სანდრო რაქვიაშვილი – ოპოზიციამ დაუშვა ყველაზე დიდი შეცდომა, რომ სალომე ზურაბიშვილი წარმოაჩინა, როგორც გამაერთიანებელი
არ მჯერა, რომ ის, რაც ხდება, სანქციები და ა.შ, ჩვენი ოპოზიციის დამსახურებაა, – განაცხადა პარტია „გირჩის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, სანდრო რაქვიაშვილმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „დღის თემა“ სტუმრობისას.
„უბრალოდ, ჩვენი ევროპელი პარტნიორები უფრო განიცდიან ჩვენ რეალობაზე, ვიდრე ჩვენივე კოლეგა ოპოზიციონერები. რადგან ისინი ასეთი წარმატებული რომ ყოფილიყვნენ, ზოგადად, მაშინ არ მოხდებოდა, ის, რაც ხდება ქვეყანაში. მე ვერ დავიჯერებ, რომ ადამიანებს, რომლებიც სრულიად არაადეკვატური განცხადებებით და ქმედებებით არიან დაკავებული ქვეყნის შიგნით, საზღვარს რომ გადაკვეთენ, უცებ ჭკვიანები ხდებიან და სხვანაირი უნარები უჩნდებათ“, – განაცხადა რაქვიაშვილმა.
მისი თქმით, ამისთვის არის მარტივი ტესტი, დანიშნულია არჩევნები, ნებისმიერი პოლიტიკური პარტიისთვის არჩევნები მთავარი ამბავია, პარტიები არჩევნებიდან არჩევნებამდე არსებობენ, ფაქტობრივად და რაც არ უნდა იყოს ამ არჩევნების შინაარსი, თუ კონტექსტი, ცესკო-ში განაცხადის შეტანამდე ფაქტობრივად, სამი თვეა დარჩენილი და არ შეიძლება, პოლიტიკურ პარტიას ასეთ სიტუაციაში არ ჰქონდეს პოზიცია, იღებს მონაწილეობას არჩევნებში, თუ არა.
„არავის არ აქვს ეს გაცხადებული. ყველას აქვს გაცხადებული, რომ აი, ამ ვითარებაში არ ვიღებთ მონაწილეობას, მაგრამ რა არის ეს ვითარება? ზოგს აქვს გაცხადებული, რომ საერთოდ ამის დრო არ არის, განხილვის. ვიღაც ამბობს, თუ გაუარესდა მდგომარეობა, მაშინ არ მიიღებენ მონაწილეობას და რას ნიშნავს ეს? ხომ შეიძლება, მაგალითად, ეთქვათ, რომ ცესკო-ს თავმჯდომარე თუ არ შეიცვლება, არ მივიღებთ მონაწილეობასო? გასაგები კრიტერიუმია, 15 ივლისი რომ დადგება, თუ დავინახავთ, რომ კალანდარიშვილია თავმჯდომარე, გვეცოდინება, რომ ეს პარტია არ მიიღებს მონაწილეობას, მაგრამ ვინმეს აქვს ასეთი მკაფიო განცხადება გაკეთებული? წარმოიდგინეთ პოლიტიკური პარტია, რომელიც არჩევნებამდე ექვსი თვით ადრე უბრალოდ, ვერც კი ყალიბდება, არჩევნებში იღებს თუ არა მონაწილეობას“, – განაცხადა რაქვიაშვილმა.
