გიორგი ფხაკაძე სოციალურ ქსელში საზოგადოებას პერიოდულად უზიარებს სასარგებლო რჩევებს. ამჯერად იგი ნახატის ფოტოს აქვეყნებს, რომელიც ჩვენი ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ ბევრს ამბობს.
ტრიალებს? ბრუნავს? – ნახატი, რომელიც შეიძლება თქვენი ფსიქიკური ჯანმრთელობის სარკე იყოს
იაპონელი ფსიქიატრი აკიოშა კიტაკოა ცნობილი გახდა ერთ-ერთი ვიზუალური ტესტით, რომელიც, მისი თქმით, ასახავს ადამიანის ნერვული სისტემის მდგომარეობას.
როგორ მუშაობს ტესტი:
️ეს ილუზიური ნახატი (იხ. ფოტო) ერთსა და იმავე დროს, ყველა ადამიანისთვის განსხვავებულად აღიქმება:
• თუ თქვენთვის ნახატი უმოძრაოა – თქვენი ნერვული სისტემა სტაბილურ მდგომარეობაშია.
• თუ ნელა მოძრაობს ან ტრიალებს – შესაძლოა გადაღლილი ხართ, გჭირდებათ დასვენება, სტრესი უნდა შეამციროთ და უნდა გეძინოთ მინიმუმ 8 საათი.
• თუ ნახატი ინტენსიურად ბრუნავს, მოძრაობს ან თითქოს “გარბის” – ეს შეიძლება მიანიშნებდეს თქვენს ზედმეტ სტრესზე, ძლიერ დაძაბულობაზე ან ფსიქიკურ გადატვირთვაზე. ამ შემთხვევაში სასურველია კონსულტაცია ექიმთან.
პირადი დაკვირვება:
ეს ილუზია შეიძლება სახალისოც ჩანდეს, მაგრამ იგი გვახსენებს, რომ ჩვენი ტვინი, სენსორული აღქმა და ფსიქიკური მდგომარეობა მჭიდროდაა გადაბმული.
თუ თქვენთვის გამოსახულება მუდმივად მოძრაობს, ნუ დააიგნორებთ ამას – სწორი ძილი, ემოციური განტვირთვა და ფსიქოლოგიური მხარდაჭერა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
პროფესორ გიორგი ფხაკაძის რჩევა:
“ფსიქიკური ჯანმრთელობა არ არის მხოლოდ დიაგნოზი – ეს არის ყოველდღიური ჰიგიენა.
თუ ასეთი ვიზუალური ტესტები გეუბნებათ ‘გაჩერდი და დაისვენე’, აუცილებლად მოუსმინეთ თქვენს სხეულს.
ჩვენი მიზანია – არ მივიყვანოთ გადატვირთულობა ქრონიკულ მდგომარეობამდე“,- წერს გიორგი ფხაკაძე.
დღეიდან, თამბაქოს ნაწარმის რეალიზაცია მხოლოდ სადა, სტანდარტული შეფუთვით იქნება ნებადართული
დღეიდან, საქართველოში, თამბაქოს ნაწარმი მხოლოდ სადა, სტანდარტული შეფუთვით გაიყიდება.კანონის თანახმად, ყველა ბრენდი ვალდებულია გამოიყენოს ერთიანი, სტანდარტული ფერის შეფუთვა, რომელზეც მითითებული იქნება მხოლოდ ბრენდისა და ქვესახეობის დასახელება, სამედიცინო გაფრთხილებებისა და სხვა აუცილებელი ინფორმაციის თანხლებით.თამბაქოს ნაწარმის სტანდარტიზებული შეფუთვის გარეშე რეალიზაცია, თამბაქოს ნაწარმისა და მისი შეფუთვის სტანდარტიზების წესის დარღვევა 5 000 ლარის ოდენობით დაჯარიმდება.სიგარეტის ერთგვაროვანი შეფუთვის შესახებ რეგულაცია 2024 წლის 1-ლი ოქტომბრიდან მიიღეს და დღეიდან ის ძალაში შევიდა.
