რადოსლავ სიკორსკი – რუსეთი დარჩება საფრთხედ, ვიდრე მას ვლადიმერ პუტინი ხელმძღვანელობს
რუსეთი დარჩება საფრთხედ, ვიდრე მას ვლადიმერ პუტინი ხელმძღვანელობს, – ამის შესახებ პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, რადოსლავ სიკორსკიმ განაცხადა.
პოლონეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელის თქმით, რუსეთ-უკრაინის ომის შედეგი განსაზღვრავს ძალთა ბალანსს ევროპის კონტინენტზე და ასევე უსაფრთხოების განცდას.
სიკორსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთი დღეს არის სისხლიანი დიქტატურა, რომელსაც ჰყავს უფრო მეტი პოლიტიკური პატიმარი, ვიდრე საბჭოთა კავშირს ჰყავდა.
„ვფიქრობ, ჩვენ ვერ ვიქნებით დარწმუნებული, რას გააკეთებს ჩვენი დიდი მეზობელი რუსეთი, სანამ ამ ქვეყანას სათავეში ვლადიმერ პუტინი უდგას. რუსეთმა ააგო ტვინის გამორეცხვის იდეოლოგია იმპერიის დაბრუნების შესახებ. ამიტომ, რუსეთი ამ ხელმძღვანელობით და ამ სახელმწიფო იდეოლოგიით იქნება საფრთხე მანამ, სანამ მას ეს ხელმძღვანელობა ეყოლება“, – აღნიშნა რადოსლავ სიკორსკიმ.
პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა რუსეთის ფედერაციასთან ცეცხლის შეწყვეტის შემთხვევაში უკრაინის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის შესახებ საუბრისას აღნიშნა, რომ უკრაინის უსაფრთხოების საუკეთესო გარანტია უკრაინის არმიაა.
სიკორსკიმ ასევე ისაუბრა პარიზში „მსურველთა კოალიციის“ შეხვედრაზე, რომელიც განიხილავს მომავალში უკრაინაში „შემაკავებელი ძალების“ შესაძლო განთავსებას.
სიკორსკის თქმით, პოლონეთი კოალიციაში იქნება, მაგრამ უკრაინაში ფიზიკურად არ იქნება წარმოდგენილი.
„უკრაინის უსაფრთხოების ყველაზე დიდი, საუკეთესო გარანტია არის მამაცი და კარგად აღჭურვილი უკრაინული არმია. ჩვენ მხარეს არის ევროპაში ყველაზე დიდი არმია და მას აქვს ამ ახალი ტიპის ომის წარმოების გამოცდილება მილიონობით უპილოტო თვითმფრინავის მონაწილეობით“, – განაცხადა რადოსლავ სიკორსკიმ.
იციან, ფულს იღებენ, რათა საქართველოში დესტაბილიზაცია მოახდინონ და ამის დამალვა არაფერს არგებს, ამიტომ ღია განცხადებებზე გადავიდნენ – ვოლსკი
პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი, გიორგი ვოლსკი მედიასთან აცხადებს, რომ „ენჯეობმა“ იციან ფულს იმისთვის იღებენ, რათა საქართველოში დესტაბილიზაცია მოახდინონ.„ენჯეოები“ დგანან ძალიან დიდი დილემის წინაშე. ადამიანებმა იციან, რომ ფულს იღებენ, რათა დესტაბილიზაცია მოახდინონ საქართველოში და ამის დამალვა და დემოკრატიის ფარდის უკან ამოფარება აღარაფერს არ არგებს. უკვე გადავიდნენ ღია განცხადებებზე, რომ საჭიროა ძალადობა, რომელზეც თავის მოკავშირეები, საზღვარგარეთიდან ჩამოსული საგარეო საქმეთა მინისტრები და დამფინანსებლები მოუწოდებენ“, - აღნიშნა ვოლსკიმ.„ზოგი თვლის, რომ შენობები უნდა ავიღოთ, ეს ნიშნავს დიდ დაპირისპირებას და ციხეების გავსებას დემონსტრანეტებით, მე არც კი ვიცი ვის შეუძლია ამის გაკეთება“, ეს ბაია პატარაიას სიტყვებია. პარლამენტის თავმჯდომარე მოუწოდებს დონორებს, გაემიჯნონ ექსტრემიზმს. შალვა პაპუაშვილი წერს, რომ დუმილი ყოველ შემდგომ ძალადობას პირდაპირ ახალისებს. მესამე სექტორი კითხვებს გაურბის.
