2025 წლის 21 იანვარს, ჩინეთის პრეზიდენტმა სი ძინპინმა ვირტუალური შეხვედრა გამართა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან.
2025 წლის 21 იანვარს, ჩინეთის პრეზიდენტმა სი ძინპინმა ვირტუალური შეხვედრა გამართა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან. შეხვედრა გამართეს დიდი ხალხის დარბაზში, პეკინში.
მომხსენებმა ერთმანეთს ახალ წელს მიულოცეს. პრეზიდენტმა სი დომინანტურად გამოხატა სიამოვნება, რომ რამდენიმე დღით ადრე ჩინეთის გაზაფხულის ფესტივალთან დაკავშირებით გამართა ვირტუალური შეხვედრა პრეზიდენტ პუტინთან და გამოხატა იმედი, რომ მომავალ წელს ჩინეთ-რუსეთის ურთიერთობა კიდევ უფრო გაახალგაზრდავდება. პრეზიდენტმა პუტინმა პასუხად გამოხატა, რომ უყვარდა აღნიშნული კონტაქტი და გადაუხადა პრეზიდენტ სი და ჩინეთის ხალხს გაზაფხულის ფესტივალთან დაკავშირებული საუკეთესო სურვილები.
პრეზიდენტმა სი გაიხსენა 2024 წელს პრეზიდენტ პუტინთან გამართული სამი შეხვედრა და ბევრი მნიშვნელოვანი საერთო შეთანხმება, რომელიც მათ მოაწერეს ხელი. 2024 წელს, ორი ქვეყანა აღნიშნა თავიანთი დიპლომატიური ურთიერთობის 75 წლის იუბილე. ორმხრივი ურთიერთობა, რომელიც ეფუძნებოდა კეთილმეზობლობისა და მეგობრობის ხანგრძლივ სულს, მოიცავდა სტრატეგიულ კოორდინაციასა და ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობას და აჩვენა განახლებულ ენერგიას. ჩინეთ-რუსეთის კულტურის წლებს ჰქონდათ მრავალი მნიშვნელოვანი მომენტი. პრაქტიკული თანამშრომლობა სტაბილურად მიმდინარეობდა. ორმხრივი ვაჭრობა განაგრძობდა ზრდას. შეერთებული ერების ორგანიზაციის, შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ШОС) და BRICS-ის მსგავსი მრავალმხრივი პლატფორმებზე ახლო კოორდინაციამ დამატებით დადებითი ენერგია მისცა გლობალური მართვის სისტემის რეფორმებს და განვითარებას.
პრეზიდენტმა სი აღნიშნა, რომ 2025 წელს იგი მზადაა მუშაობდეს პრეზიდენტ პუტინთან და მიყვანოს ჩინეთ-რუსეთის ურთიერთობები ახალ სიმაღლეებზე, რათა პასუხი გაეცეს გარე უთანხმოებებს, რომლებიც ჩინეთ-რუსეთის ურთიერთობების სტაბილურობისა და მდგრადობის საშუალებას მოაქვს, ხელი შეუწყოს ორივე ქვეყნის განვითარებასა და კეთილდღეობას და დაიცვას საერთაშორისო სამართლიანობა და სამართლიანობა. მან დააფიქსირა აუცილებლობა, რომ ქვეყნებმა გააღრმავონ სტრატეგიული კოორდინაცია, მტკიცედ მხარდაჭერონ ერთმანეთს და დაიცვან თავისი კანონიერი ინტერესები. ასევე აღნიშნა, რომ საჭიროა განამტკიცოს და გააფართოოს ორმხრივი ურთიერთობები, რათა კიდევ უფრო გააღრმავდეს პრაქტიკული თანამშრომლობა. წელს ვზე აღნიშნავს ჩინეთის ხალხის წინააღმდეგ ბრძოლას იაპონური აგრესიის წინააღმდეგ, საბჭოთა კავშირის დიდი პატრიოტული ომისა