სამშაბათი, აპრილი 1, 2025
47 წელი სიკვდილმისჯილთა კამერაში და გამართლების შემდეგ 1,45 მილიონი დოლარის კომპენსაცია – ივაო ჰაკამატა რომელიც 1968 წელს დააკავეს თავისუფალია
იაპონელმა კაცმა, რომელმაც თითქმის 50 წელი სიკვდილმისჯილთა კამერაში გაატარა და შემდეგ გაამართლეს, კომპენსაციის სახით 217 მილიონი იენი – 1,45 მილიონი აშშ დოლარი მიიღო. ინფორმაციას BBC ავრცელებს.
მისი ადვოკატის განმარტებით, ეს უმსხვილესი კომპენსაციაა, რომელიც იაპონიას კრიმინალურ საქმეზე გადაუხდია.
89 წლის ივაო ჰაკამატა 1968 წელს, თავისი უფროსის, მისი ცოლისა და მათი ორი შვილის მკვლელობისთვის გაასამართლეს, მაგრამ გასულ წელს, ხელახალი სასამართლო პროცესის შემდეგ გაამართლეს.
ჰაკამატას ადვოკატებმა მაქსიმალური კომპენსაცია მოითხოვეს და ამტკიცებდნენ, რომ 47 წლიანმა თავისუფლების აღკვეთამ, რამაც ის მსოფლიოში ყველაზე ხანგრძლივი დროით სიკვდილმისჯილ პატიმრად აქცია, მისი ფსიქიკური ჯანმრთელობა დააზარალა.
მოსამართლე კუნი კოშიმ, რომელმაც ორშაბათს შუამდგომლობა დააკმაყოფილა, დათანხმდა იმ მოსაზრებას, რომ ივაო ჰაკამატამ “უკიდურესად მძიმე” ფსიქიკური და ფიზიკური ტკივილი განიცადა.