წინააღმდეგობის პლატფორმის წევრებმა დავაფიქსირეთ, რომ არცერთი პარტია არ მიიღებს მონაწილეობას საგამოძებო კომისიაში – სალომე ზურაბიშვილი
წინააღმდეგობის პლატფორმის მეორე შეხვედრა ჩატარდა, ეს არის პლატფორმა, რომელიც ღიაა ყველა პროევროპული პარტიისთვის ან იმისთვის, რომელიც შეიქმნება ახლო მომავალში. ასევე, მათთვის ვინც, იზიარებენ ჩვენს მთავარ პრიორიტეტებს, რომელიც არის ახალი არჩევნები და სინდისის პატიმრების გათავისუფლება, – ამის შესახებ საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა.ზურაბიშვილის თქმით, პარტიები, რომლებიც არიან წინააღმდეგობის პლატფორმის შემადგენლობაში, თანხმდებიან იმ მოცემულობებს, რომლებიც პლატფორმას გააჩნია.„ეს მოცემულობები ქმნის და უხსნის გზას პარტიებს, რომ შემოვიდნენ ამ პლატფორმაში. კოორდინაციამ დღეს განიხილა ერთი აქტუალური თემა, რომელიც არის ე.წ. საგამოძიებო კომისიის საქმიანობა და ადამიანების დაბარება. ჩვენ დავაფიქსირეთ კოორდინაციის პოზიცია, რომ არცერთი აქ შემავალი პოლიტიკური პარტია, არ მიიღებს მონაწილეობას ამ კომისიაში, რადგან ეს კომისია, ერთი მხრივ, არის სრულიად არალეგიტიმური და მეორე მხრივ იმიტომ, რომ ეს კომისია ემსახურება მხოლოდ და მხოლოდ რუსულ ინტერესებს. ასე რომ, არ არსებობს არანაირი საფუძველი იმის, რომ ვინმემ მიიღოს მონაწილეობა. ასევე, ეს კომისია ემსახურება, რომ დაითესოს შიში, ახლა უფრო პირდაპირ მიზანში არიან ამოღებული პოლიტიკური ლიდერები, რათა ხალხთან გავრცელდეს აზრი, ყველას მოგწვდებით და ყველა ხართ სამიზნეშიო. ეს არ ნიშნავს, რომ ვინმე უნდა ამას დაექვემდებაროს და შიში გაავრცელოს. დღის წესრიგში კიდევ გვქონდა ორი სხვა თემა, ერთი შიდა მექანიზმები, რომელიც ნელ-ნელა უნდა ჩამოყალიბდეს, შევქმნით ერთიან საერთაშორისო კალენდარს, რომ ჩვენი პოზიციები დროულად იყოს მიწოდებული სხვადასხვა ლიდერთან თუ პარლამენტართან. ეს არ იქნება ჩვეულებრივიი ნიუსლეთერი, არამედ ჩვენი პოლიტიკური პოზიციების გაჟღერება ყველა ჩვენს პარტნიორთან დრიულად. პირველი ასეთი შემთხვევა არის 7 აპრილის სესია ევროპული საბჭოს ასამბლეის. ასევე, შევქმნით ერთიან საკომუნიკაციო ჯვუფს, რომელიც შექმნის თავის „ფეისბუქს“, „ტვიტერს“ და ამითი ჩვენ უფრო მარტივად გავავრცელებთ გადაწყვეტილებებეს. ახლა კოორდინაციის წევრები ხვდებიან გერმანიის ჟურნალისტებს და გავაცნობთ კოორდინაციასაც“, – განაცხადა ზურაბიშვილმა.
არ არის კარგი, მით უმეტეს, თუ ამას ქართველები აკეთებენ თავის ქვეყნის წინააღმდეგ. ფაქტია, რომ ადამიანებს აღარ აქვთ სამშობლოს განცდა – ვოლსკი Byline Times-ის სტატიაზე
არ არის კარგი, მითუმეტეს, თუ ამას ქართველები აკეთებენ თავის ქვეყნის წინააღმდეგ. ფაქტია, რომ ადამიანებს აღარ აქვთ სამშობლოს განცდა, - ასე გამოეხმაურა პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი ვოლსკი Byline Times-ის სტატიას.„რასაკვირველია, ქვეყნისთვის არ არის კარგი, რომ შეკვეთილმა სტატიამ გამოავლინოს ის, რომ საქართველოში თურმე შეიძლება ვიღაცამ ფული გადაუხადოს კონკრეტულ ადამიანს და ამ კონკრეტულმა ადამიანმა ჩვენი ქვეყნის წინააღმდეგ სტატიები წეროს. არ არის კარგი, მითუმეტეს, თუ ამას ქართველები აკეთებენ თავის ქვეყნის წინააღმდეგ. ფაქტია, რომ ადამიანებს აღარ აქვთ სამშობლოს განცდა“, - აღნიშნა ვოლსკიმ.„მოსკოვის კავშირები ქართულ რეჟიმთან კენსინგტონისა და ჩელსის გავლით გადიოდა"- ამ სახელწოდების სტატია ბრიტანულმა გამოცემა Byline Times-მა გამოაქვეყნა. სტატიამ ოპოზიციური მედიის ყურადღება მაშინვე მიიპყრო და „ნაცმოძრაობის“ ნარატივის მატარებელი ახალი ამბებიც მალევე გამოჩნდა ინტერნეტსივრცეში. ირკვევა, რომ სტატია, სადაც ავტორი ბიძინა ივანიშვილის რუსულ კავშირებზე მიანიშნებს, შეკვეთილი და დაფინანსებულია სოროსის ფონდის საქართველოს ოფისის მიერ და სერგი კაპანაძისა და ნატალია საბანაძის მოსაზრებებზეა აგებული.
