საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი კაიროს უნივერსიტეტში UNESCO-UIA-ს არქიტექტურული პროგრამების ვალიდაციის საბჭოს სააკრედიტაციო კომისიის მუშაობაში მონაწილეობდა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის დიზაინის საერთაშორისო სკოლის დეკანის მოადგილემ და არქიტექტორთა საერთაშორისო კავშირის (UNESCO-UIA) არქიტექტურული პროგრამების ვალიდაციის საბჭოს წევრმა, პროფესორმა გოჩა მიქიაშვილმა კაიროს (ეგვიპტე) უნივერსიტეტის არქიტექტურული ინჟინერიის და ტექნოლოგიების პროგრამის სააკრედიტაციო შეფასების პროცესში მიიღო მონაწილეობა. ამის შესახებ ინფორმაციას სტუ ავრცელებს.
მისივე ცნობით, ხუთწევრიანმა კომისიამ, რომლის შემადგენლობაში, სტუ-ის პროფესორთან ერთად არიან ბრიტანელ არქიტექტორთა სამეფო ინსტიტუტის (RIBA) და აფრიკის კონტინენტზე UIA-ის რეგიონული წარმომადგენლები, საფუძვლიანად შეისწავლა კაიროს უნივერსიტეტიდან წინასწარ მიღებული სააკრედიტაციო დოკუმენტაცია და სტუდენტთა პორტფოლიოები და დაადგინა სააკრედიტაციოდ წარმოდგენილი პროგრამის სწავლის შედეგების სრული შესაბამისობა UIA-ს არქიტექტურული განათლების ქარტიის მოთხოვნებთან და მას 5 წლიანი უპირობო ვალიდაცია მიანიჭა.
სტუ-ის ვიცე-რექტორის, პროფესორ თამარ წერეთლის თქმით, დიზაინის საერთაშორისო სკოლის (IDS) დეკანის მოადგილის, პროფესორ გოჩა მიქიაშვილის მონაწილეობა UNESCO-UIA-ის ვალიდაციის კომისიის საქმიანობაში, მნიშვნელოვანია ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობისა და გლობალური ურთიერთობების გაფართოების თვალსაზრისით.
„უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ასეთი თანამშრომლობა და ინსტიტუციურ აქტივობებში ჩართვა აძლიერებს როგორც ფაკულტეტის, ისე უნივერსიტეტის რეპუტაციას და აკადემიურ პარტნიორობას, ამავდროულად ხელს უწყობს განათლების განვითარების, ხარისხის უზრუნველყოფისა და კულტურული გაცვლის უფრო ფართო მიზნებს. უპირველეს ყოვლისა, UNESCO-UIA-ს ეგიდით საერთაშორისო აკრედიტაციის კომისიებში აქტიური ჩართულობა აძლიერებს მასში მონაწილე ინსტიტუტების ხილვადობას და პრესტიჟს. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი თავისი პროგრამების გლობალურ სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანით და მაღალი ხარისხის აკადემიური პრაქტიკისადმი ერთგულების დადასტურებით, საერთაშორისო ასპარეზზე ცდილობს აღიარებული იყოს არქიტექტურული განათლების საზოგადოების აქტიურ მოთამაშედ. ასეთი ურთიერთქმედება ნიშანს აძლევს ამჟამინდელ და მომავალ სტუდენტებს, ისევე როგორც პროფესორებსა და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს, რომ უნივერსიტეტი ესწრაფვის დაადაროს თავისი საგანმანათლებლო შეთავაზებები საერთაშორისოდ აღიარებულ სტანდარტებს. ხარისხისადმი ამ ერთგულებამ შეიძლება გააძლიეროს სტუდენტების მოზიდვის მცდელობები და გაზარდოს ჩვენი, როგორც სასურველი აკადემიური პარტნიორის მიმზიდველობა. მეტიც, ასეთ მისიებში მონაწილეობა ხელს უწყობს აკადემიურ სივრცეში პარტნიორობის განვითარებას. აკრედიტაციის პროცესში ექსპერტთა მრავალმხრივ კომისიებთან და სხვა პრესტიჟული ინსტიტუტების წარმომადგენლებთან თანამშრომლობით საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს შეუძლია ჩამოაყალიბოს მნიშვნელოვანი ურთიერთობები, რომლებიც გზას გაუხსნის ერთობლივი კვლევის ინიციატივებს, თანამშრომელთა გაცვლას და ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების განხორციელებას. ეს პარტნიორობა ხელს შეუწყობს კულტურათაშორისი სწავლების გამოცდილების გაზიარებას და სწავლების ინოვაციური მეთოდოლოგიების დანერგვას. ასეთი მცდელობები ქმნის ურთიერთდაკავშირებულ საგანმანათლებლო ლანდშაფტს, სადაც პროფესორ-მასწავლებლები და სტუდენტები ერთნაირად სარგებლობენ გლობალური იდეებისა და პრაქტიკის მდიდარი სპექტრით“, – აცხადებს თამარ წერეთელი.
სტუ-ის დიზაინის საერთაშორისო სკოლის დეკანის მოადგილის თქმით, აკრედიტაციის პროცესი მოიცავდა ყოვლისმომცველ დისკუსიებს სასწავლო გეგმის შემუშავების, სწავლების სტრატეგიებისა და შეფასების მეთოდების ირგვლივ, რამაც სააკრედიტაციო კომისიის წევრებს მიაწოდა ღირებულ ინფორმაცია უახლესი საგანმანათლებლო მოდელებისა და არქიტექტურული განათლების განვითარებადი ტენდენციების შესახებ.
„ცოდნის გაცვლა ამდიდრებს ჩვენს სასწავლო გეგმას, რაც უზრუნველყოფს მისი აქტუალურობის და კონკურენტუნარიანობის შენარჩუნებას. საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გაცნობა ასევე ხელს უწყობს უფრო მოქნილი და გლობალურად აღიარებული ჩარჩოების მიღებას, რაც ხელს უწყობს სტუდენტებისა და პროფესორ-მასწავლებლების მობილობის პროცესს ინსტიტუტებს შორის. გარდა ამისა, საერთაშორისო აკრედიტაციის კომისიაში მონაწილეობა ხაზს უსვამს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტრატეგიულ როლს კულტურათაშორისი დიალოგისა და აკადემიური სრულყოფის ხელშეწყობაში. UNESCO-UIA-ს ვალიდაციის კომისიის საქმიანობაში მონაწილეობა უზრუნველყოფს სტუ-ის არქიტექტურული პროგრამების უნიკალური ძლიერი მხარეების წარმოჩენას. დისკუსიებში ჩართვით, რომლებიც განიხილავდნენ კაიროს უნივერსიტეტის არქიტექტურული პროგრამის შესაბამისობას გლობალურ სტანდარტებთან, შესაძლებლობა მომეცა გამეზიარებინა საკუთარი შეხედულებები იმის შესახებ, თუ როგორ შეესაბამება ან აღემატება სტუ-ის არქიტექტურული პროგრამები სტანდარტებს. მსგავსი ჩართულობა უზრუნველყოფს უფრო მყარ საერთაშორისო პარტნიორობას, აძლიერებს ჩვენი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების აკადემიურ რეპუტაციას, ხელს უწყობს საუკეთესო გლობალური პრაქტიკის ათვისებას და საერთაშორისო აკადემიური ურთიერთობების გაფართოებას“, – აცხადებს გოჩა მიქიაშვილი.