„უკვე იმდენჯერ გვაქვს ნანახი მისი ნებისმიერი ინიციატივის ჩავარდნა, მათ შორის, როცა ჩვენ გულწრფელად ვცდილობდით დახმარებას და ჩართული ვიყავით. გახსოვთ ალბათ, პირველი ინიციატივა ჰქონდა შერიგების, სადაც მე და იაგო ვიყავით პრეზიდენტის სასახლეში, მათ შორის, ირაკლი კობახიძეც იყო და მთელი ოპოზიცია ჩვენ გვლანძღავდა, როგორ მიდით პრეზიდენტთან, ის ხომ „ქოციაო“. უამრავი სხვა ასეთი წამოწყება ჰქონდა პრეზიდენტს და სანამ ჩვენ გვეგონა, რომ ის გულწრფელია ამ საქმიანობაში, ვცდილობდით, ჩვენც კონსტრუქციული პოზიცია გვქონოდა. რაღაც მომენტში მივხვდით, რომ არაფერი ამისგან არ გამოვა, რაც არ უნდა იყოს მიზეზი. გინდ ასე იფიქრეთ, გინდ ისე, არაფერი არ გამოვა და იმის შემდეგ მართლა არაფერი არ გამოსულა. „ქარტია“ ახსოვს ვინმეს? წინასაარჩევნოდ იყო საკოორდინაციო შტაბი არჩევნების გაყალბებისგან დასაცავად და გახსოვთ ეს შტაბი, იყო ვინმე, რომელიმე თქვენგანი იმ შტაბში, მაგრამ ხომ გამოაცხადეს? ასეთი შეიძლება, გაიხსენო მისი უამრავი ინიციატივა და ჩემი აზრით, უბრალოდ, ეს იყო ყველაზე დიდი შეცდომა, რაც ოპოზიციამ დაუშვა, რომ სალომე ზურაბიშვილი წარმოაჩინეს, როგორც გამაერთიანებელი. უბრალოდ, ცოტა სასაცილოც არის, რომ ახლა 31 მარტს სალომე ზურაბიშვილი ამ ხალხს გააერთიანებს, მაგალითად, მამუკა ხაზარაძის და გახარიას გაერთიანება თუ გახსოვთ, მექსიკური სერიალის რაღაც ნაირსახეობა იყო. მივიდნენ, მოვიდნენ, ასე მოხდა, ისე მოხდა და მთელი ქვეყანა აკვირდებოდა, შედგება ეს გარიგება, თუ არ შედგება და რა მივიღეთ, რამე ხეირი იყო ამისგან? ის ორი ადამიანი ვერ გააერთიანა ქალბატონმა სალომემ და წარმოიდგინეთ „ნაციონალური მოძრაობა“, გვარამიას პარტია, ახალი პარტია შეიქმნა „თავისუფლების მოედანი“, რომელიც გამოეყო „ლელოსთან“ გაერთიანებას და ეს ხალხი როგორ უნდა გააერთიანო“, – განაცხადა რაქვიაშვილმა.
„ნინიკომ ლეიკემია დაამარცხა! ფრანგი ექიმები სიხარულით შეეგებნენ თავიანთ განკურნებულ პაციენტს…“ – 5 წლის ნინიკოს ისტორია კეთილი დასასრულით
„5 წლის ნინიკომ ლეიკემია საბოლოოდ დაამარცხა“, – ამის შესახებ სოციალურ ქსელში ნინიკო ბიწაძის დედა, ანა საღირაშვილი წერს.გამოჯანმრთელების შესახებ საოცარ ისტორიას უზიარებს გულშემატკივრებს. პატარა ნინიკოს ლეიკემიის დიაგნოზი, ორი წლის წინ დაუსვეს. მოგვიანებით მშობლებმა ბავშვი საფრანგეთში სამკურნალოდ წაიყვანეს. დღეს კი ცნობილი გახდა, რომ ბავშვი საბოლოოდ განიკურნა და სავსებით ჯანმრთელია. გოგონას დედა ემოციურად აღწერს შვილის გამოჯანმრთელებით გამოწვეულ სიხარულს:„მოგიკითხავთ სიყვარულით  გუშინ (28.03.2025.) ცოტა რთული დღე გვქონდა ,ნინიკოს გაუკეთდა ქირურგიული ოპერაცია,ზოგადი ანესთეზიის ქვეშ, მას ამ დრომდე ჰქონდა კანქვეშ ფიქსირებული კათეტერი (პორტი), საიდანაც ქიმიოთერაპია და სისხლის ანალიზების აღება ხდებოდა – სწორედ ამ კათეტერის ამოღება მოხდა ოპერაციის დროს… გუშინდელი განცდა, სანერვიულოც იყო და ამავდროულად სასიხარულოც… ეს ბოლო აკორდია ამ დიაგნოზთან ბრძოლაში… და ეს ნიშნავს რომ ნინიკომ #ლეიკემია დაამარცხა! ფრანგი ექიმები სიხარულით შეეგებნენ,თავიანთ განკურნებულ პაციენტს … რისთვისაც მთელი ცხოვრება მადლიერი ვიქნები მათი. მადლობა ყველას,ვინც კი ამ დრომდე გვერდში გვიდგახართ,სიტყვით თუ საქმით… მადლობა ჩემს ოჯახს, ჩემს ბიჭებს, რომლებიც გაგებით ეკიდებიან ყველაფერს… (ბოდიში თუ ვინმე გამომრჩა და პირადში ვერ გიპასუხეთ) ვიცი რომ გულმხურვალე გულშემატკივრები გვყავს და ყველა გველოდებით მოუთმენლად… აღარ დარჩა დიდი დრო… ჩვენც სიხარულით ველოდებით ,იმ ბედნიერ წუთებს,როდის დავბრუნდებით სამშობლოში ,ჩავიკრავთ გულში ჩემს მონატრებულ ბიჭებს და განვაგრძობთ იმ ბედნიერ ცხოვრებას ,რაც აქამდე გვქონდა მადლობა უფალს  ყოველი წუთისთვის…“ – წერს ანა საღირაშვილი სოციალურ ქსელში.