ხუთშაბათი, აპრილი 3, 2025
გურამ ნიკოლაშვილი – საქართველოში არცერთი პარტია არ იკრძალება, კანონპროექტში მოხდა ცვლილებების შეტანა, სადაც მკაფიოდ ჩამოიწერა კრიტერიუმები, რა შემთხვევაში შეიძლება, აიკრძალოს პარტია
საქართველოში არცერთი პარტია არ იკრძალება, – ამის შესახებ ანალიტიკოსმა, გურამ ნიკოლაშვილმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „აქტუალური თემა მაკა ცინცაძესთან ერთად“ სტუმრობისას განაცხადა.
„ის, რაც მოხდა, არის ჩანაწერის გაჩენა, ცვლილებების შეტანა კანონპროექტში, სადაც მკაფიოდ ჩამოიწერა კრიტერიუმები, რა შემთხვევაში შეიძლება, აიკრძალოს პარტია. პარტია თუ ისახავს მიზნად კონსტიტუციური წყობის დამხობას ან მისი წევრები, ეს გაცხადებულია და უამრავი სხვა. ეს არის ძალიან მკაფიო კრიტერიუმები, რაც იქ წერია და თუ ამ კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს, საფუძველი ჩნდება, რომ ის პარტია აიკრძალოს. ყველაფერი, რაც იქ წერია, ეს არის საშინელება და არ მგონია, რომ შეიძლება, ადამიანი იყოს ქართველი, საქართველოში ჰქონდეს პარტია დაფუძნებული და მას ეს მიზნები ჰქონდეს გაცხადებული. ახლა შეიძლება, ვიდავოთ, ხომ არ გვყავს ასეთი პარტიები შემთხვევით, რომლებიც მსგავს რაღაცას აკეთებენ და შეიძლება, აღმოვაჩინოთ, რომ ამ ბოლო თვეების განმავლობაში განვითარებულ მოვლენებზე ეს სურვილი იყო დასახელებული და ეს დღემდე გრძელდება – აჯანყდი, დაამხე, გადატეხე, შეცვალე, იქ რაღაც დაარბიე, მერე დაგაჯარიმებენ და ჯარიმას ჩვენ გადავიხდით. ანუ, ეს დესტრუქციული, შეიძლება ითქვას, ექსტრემისტული ქმედებები დღეს არის ნორმირებული“, – განაცხადა ნიკოლაშვილმა.
მისი თქმით, ეს „აჯანყების“ პროცესი, რაც 28 ნოემბერს დაიწყო და დღემდე გრძელდება, პრაქტიკულად, ჩავარდა და გუშინ ოფიციალურად, ღიად, ყველას დასანახად, მათ შორის, იმ ხალხის დასანახად, ვინც იქ იყო მისული და არის მხარდამჭერი, გაფორმდა, მაგრამ ეს „აჯანყება, ისევე, როგორც
არცერთი აჯანყება კაცობრიობის ისტორიაში, უკვალოდ ვერ ჩაივლის.
„მე თუ მკითხვათ, ეს არის სწორედ ქართული დემოკრატიის გაძლიერებისადმი გადადგმული ნაბიჯები. ჩვენ ყველანაირი გამოცდილება გავლილი გვაქვს, რომ შეიარაღებული ძალით ხელისუფლების დამხობა არ ღირს და როცა 90-იან წლებში საქართველო იყო გაყოფილი, დღეს თითქოს შედგა კონსენსუსი, რომ მაშინ მაინც ცუდი იყო თბილისის ომი, მაგრამ დღეს სწორედ იმავეს მოუწოდებენ, რომ არა, ესენი უნდა დავამხოთ. აქედან გამომდინარე, ამას ცხადია, მოჰყვება შედეგი. მთელი ეს ჩანაწერები, რაც მკაფიოდ არის ჩაწერილი, არის შემაკავებელი, რაკი შენ შენი წითელი ხაზი, მორალი არ გაქვს, არაფერი არ გაკავებს და მაინც ბოლომდე, სადაც შევძლებთ უნდა გადავტეხოთი უდგები, რა თქმა უნდა, ეს გაჩნდება. თავად ინიციატორებიც არ მალავენ, რომ ეს არის მკაცრი კანონები და ეს მკაცრი კანონები გახდა აუცილებელი, რათა პოლიტიკური პროცესი რაღაც ფარგლებში მოექცეს. შესაბამისად, ეს იმუშავებს აუცილებლად“, – განაცხადა ნიკოლაშვილმა.