ჩემს მიმართ წარდგენილ ბრალში რა მუხლიც არ უნდა იყოს განსაზღვრული, ვერაფერი შემაცვლევინებს დამოკიდებულებას, რომ ქვეყანა არის მიტაცებული და გადასარჩენია – მამუკა ხაზარაძე
პროკურორმა ბრალი წამიყენა და, სავარაუდოდ, ხვალ სასამართლოზე გვეცოდინება, რას მოიცავს ეს ბრალეულობა, – ამის შესახებ „ლელოს“ ლიდერმა, მამუკა ხაზარაძემ პროკურატურიდან გამოსვლის შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადა.„პროკურორმა ბრალი წამიყენა და, სავარაუდოდ ხვალ სასამართლოზე გვეცოდინება, რას მოიცავს ეს ბრალეულობა. მინდა, კიდევ ერთხელ, ძალიან მკაფიოდ დავაფიქსირო, რომ ამ ბრალში რანაირი მუხლიც არ უნდა იყოს განსაზღვრული ან სასჯელი, ეს ვერანაირად ვერ შემაცვლევინებს იმ დამოკიდებულებას, რასაც ჰქვია, რომ ჩვენი ქვეყანა არის მიტაცებული, არჩევნები არის მიტაცებული, ქვეყანა არის გადასარჩენი, ის კომისია არის ცირკი და არა მარტო ცირკი, რომელიც დისკრედიტაციას უკეთებს ქვეყანას, მის ეროვნულ ინტერესებს, ჩვენს სამხედროებს და დაღუპულ გმირებს. ბრძოლა იქნება აბსოლუტურად ბოლომდე. ამ აზრს ვერავინ ვერ შემაცვლევინებს“, – განაცხადა მამუკა ხაზარაძემ.მისი თქმით, ქვეყანა საჭიროებს სწრაფ გადატვირთვას, მოთხოვნა კი ძალაში რჩება – ახალი არჩევნები და ყველა იმ პოლიტპატიმრის, იმ ახალგაზრდა ბიჭების გათავისუფლება, რომლებიც დღეს საპყრობილეში იმყოფებიან.„მე არ ვაღიარებ არალეგიტიმურ პარლამენტს და მის მიერ შექმნილ ორგანოებს, მაგრამ ეს არ ნიშნავს, რომ სახელმწიფო ორგანოებს არ ვაღიარებდე, რადგან მაშინ ეს ნიშნავს, რომ სახელმწიფო არ უნდა აღიარო და არ უნდა დაემორჩილო კანონებს. ეს პარლამენტი არის არალეგიტიმური, მისი კომისია არის არალეგიტიმური. კომისია დაკავებულია ოპოზიციური პარტიის დისკრედიტაციით, კერძოდ ჩემი, ბადრი ჯაფარიძის და ჩვენი თანაგუნდელების. მიუხედავად იმისა, რომ ეს სასამართლო, პროკურატურა არის ბიძინა ივანიშვილის და მურუსიძის დაქვემდებარებაში, მზად ვარ, ნებისმიერ კითხვას გავცე პასუხი“, – განაცხადა მამუკა ხაზარაძემ.
„კოლექტიურ ნაცმოძრაობას” ყველაზე მეტად არ მოსწონს, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომში მათი დანაშაულების და მოღალატეობრივი ქმედებების გამომზეურება ხდება“ – სოზარ სუბარი
"კოლექტიურ ნაცმოძრაობას" ყველაზე მეტად არ მოსწონს, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომში მათი დანაშაულების და მოღალატეობრივი ქმედებების გამომზეურება ხდება," - ამის შესახებ "ხალხის ძალის" წევრმა, სოზარ სუბარმა პარლამენტის საგაზაფხულო სესიაზე განაცხადა.მისი თქმით, საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიაზე გამოკითხული პირებისგან ნათლად გამოჩნდა, რომ არაუფლებამოსილი სამოქალაქო პირები უხეშად ერეოდნენ სამხედრო გადაწყვეტილებების მიღებაში.გენერალ მამუკა ყურაშვილის ახსნა-განმარტებიდან ნათლად გამოჩნდა, რომ არაუფლებამოსილი სამოქალაქო პირები, მათ შორის, გიგი უგულავა და არაერთი სხვა უხეშად ერეოდნენ სამხედრო გადაწყვეტილებების მიღებაში, რამაც გამოიწვია გაუმართლებელი მსხვერპლი.სხდომაზე გამოკითხულმა ორივე გენერალმა, მამუკა ყურაშვილმაც და ზაზა გოგავამაც, აბსოლუტურად გაუმართლებელი და სახელმწიფოებრივად დამაზიანებელი უწოდეს იმ ფაქტს, რომ მაშინდელი პარლამენტის 5 წევრმა (ოთხმა უმრავლესობიდან - "ნაციონალური მოძრაობიდან" და ერთმა ე.წ. "ოპოზიციიდან" გიორგი თარგამაძემ) სტრასბურგში ხელი მოაწერა ევროსაბჭოს რეზოლუციას 1633, რომლითაც ქართულ ჯარს, ქართველ გმირ ჯარისკაცებსა და ოფიცრებს დააბრალეს ომის დანაშაულის ჩადენა. სწორედ ჩვენი ხელისუფლების დამსახურება იყო რომ მოვახერხეთ ამ სასამართლოების მოგება," - აღნიშნა სოზარ სუბარმა.