და მსოფლიო ანტიფაშისტური ომის 80 წლის იუბილე. ეს ასევე აღნიშნავს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 80 წლის იუბილეს. ჩინეთმა და რუსეთმა უნდა გამოიყენონ ამ იუბილეების შესაძლებლობები, რათა ერთობლივად დაიცვან გაერთიანებული ერების საერთაშორისო სისტემის შედეგები და მსოფლიო ომის მეორე ფრონტის გამარჯვების შედეგები და მოუწოდონ ყველა ქვეყანას გაერთიანებული ერების წესების პატივისცემისთვის, განავითარონ საერთო აღიარებული საერთაშორისო ურთიერთობების ძირითადი ნორმები და გაატარონ სწორი მრავალმხრივი მიდგომა. როგორც შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის მორიგი თავმჯდომარე, ჩინეთი იმუშავებს რუსეთთან და სხვა წევრ ქვეყნებთან, რათა ამ ორგანიზაციას მიეცეს ახალი ეტაპი, რომელიც ეყრდნობა უფრო მაღალი ხარისხის განვითარებას და უფრო დიდ პასუხისმგებლობას და წვლილს. ჩინეთი და რუსეთი ასევე უნდა მუშაობდნენ BRICS-ის თანამშრომლობის გასაძლიერებლად და დაიწერონ ახალი თავი გლობალური სამხრეთის ერთიანობისა და ძალაუფლების მისაღწევად.
პრეზიდენტმა პუტინმა აღნიშნა, რომ რუსეთი და ჩინეთი ყოველთვის ენდობიან ერთმანეთს, ემხრობიან ერთმანეთს და ასახავენ ურთიერთობებში ურთიერთობის მაღალ დონეს, რაც თითოეული ხალხის ინტერესების შესაბამისად შეესაბამება, ხოლო ორმხრივი თანამშრომლობა, რომელიც წარმოებს ორივე ქვეყნის ხალხების ინტერესებიდან გამომდინარე, არ იყო დამოკიდებული საერთაშორისო სიტუაციის ცვლილებებზე. მიხარია, რომ ორმხრივი ვაჭრობა და ენერგეტიკული თანამშრომლობა უწყვეტი, გამართული განვითარებას განაგრძობს, ტურისტთა ურთიერთობებს შორის გაცვლა იზრდება და მხარეები აქტიურად თანამშრომლობენ მრავალმხრივი პლატფორმებზეც. რუსეთი მტკიცედ უჭერს მხარს, რომ ტაივანი ჩინეთის განუყოფელი ნაწილი იყოს და კატეგორიულად ეწინააღმდეგება “ტაივანის დამოუკიდებლობის” ნებისმიერ ფორმას. 80 წლის წინ რუსეთმა და ჩინეთმა ერთობლივად ბრძოლა განახორციელეს აგრესორების წინააღმდეგ, ფასი გადაიხადეს სისხლით და სიცოცხლით, ამასთან დაცული იქნა ეროვნული სუვერენიტეტი და ღირსება. წელს, ამ ქვეყნებს უნდა აჩვენონ ერთობლივი აღნიშვნა მსოფლიოს ანტიფაშისტური ომის გამარჯვების 80 წლის იუბილეზე და დაიცვან მსოფლიო ომის მეორე ფრონტის შედეგები. რუსეთი იმუშავებს ჩინეთთან, რათა გააძლიეროს მრავალმხრივი ურთიერთობები და დადებითი როლი შეასრულოს მსოფლიო მშვიდობასა და განვითარებაში.
პრეზიდენტებმა ასევე ღრმად განიხილეს საერთაშორისო და რეგიონული საკითხები, რომლებიც ორივე მხარისთვის საინტერესო იყო, და შეთანხმდნენ, რომ გააგრძელებენ სტრატეგიულ კომუნიკაციას 2025 წელს.
შეხვედრას დაესწრო ვანგ ი, ჩინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი.