გიორგი ფხაკაძე სოციალურ ქსელში საზოგადოებას პერიოდულად უზიარებს სასარგებლო რჩევებს. ამჯერად იგი ნახატის ფოტოს აქვეყნებს, რომელიც ჩვენი ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ ბევრს ამბობს.
ტრიალებს? ბრუნავს? – ნახატი, რომელიც შეიძლება თქვენი ფსიქიკური ჯანმრთელობის სარკე იყოს
იაპონელი ფსიქიატრი აკიოშა კიტაკოა ცნობილი გახდა ერთ-ერთი ვიზუალური ტესტით, რომელიც, მისი თქმით, ასახავს ადამიანის ნერვული სისტემის მდგომარეობას.
როგორ მუშაობს ტესტი:
️ეს ილუზიური ნახატი (იხ. ფოტო) ერთსა და იმავე დროს, ყველა ადამიანისთვის განსხვავებულად აღიქმება:
• თუ თქვენთვის ნახატი უმოძრაოა – თქვენი ნერვული სისტემა სტაბილურ მდგომარეობაშია.
• თუ ნელა მოძრაობს ან ტრიალებს – შესაძლოა გადაღლილი ხართ, გჭირდებათ დასვენება, სტრესი უნდა შეამციროთ და უნდა გეძინოთ მინიმუმ 8 საათი.
• თუ ნახატი ინტენსიურად ბრუნავს, მოძრაობს ან თითქოს “გარბის” – ეს შეიძლება მიანიშნებდეს თქვენს ზედმეტ სტრესზე, ძლიერ დაძაბულობაზე ან ფსიქიკურ გადატვირთვაზე. ამ შემთხვევაში სასურველია კონსულტაცია ექიმთან.
პირადი დაკვირვება:
ეს ილუზია შეიძლება სახალისოც ჩანდეს, მაგრამ იგი გვახსენებს, რომ ჩვენი ტვინი, სენსორული აღქმა და ფსიქიკური მდგომარეობა მჭიდროდაა გადაბმული.
თუ თქვენთვის გამოსახულება მუდმივად მოძრაობს, ნუ დააიგნორებთ ამას – სწორი ძილი, ემოციური განტვირთვა და ფსიქოლოგიური მხარდაჭერა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
პროფესორ გიორგი ფხაკაძის რჩევა:
“ფსიქიკური ჯანმრთელობა არ არის მხოლოდ დიაგნოზი – ეს არის ყოველდღიური ჰიგიენა.
თუ ასეთი ვიზუალური ტესტები გეუბნებათ ‘გაჩერდი და დაისვენე’, აუცილებლად მოუსმინეთ თქვენს სხეულს.
ჩვენი მიზანია – არ მივიყვანოთ გადატვირთულობა ქრონიკულ მდგომარეობამდე“,- წერს გიორგი ფხაკაძე.
დღეიდან, თამბაქოს ნაწარმის რეალიზაცია მხოლოდ სადა, სტანდარტული შეფუთვით იქნება ნებადართული
დღეიდან, საქართველოში, თამბაქოს ნაწარმი მხოლოდ სადა, სტანდარტული შეფუთვით გაიყიდება.კანონის თანახმად, ყველა ბრენდი ვალდებულია გამოიყენოს ერთიანი, სტანდარტული ფერის შეფუთვა, რომელზეც მითითებული იქნება მხოლოდ ბრენდისა და ქვესახეობის დასახელება, სამედიცინო გაფრთხილებებისა და სხვა აუცილებელი ინფორმაციის თანხლებით.თამბაქოს ნაწარმის სტანდარტიზებული შეფუთვის გარეშე რეალიზაცია, თამბაქოს ნაწარმისა და მისი შეფუთვის სტანდარტიზების წესის დარღვევა 5 000 ლარის ოდენობით დაჯარიმდება.სიგარეტის ერთგვაროვანი შეფუთვის შესახებ რეგულაცია 2024 წლის 1-ლი ოქტომბრიდან მიიღეს და დღეიდან ის ძალაში შევიდა.