მათ არ უნდოდათ ამ უხერხულ კითხვებზე პასუხის გაცემა… იძულებულნი გავხდით, ინფორმაცია მიგვეწოდებინა სამართალდამცავი ორგანოებისთვის – პაატა სალია ხაზარაძე-ჯაფარიძეზე
პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, პაატა სალია "ძლიერი საქართველოს" თავმჯდომარის, მამუკა ხაზარაძისთვის ბრალის წარდგენას გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ რადგან მამუკა ხაზარაძე და ბადრი ჯაფარიძე პარლამენტის დროებით საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე არ გამოცხადდნენ, ეს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს, შესაბამისად, კომისიამ ინფორმაცია მიაწოდა საგამოძიებო უწყებას."მოვისმინეთ ნათლად მათი მონაწილეობის შესახებ იმ მოქმედებების შესახებ, რაშიც პირდაპირ ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების ინტერესები იკვეთებოდა და ეს პირები გამოყენებულ იქნენ სწორედ კერძო პირის ქონების ხელში ჩაგდების მიზნით და საინტერესო იყო მათ ამაზე პასუხი გაეცათ, თუმცა თავის არიდების მთავარი მოტივი სწორედ იყო, რომ მათ არ უნდოდათ ამ უხერხულ კითხვებზე პასუხის გაცემა.კომისიაზე არ გამოცხადება, ასევე, განზრახ არასწორი ჩვენების მიცემა ან ჩვენებისაგან თავის არიდება იწვევს სისხლის სამართლით უპასუხისმგებლობას, შესაბამისად, ჩვენ იძულებულნი გავხდით, ინფორმაცია მიგვეწოდებინა სამართალდამცავი ორგანოებისთვის იმის თაობაზე, რომ აღნიშნული პირები არ გამოცხადდნენ კომისიის სხდომაზე," - აღნიშნა პაატა სალიამ.ცნობისთვის, "ძლიერი საქართველოს" თავმჯდომარეს, მამუკა ხაზარაძეს ბრალი წაუყენეს. საუბარია 349-ე მუხლზე, რაც დროებითი საგამოძიებო კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობას გულისხმობს და ითვალისწინებს ჯარიმას ან ერთ წლამდე პატიმრობას.საგამოძიებო უწყებაში მისვლამდე, მამუკა ხაზარაძემ საქალაქო სასამართლოში გამოკითხვის ოქმს ხელი მოაწერა. ხაზარაძე რამდენიმე დღის წინ მაგისტრი მოსამართლის წინაშე გამოიკითხა. საქმე პროკურატურას მას შემდეგ გადაეცა, რაც მამუკა ხაზარაძემ უარი თქვა პარლამენტში შექმნილ საგამოძიებო კომისიასთან თანამშრომლობაზე.კომისიამ მამუკა ხაზარაძე და ბადრი ჯაფარიძე "მაგნატის" საქმის განხილვაზე დაიბარა, რომლის მფლობელიც აცხადებს, რომ "ნაციონალური მოძრაობის" დროს, მას ბიზნესი წაართვეს, ეს კი დავით კეზერაშვილის დავალებით და "თი ბი სი" ბანკის ხელმძღვანელების მონაწილეობით მოხდა.