ზვიად შალამბერიძე: უმნიშვნელოვანესი კანონები მივიღეთ და ერთ-ერთია „ფარა“. ძალიან კარგი მაგალითია გუშინდელი აქცია ორგანიზებული ერთ-ერთი „ენჯეოს“ მიერ. ასეთი პრეცედენტები, როდესაც გახდება თვალნათელი, ჩვენი ყველა მოქალაქე გამოიტანს დასკვნას
უმნიშვნელოვანესი კანონები მივიღეთ და ერთ-ერთი მათგანი არის „ფარა“, რომლის მოქმედებაც 60 დღის შემდეგ დაიწყება. რომელიც არის ზუსტი ასლი ამერიკული კანონმდებლობის და ფაქტობრივად, ეს მოგვცემს საშუალებას, რომ არა მარტო მთავრობამ, თითოეულმა ადამიანმა დაინახოს თუ საიდან ფინანსდება ესა თუ ის არასამთავრობო ორგანიზაცია, პოლიტიკური სუბიექტები თუ ის მოძრაობები, რომელიც შეიძლება იყოს ამ შემთხვევაში ოპოზიციის მხრიდან დაორგანიზებული და განხორციელებული, – განაცხადა „დღის ქრონიკასთან“ საუბრისას საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა ზვიად შალამბერიძემ.
მან მაგალითად, ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ ორგანიზებული აქცია მოიყვანა, რომელიც გუშინ გაიმართა. ზვიად შალამბერიძის თქმით, მსგავსი ორგანიზაციების დაფინანსების წყაროს შესახებ ინფორმაცია საზოგადოებას უნდა ჰქონდეს, რათა მან სწორი დასკვნები გამოიტანოს და შესაბამისი გადაწყვეტილებებიც მიიღოს.
„ძალიან კარგი მაგალითი გვქონდა ჩვენ გუშინდელი დღე. ჩვენ დავინახეთ, რომ მთლიანად ეს აქცია იყო დაორგანიზებული ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ, რომელიც უშუალოდ ევროკავშირის სხვადასხვა ქვეყნებისგან არის დაფინანსებული. ასეთი პრეცედენტები, როდესაც გახდება თვალნათელი ჩვენი საზოგადოებისთვის, უკვე ჩვენი ყველა მოქალაქე გამოიტანს დასკვნას და მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებას“, – განაცხადა ზვიად შალამბერიძემ.
მისივე თქმით, ასევე მნიშვნელოვანია „მაუწყებლის შესახებ“ კანონი, რომელიც დღეს პარლამენტმა მიიღო.
„ძალიან მნიშვნელოვანი ცვლილებები შევიტანეთ, რომელიც გულისხმობს იმას, რომ რაც პირდაპირ შემიძლია ვთქვა, რომ იყო ჩვენი საზოგადოების დაკვეთა. ყველა აპროტესტებდა იმას, რომ ტყუილების დიდი ნაკადი, რომელიც მოდის ოპოზიციური ტელევიზიებიდან, ამაზე რატომ არ გვაქვს რეაგირება და ა.შ. დღევანდელ დღეს, ერთი მაგალითი, რომ მოვიყვანოთ ნებისმიერ ოპოზიციურ ტელევიზიას შეუძლია გამოაცხოს ურცხვი ტყუილი, რომელიც შეიძლება მიაწოდოს ტელემაყურებელს და რა თქმა უნდა, შემდეგ როდესაც ჩვენ ვამბობთ, რომ ეს არის ტყუილი, მოგვყავს ფაქტები და ა.შ. აშუქებენ ის ტელევიზიები, რომლებიც ობიექტურად აშუქებენ ყველა საკითხს და არ აშუქებენ ის ტელევიზიები, რომლებიც არიან მიკერძოებული. გარკვეულ ჩვენს მოქალაქემდე ეს ფაქტებით უარყოფილი სიცრუე აღარ მიდის. თავისთავად, ჩვენს საზოგადოებას რჩება ის განაცხადა, რომ ვიღაცა რაღაცას აქ არასწორად აკეთებს. აქედან გამომდინარე, მათ შეეზღუდებათ ნებისმიერი სახის ტყუილების თქმა და არა ობიექტური ინფორმაციის გადაცემა“, – განაცხადა ზვიად შალამბერიძემ.
პარლამენტმა დღეს რამდენიმე საკანონმდებლო ცვლილება დაამტკიცა. მათ შორის მიიღო კანონი, რომელიც ამერიკული „ფარას“ ანალოგია. ასევე, დეპუტატებმა მესამე მოსმენით განიხილეს და დაამტკიცეს „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილებები.