არ შეიძლება, ადამიანთა გაერთიანებას პოლიტიკური პარტია ეწოდოს, როდესაც ისინი ერთი სცენარით მოქმედებენ და ამ სცენარის საერთო სახელი არის კოლექტიური „ნაცმოძრაობის“ მიერ დესტაბილიზაციის პროცესების განვითარება საქართველოში – გიორგი ვოლსკი
არ შეიძლება ადამიანთა გაერთიანებას პოლიტიკური პარტია ეწოდოს და ჰქონდეს საშუალება იმუშაოს საქართველოში, იყოს რეგისტრირებული, როგორც პოლიტიკური პარტია, როდესაც ისინი ერთი სცენარით მოქმედებენ, – განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ გიორგი ვოლსკიმ.
„არ შეიძლება ადამიანთა გაერთიანებას პოლიტიკური პარტია ეწოდოს და ჰქონდეს საშუალება იმუშაოს საქართველოში, იყოს რეგისტრირებული, როგორც პოლიტიკური პარტია, როდესაც ისინი ერთი სცენარით მოქმედებენ. ამ სცენარის მთავარი სახელი, საერთო სახელი არის კოლექტიური „ნაცმოძრაობის“ მიერ დესტაბილიზაციის პროცესების განვითარება საქართველოში იმ მიზნით, რომ ხელისუფლება შეიცვალოს და მოვიდეს ის ხელისუფლება, რომელიც ამ დანთებულ ცეცხლს მსოფლიოში და უბედურებას შემოიტანს საქართველოში. ამას უნდა ჰქონდეს მძლავრი ანალიტიკური და სამართლებრივი შეფასებები და აქედან გამომდინარე უნდა ჰქონდეს რესურსი იმისათვის, რათა მივმართოთ საკონსტიტუციო სასამართლოს“, – განაცხადა ვოლსკიმ.
სახელისუფლებო გუნდმა „ნაციონალური მოძრაობის“ არა კონსტიტუციურად ცნობის პროცესი დაიწყო. მზადება მიმდინარეობს საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის. ვიდრე ისტორიული დავა დაიწყება, მანამდე მომზადდება პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის დასკვნა. პარლამენტში უკვე დარეგისტრირდა კანონი, რომელიც „ნაციონალური მოძრაობის“ წესდების მიზნებისა და შემადგენლობის იდენტური პარტიებისთვის საქმიანობას კრძალავს.
თეთრ სახლში აცხადებენ, რომ მიღებულია ზომები, რათა აღარ განმეორდეს Signal-ის ჩატის მსგავსი შემთხვევა
თეთრ სახლში აცხადებენ, რომ მიღებულია ზომები, რათა აღარ განმეორდეს Signal-ის ჩატის მსგავსი შემთხვევა. ამის შესახებ თეთრი სახლის პრესსმდივანმა, კეროლაინ ლევიტმა განაცხადა.ლევიტს არ დაუკონკრეტებია, რა სახის ზომებზეა საუბარი, თუმცა აღნიშნა, რომ თეთრი სახლი ამ საქმეს დახურულად მიიჩნევს.„როგორც პრეზიდენტმა ძალიან ნათლად განაცხადა, მაიკ უოლცი კვლავ რჩება მისი ეროვნული უსაფრთხოების გუნდის მნიშვნელოვან წევრად. ეს საქმე თეთრ სახლში დახურულია. მიღებულია ზომები, რათა მსგავსი რამ აღარასოდეს განმეორდეს. პრეზიდენტი, მაიკ უოლცი და მისი მთელი ეროვნული უსაფრთხოების გუნდი ძალიან კარგად მუშაობენ ერთად. თუ თქვენ დააკვირდებით, ნახავთ, რამდენად უფრო უსაფრთხოა ამერიკის შეერთებული შტატები ამ გუნდის ხელმძღვანელობით“, – თქვა ლევიტმა.შეგახსენებთ, რომ ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში აშშ-ის პრეზიდენტის მრჩეველმა, მაიკ უოლცმა ჟურნალ The Atlantic-ის რედაქტორი ჯეფრი გოლდბერგი შემთხვევით დაამატა ჯგუფურ ჩატში, სადაც ეროვნული უსაფრთხოების გუნდი იემენში „ჰუსიტებზე“ საჰაერო დარტყმების გეგმებს განიხილავდა. მოგვიანებით ამერიკის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მომხდარზე პასუხისმგებლობა უოლცმა აიღო.
