთან, 29 აპრილიდან აღდგენა ფრენები ქუთაისი-მადრიდის მიმართულებითაც. კერძოდ, Wizz Air ქუთაისი-მადრიდი-ქუთაისის საჰაერო ხაზზე ფრენები კვირაში 2 სიხშირით შესრულდება. ცნობისთვის, ამ მიმართულებაზე რეისები „ვიზეარმა“ 2024 წლის მარტიდან გააუქმა.