ხუთშაბათი, აპრილი 3, 2025
ორი მიწისძვრა ზედიზედ – ამერიკაში, ვარაუდობენ, რომ მალე მძლავრი ვულკანიც ამოიფრქვევა
აშშ-ს გეოლოგიურმა სამსახურმა (USGS) დააფიქსირა 3.7 მაგნიტუდის მიწისძვრა 11:44 საათზე ET-ის აღმოსავლეთით პეტერსვილთან ახლოს, რომელიც მდებარეობს სპურის მთის ჩრდილო-დასავლეთით 30 მილში.
მთა სპური, 11 000 ფუტის სიმაღლის ვულკანი, განიცდის გაზრდილ სეისმურ აქტივობას და მიწის მოძრაობას, ამოფრქვევის ნიშნები, რომელიც მეცნიერთა აზრით, შეიძლება მოხდეს მომდევნო რამდენიმე კვირაში ან თვეში.
მიწისძვრა დაფიქსირდა ალასკაზე მდებარე მასიური ვულკანიდან სულ რამდენიმე მილში, რომელიც მეცნიერთა თქმით, შესაძლოა, უახლოეს რამდენიმე კვირაში ამოიფრქვეს.
აშშ-ს გეოლოგიურმა სამსახურმა მიიღო მხოლოდ ორი ცნობა რეგიონში მიწისძვრის შესახებ, მაგრამ ეს სავარაუდოდ გამოწვეულია მისი მწირი მოსახლეობის გამო.
3,7 მაგნიტუდის მიწისძვრა იმავე რაიონში 2,5 მაგნიტუდის მიწისძვრიდან შვიდი საათის შემდეგ მოხდა. მათ წინ უძღოდა 3.0 მაგნიტუდის მიწისძვრა, რომელიც დაფიქსირდა 18:56 საათზე.
თუმცა, აშშ-ს გეოლოგიური სამსახური (USGS) ასახავს მხოლოდ 2,5 და მეტი მაგნიტუდის მიწისძვრებს მის მთავარ პანელზე.
7 მარტს ვულკანმა დაიწყო გაზის მომატებული გამოყოფა მისი მწვერვალიდან, რომელიც ბოლოს 30 წელზე მეტი ხნის წინ ამოიფრქვა.
ემისიებმა, გაზრდილ სეისმურ აქტივობასთან და დედამიწის ზედაპირის დეფორმაციასთან ერთად, მეცნიერება მაღალ მზადყოფნაში მოიყვანა.
ამოფრქვევა, სავარაუდოდ, მოხდება კრატერის პიკზე ფლანგიდან და „ეს იქნება ფეთქებადი“, განუცხადა DailyMail.com-ს აშშ-ის გეოლოგიური კვლევის (USGS) ალასკას ვულკანის ობსერვატორიის (AVO) მეცნიერების დირექტორმა მეტ ჰენიმ.
ჰენიმ თქვა, რომ ვულკანი ჰაერში 50 000 ფუტის სიმაღლეზე ამოაფრქვევს ფერფლს.
თითოეული აფეთქება, რომელსაც თან ახლავს ფერფლის ემისიები, გაგრძელდება სამიდან ოთხ საათამდე და შედეგად ღრუბელმა შეიძლება დაფაროს ქალაქი ანკორიჯი და სხვა ახლომდებარე დასახლებები მტვრის სქელი ფენით.
ამოფრქვევა ასევე გამოიწვევს დამანგრეველ მეწყრებს და ვულკანურ ზვავებს, რომლებიც დაეშვებიან ვულკანის ფერდობზე საათში 200 მილზე მეტი სიჩქარით, ”მაგრამ საბედნიეროდ, ამ რადიუსში არ არსებობს თემები, რომლებიც შეიძლება დაზარალდეს”, – თქვა ჰენიმ.
შეერთებული შტატების გეოლოგიურმა სამსახურმა (USGS) ვულკანს “გამაფრთხილებელი” სტატუსი მიანიჭა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ის “აჩვენებს გაზრდილი აქტივობის ნიშნებს”.
მთა სპური ბოლოს 1992 წელს ამოიფრქვა და მეცნიერებმა განაცხადეს, რომ მომავალი აფეთქებაც მსგავსი იქნებოდა.
30 წელზე მეტი ხნის წინ ვულკანმა მთელი ქალაქი ანკორიჯი დაფარა ფერფლით.
მტვრისა და გაზის უზარმაზარი ღრუბლის გამო შუა დღის განმავლობაში ცა დაბნელდა და ქალაქი იძულებული გახდა,  აეროპორტი 20 საათით დაეხურა.
კრატერის პიკი კიდევ ორჯერ ამოიფრქვა, ერთხელ აგვისტოში და შემდეგ სექტემბერში.
უშუალოდ ამ მოვლენების შედეგად არავინ მომკვდარა. მაგრამ ანკორიჯში, ნაცრის გაწმენდის შედეგად დაფიქსირდა ორი გულის შეტევა, რომელთაგან ერთი ფატალური იყო.
ნაცრის ჩასუნთქვა ასევე საფრთხეს უქმნის ჯანმრთელობას. პაწაწინა ნაწილაკებს შეუძლიათ ღრმად შეაღწიონ ფილტვებში და გააუარესონ სიმპტომები რესპირატორული დაავადებების მქონე ადამიანებში, როგორიცაა ასთმა ან ბრონქიტი.
ჰენიმ გააფრთხილა, რომ თუ სპურის მთის აქტივობა გაგრძელდება, ამოფრქვევის შემდეგი ნიშანი ვულკანური ბიძგები იქნება.