როგორც ნიკოლაშვილმა ასევე აღნიშნა, არის ოპოზიციური სპექტრი, რომლის მოქმედებათა ალგორითმი, ქცევა და ყველაფერი გაუგებარია, საერთოდ რა ანალიზს ეფუძნება, რა პრაგმატიზმს და მიზნად რა აქვთ.
„ეს უკვე გადაიზარდა პოლიტიკურ სექტანტიზმში. აიღეს რაღაც ორი ლოზუნგი და ამას მისდევენ ბრმად. ვერ ხვდებიან, რომ არანაირი არჩევნები არ დაინიშნება. რამდენი ხანი უნდა იმეორო დაინიშნოს ახალი არჩევნები? არჩევნები არის შემოდგომაზე დანიშნული. გავიდა დეკემბერი, იანვარი, თებერვალი, მარტი და ასე გავა ახლა აპრილ-მაისიც და ყველა თვეც, მოვა ეს არჩევნები და უნდა ჩამოყალიბდე, იღებ თუ არა მონაწილეობას. ეს მთელი საპროტესტო მუხტი თუ გაქვს და ხალხის მდინარე თუ მოდის, აჩვენე ახლა იმ თვითმმართველობის არჩევნებზე, ის შედეგი იქ დააფიქსირე, რითაც მერე იტყვი, აი, ხედავ, რეალობა ეს არის და მოდი, ახლა ვადამდელი, მაგრამ არა, ჯიუტად იმეორებენ ასე. ნუ, უმეტესი ნაწილი დღემდე ლაპარაკობს, რომ პირდაპირ ბოიკოტი და ამ ყველაფერში, ოპოზიციურ სპექტრში არის სრული განხეთქილება. ლაპარაკი იმაზე კი არ არის, არჩევნებზე ერთიანი სიით გავიდეთ, ცალ-ცალკე, თუ ოლქები გავიყოთ? არა, ნახევარი იძახის, მივიღებ მონაწილეობასო და ეს პრაქტიკულად, ღიად არის უკვე ნათქვამი. ელოდებიან რაღაცას, მაგრამ ჩვენ ხომ ვიცით რამდენიმე პარტია, რომელიც აპირებს მონაწილეობის მიღებას, ელოდებიან რამდენიმე თვეს, რომ თქვან, არ გამოვიდა არაფერი და ამიტომ, წავიდეთ არჩევნებზე, ნახევარი კი იძახის, რომ არ მიიღებენ მონაწილეობას. რუსთაველზე ხალხი დგას, ნახევარი იძახის, გადავკეტოთო, მაინც, ყოველდღე უნდა გადაიკეტოს, მეორე ნახევარი კი იძახის, იცით რა, გვაჯარიმებენ და რა აზრი აქვს, 200 კაცით რატომ ვკეტავთ, თუ არ გადაიკეტება, ხალხი მეტი მოვა. იქ ყველაფერზე რადიკალურად არის აზრი გაყოფილი და ეს ყველაფერი გუშინ ძალიან ნათლად გამოჩნდა“, – განაცხადა ნიკოლაშვილმა.
მისივე თქმით, სალომე ზურაბიშვილი ამ ეტაპზე არის ტიპური წარმომადგენელი იმ ოპოზიციური სპექტრის, რა შემოგვრჩა, დარჩა, თუ რაღაცნაირად, ფერი იცვალა.
„ზურაბიშვილი არის უკვე ღრმად წარსული პოლიტიკოსი, რომელიც რაღაც ინერციით მოქმედებს“, – განაცხადა გურამ ნიკოლაშვილმა.