მამუკა ხაზარაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა
„ლელო - ძლიერი საქართველოს“ ლიდერს მამუკა ხაზარაძეს, რომელიც "საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიისმოთხოვნის შეუსრულებლობაზეა" ბრალდებული, აღკვეთის ღონისძიების სახით 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა.აღნიშნული გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ, არსენ კალატოზიშვილმა მიიღო.მისივე გადაწყვეტილებით, გირაოს შეტანის ვადა 30 დღე განისაზღვრა.დღევანდელ სასამართლო პროცესზე ხაზარაძის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებაზე იმსჯელეს. სახელმწიფო ბრალდება ბრალდებულის მიმართ 50 000-ლარიანი გირაოს გამოყენებას ითხოვდა, დაცვის მხარე კი ხაზარაძის აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვებას.სხდომას ესწრებოდა თავად ბრალდებულიც.ცნობისთვის, მამუკა ხაზარაძე საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე 25 მარტს ახსნა-განმარტებისთვის იყო დაბარებული, სადაც ის არ გამოცხადდა.აღნიშნულის შემდეგ, ხაზარაძემ ჩვენება მაგისტრატი მოსამართლის წინაშე მისცა.მამუკა ხაზარაძეს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 349-ე მუხლით წარედგინა, რაც "საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობას" გულისხმობს. აღნიშნული ქმედება ისჯება ჯარიმით, ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთ წლამდე, თანამდებობის დაკავების, ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.
მამუკა ხაზარაძეს გუშინ ვერაფრით ათქმევინეს, რომ მეც პოლიტპატიმარი ვარ, ამის მიუხედავად, მამუკა ხაზარაძე მიმაჩნია პოლიტპატიმრად – მიხეილ სააკაშვილი
მამუკა ხაზარაძეს გუშინ ვერაფრით ათქმევინეს, რომ მეც პოლიტპატიმარი ვარ, ამის მიუხედავად, მამუკა ხაზარაძე მიმაჩნია პოლიტპატიმრად, – ამის შესახებ საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა დღევანდელ სასამართლო პროცესზე დისტანციურად ჩართვისას განაცხადა.სააკაშვილის თქმით, სოლიდარობას უცხადებს იმ ადამიანებს, „რომლებიც უკანონოდ, უსამართლოდ არიან დაკავებული“.„სპეციალურად მოხდა პროცესების გადაფარვა, ხაზარაძე-ბადრი ჯაფარიძის და ჩემი პროცესების, რათა ხალხმა არ გაიგოს სიმართლე. მიუხედავად იმისა, რომ გუშინ ვერაფრით ათქმევინეს მამუკა ხაზარაძეს, რომ მეც პოლიტპატიმარი ვარ, მე მამუკა ხაზარაძე მიმაჩნია პოლიტპატიმრად. პოლიტიკური დევნაა, რაც მის და ბადრი ჯაფარიძის მიმართ ხდება. ისევე როგორც, მინდა, სოლიდარობა გამოვხატო იმ ბიჭებისა და ქალბატონების მიმართ, რომლებიც უკანონოდ, უსამართლოდ ჰყავთ დაკავებული, პოლიტიკური დევნის ქვეშ იმყოფებიან და პოლიტიკური პატიმრები არიან“, – განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა.ამასთან, როგორც სასამართლო პროცესზე დისტანციურად ჩართვისას სააკაშვილმა აღნიშნა, „თუ ვინმე ამბობს, რომ სააკაშვილი არ არის პოლიტპატიმარი, ეს მის სინდისსა და რეპუტაციაზე უნდა იყოს“.