საპატრიარქოს უწყებანი სამწუხარო ინფორმაციას ავრცელებს
საპატრიარქოს უწყებანი სქემმონაზონი ელისაბედის გარდაცვალების შესახებ სამწუხარო ინფორმაციას ავრცელებს.„ამა წლის 30 მარტს 104 წლის ასაკში გარდაიცვალა ქარელის წმინდა ნიკოლოზის სახელობის დედათა მონასტრის წევრი, სქემმონაზონი ელისაბედი (ქაშაკაშვილი).სქემმონაზონი ელისაბედი დაიკრძალება ხვალ, 1-ელ აპრილს ამავე მონასტრის ეზოში.მწუხარებას გამოვთქვამთ სქემმონაზონ ელისაბედის გარდაცვალების გამო და თანავუგრძნობთ ურბნისისა და რუისის ეპარქიას, მონასტრის წევრებსა და განსვენებულის ოჯახს.უფალმა სავანესა მართალთასა დაამკვიდროს მისი უკვდავი სული. გთხოვთ, ლოცვებში მოიხსენიოთ ახლად შესვენებული სქემმონაზონი ელისაბედი“, - ნათქვამია სამძიმრის წერილში.
ვლადიმერ პუტინმა საგაზაფხულო გაწვევის შესახებ ბრძანებას ხელი მოაწერა, ჯარში 160 000 მოქალაქეს გაიწვევენ
რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმირ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას სამხედრო სამსახურში საგაზაფხულო გაწვევის შესახებ.„განხორციელდეს 2025 წლის პირველი აპრილიდან 15 ივლისამდე რუსეთის ფედერაციის 18-დან 30 წლამდე ასაკის მოქალაქეების სამხედრო სამსახურში გაწვევა, რომლებიც არ იმყოფებიან რეზერვში და ექვემდებარებიან სამხედრო სამსახურში გაწვევას, 160 000 ადამიანის რაოდენობით“, – ნათქვამია ბრძანებაში.რუსული მედიის ცნობით, გასულ წელს საგაზაფხულო გაწვევა ვრცელდებოდა 150 ათას ადამიანზე, 2023 წელს – 147 ათას ადამიანზე, 2022 წელს – 134,5 ათას ადამიანზე. ზრდა დაკავშირებულია პუტინის ბრძანების რეალიზაციასთან რუსეთის არმიის რაოდენობის ეტაპობრივი გაზრდის შესახებ.2022 წლის დასაწყისში რუსეთში იყო დაახლოებით ერთი მლნ სამხედრო მოსამსახურე. სამი წლის განმავლობაში რუსეთის ფედერაციის არმიის საშტატო რაოდენობა გაიზარდა 1,5 მილიონ ადამიანამდე. გაწვევის ასაკის ზედა ზღვარი გაიზარდა გასულ წელს 27-დან 30 წლამდე. ქვედა ზღვარი, რუსეთის ხელისუფლების თავდაპირველი დაპირებების მიუხედავად, რომ ისიც გაიზრდებოდა, დარჩა უცვლელი – 18 წელი.
საქართველოს ნაკრების შემადგენლობა ევროპის ჩემპიონატისთვის ცნობილია
მონტენეგროს დედაქალაქ პოდგორიცაში 23-26 აპრილს ძიუდოში 2025 წლის ევროპის ჩემპიონატი გაიმართება, სადაც საქართველოს ნაკრები 15 სპორტსმენით იასპარეზებს. ჩვენი გუნდიდან ტურნირზე ცხრა მამაკაცი და ექვსი ქალი იჭიდავებს.საქართველოს ნაკრების შემადგენლობა:კაცები:60 კგ – გიორგი სარდალაშვილი66 კგ – ვაჟა მარგველაშვილი, თემურ ნოზაძე73 კგ – ლაშა შავდათუაშვილი81 კგ – ტატო გრიგალაშვილი90 კგ – ლაშა ბექაური, ლუკა მაისურაძე100 კგ – ილია სულამანიძე+100 კგ – გურამ თუშიშვილიქალები:48 კგ – ჯულიეტა როდონაია57 კგ – ეთერ ლიპარტელიანი, ნინო ნოზაძე63 კგ – ეთერ ასკილაშვილი70 კგ – მარიამ ჭანტურია+78 კგ – სოფიო სომხიშვილიევროპის ჩემპიონატზე შერეული გუნდური პირველობისთვის საქართველოს ნაკრებს მიხეილ ბახბახაშვილი (73 კგ), გიორგი ჯაბნიშვილი (90 კგ) და ირაკლი დემეტრაშვილი (+100 კგ) დაემატებიან.