ანა დოლიძე – მურუსიძე-ჩინჩალაძის დასანქცირება დიდი ბრიტანეთის მხრიდან არის ნაბიჯი ხალხისთვის, ვინც „კლანმა“ დააზარალა – ისინი მოხვდნენ სიაში, სადაც ტერორისტები და „თალიბანის“ ლიდერები არიან
მურუსიძე/ჩინჩალაძე მოხვდა იმ სიაში, სადაც არიან ტერორისტები და „თალიბანის“ ლიდერები. ეს არის სამარცხვინო ფაქტი, - ამის შესახებ კოალიცია ,,ხალხისთვის-ძლიერი საქართველოს“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, ანა დოლიძემ დიდი ბრიტანეთის მიერ მოსამართლეების: ლევან მურუსიძისა და მიხეილ ჩინჩალაძის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებასთან დაკავშირებით განაცხადა.დოლიძის თქმით, სანქციები ნიშნავს, რომ ბრიტანეთი ამზადებს გადაწყვეტილებებს სხვა პირებთან მიმართებაშიც.,,დიდმა ბრიტანეთმა დღეს დაასანქცირა მურუსიძე და ჩინჩალაძე. ბრიტანეთის სანქციები არის მთავარი წერტილი ფინანსური გარიგებების - ეს არ არის ვიზა, ეს არის ფინანსური სანქცია. ეს ნიშნავს, რომ ნებისმიერი საბანკო სისტემა, ნებისმიერ კომპანიას შეეშინდება ამ სახელთან იყოს დაკავშირებული, რადგან მათ დაემუქრებათ მეორადი სანქციები.მათ გაუჭირდებათ საერთაშორისო მგზავრობა. ეს ნაბიჯი იმ ხალხისთვის არის, ვინც დააზარალა კლანმა წლების განმავლობაში, კონკრეტულად ამ ორი ადამიანის მმართველობამ. ბრიტანეთში არის ოფშორული ზონები, კაიმანის და ვირჯინიის კუნძული, სადაც არის რეგისტრირებული ასეულობით კომპანია, რომლებიც ცდილობენ გაექცნენ, მათ შორის საქართველოს საგადასახადო სისტემას.საქმე იმაშია, რომ ბრიტანეთში არის რეგისტრირებული „იმედი“, შემდეგ რეგისტრირებულია ნიდერლანდებში და ახლა ვმუშაობ, რომ მსგავსი პროცესი დაიწყოს „იმედთან მიმართებაში“. ასევე, ეს სანქციები ნიშნავს, რომ ბრიტანეთი ამზადებს გადაწყვეტილებებს სხვა პირებთან მიმართებაში. მურუსიძე/ჩინჩალაძე მოხვდა იმ სიაში, სადაც არიან ტერორისტები და "თალიბანის" ლიდერები. ეს არის სამარცხვინო ფაქტი“, - განაცხადა ანა დოლიძემ, რომლის კომენტარსაც კოალიცია ,,ხალხისთვის-ძლიერი საქართველო“ ავრცელებს.
📽️„ფრთხილად, თაღლითები! გააზიარეთ, რომ ყველამ გაიგოს! არავითარ შემთხვევაში, არ უკარნახოთ…“ – გაფრთხილება სოცქსელის მომხმარებლებს
ბლოგერი და ჟურნალისტი უჩა პირმისაშვილი სოციალურ ქსელში ვიდეოს ავრცელებს, რომლითაც სოციალური ქსელის მომხმარებლებს ინტერნეტთაღლითობის შესახებ აფრთხილებს.ვრცლად, ნახეთ ვიდეო:
იმ წლებში, როცა თითქოს კრიმინალურ სამყაროს ებრძოდა სააკაშვილის რეჟიმი, სწორედ ამ სამყაროს წარმომადგენლების მეშვეობით საპატიმროებში ტერორს ახორციელებდა – სოზარ სუბარი
2003-2012 წლებში მოქმედი რეჟიმისა და რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მორიგ სხდომაზე, სადაც საკუთრების უფლების დარღვევისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები განიხილებოდა, კომისიის მდივანმა, პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა სოზარ სუბარმა „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლების დროს საპატიმროებში პატიმართა რაოდენობასა და იქ არსებულ პირობებზე ისაუბრა.მისივე თქმით, მაშინ როცა იმდროინდელი ხელისუფლება ირწმუნებოდა, რომ ბრძოლა ჰქონდა გამოცხადებული კრიმინალურ სამყაროსთან, პატიმრებზე ტერორი სწორედ ამ სამყაროს წარმომადგენლების მეშვეობით ხორციელდებოდა.„იმ წლებში, როცა იმდროინდელი ხელისუფლება თითქოს ებრძოდა „კრიმინალურ სამყაროს“, სწორედ მათი ხელით ტერორს ახორციელებდა სხვა პატიმრებზე.2004 წლის დასაწყისში იყო 6 ათასი პატიმარი. რამდენიმე წელიწადში კი, პატიმართა რაოდენობამ გადააჭარბა 24 ათასს, ანუ პატიმართა რაოდენობა რამდენიმე წელიწადში ექვსჯერ გაიზარდა. მაგალითად, მეხუთე საპყრობილეში იყო საკნები, სადაც 18 ან 20 საწოლი იდგა და 120-125 პატიმარი ჰყავდათ შესახლებული. ამ საკანში იყო ღია საპირფარეშო, არ იყო განიავების და დაბანის საშუალება,“ - განაცხადა სოზარ სუბარმა.მან აღნიშნული რეპლიკა მას შემდეგ გააკეთა, რაც ჯემალ წიკლაურმა ე.წ. „შავი სამყაროს“ წარმომადგენლების მხრიდან მასზე ზეწოლაზე ისაუბრა. ჯემალ წიკლაურმა კომისიის სხდომაზე განაცხადა, რომ საკნის ე.წ. „მაყურებლები“ მასზე ზეწოლას ახორციელებდნენ, რომ ხელი მოეწერა სახელმწიფოსთვის ქონების გადაცემაზე.„მაგარ ბიჭებს“ რომ ვეძახით, ზოგი საკნის მაყურებელი იყო, რომლებიც ზეწოლას ახდენდნენ ჩემზე, რომ როგორმე მომეწერა ხელი იმ დოკუმენტზე, რომლითაც ჩემს ქონებას სახელმწიფოს გადავცემდი. თავისუფლებაზე გამოსვლის შემდეგ, როცა მათ შევხვდი, ვკითხე, რას მერჩოდით-თქო და მიპასუხეს, ასე რომ არ მოგქცეოდით, კარცერიდან თავს არ გამოგვაყოფინებდნენო“, - განაცხადა წიკლაურმა.
თბილისში, მტკვარში გადავარდნილ ახალგაზრდა ქალს  ეძებენ
თბილისში, მტკვარში გადავარდნილ ქალს მაშველები ამ დრომდე ეძებენ.არსებული ინფორმაციით, ახალგაზრდა ქალი მდინარეში მშვიდობის ხიდიდან გადავარდა.შემთხვევა პირველ აპრილს მოხდა.
კიტ კელოგი – უკრაინა და რუსეთი ცეცხლის სრულად შეწყვეტასთან ახლოს არიან, ამისთვის საჭიროა ორივე მხარის მიერ კომპრომისზე წასვლა
უკრაინა და რუსეთი ცეცხლის სრულად შეწყვეტასთან ახლოს არიან, ამისთვის საჭიროა ორივე მხარის მიერ კომპრომისზე წასვლა, – ამის შესახებ უკრაინის საკითხში აშშ-ის პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის სპეციალურმა წარმომადგენელმა, კიტ კელოგმა Fox Business-თან ინტერვიუში განაცხადა.„ჩვენ გვსურს, მივაღწიოთ ყოვლისმომცველ, 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას. როგორც კი ამას მივაღწევთ, ომის განახლება ძალიან რთული იქნება. აი, რისი მჯერა მე“, – განაცხადა კელოგმა.კელოგის თქმით, ახლა აუცილებელია შეთანხმების პირობების ჩამოყალიბება, სადაც მკაფიოდ იქნება მითითებული უკრაინისა და რუსეთის მოთხოვნები ომის დასრულებისთვის. კელოგის თქმით, აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი განაგრძობს კონტაქტს უკრაინის პრეზიდენტთან, ვოლოდიმირ ზელენსკისთან და რუსეთის პრეზიდენტთან, ვლადიმერ პუტინთან.მისივე თქმით, ტრამპი შეძლებს ორ ქვეყანას შორის შეთანხმების მიღწევას.„ნამდვილად მჯერა, რომ ჩვენ ცეცხლის შეწყვეტის ზღვარზე ვართ, მაგრამ ორივე მხარეს მოუწევს კომპრომისზე წასვლა. ვერც ერთი მხარე ვერ მიიღებს ყველაფერს, რაც სურს. საჭირო იქნება რაღაც დათმობა, რომ გადაწყვეტილებამდე მივიდეთ. მაგრამ პრეზიდენტ ტრამპს შეუძლია ამის გაკეთება“, – აღნიშნა კელოგმა.