„ძვლის ტვინის დათრგუნვას იწვევს!“ – გიორგი ღოღობერიძე საზოგადოებას აფრთხილებს
ანალგინი (მეტამიზოლი) არის წამალი, რომელიც ფართოდ გამოიყენება ტკივილის შესამცირებლად და მაღალი ტემპერატურის დასაგდებად. თუმცა, მისი გამოყენება, შესაძლოა, რამდენიმე სერიოზულ გვერდით ეფექტთან იყოს დაკავშირებული. ამ თემაზე ექიმი გიორგი ღოღობერიძე საუბრობს და საზოგადოებას აფრთხილებს:
ხშირად, წარმოდგენაც კი არ აქვთ, როგორ მოქმედებს ანალგინი. ანალგინს სამგვარი მოქმედება გააჩნია:
1. ერთი მხრივ, ის არის ანლგეზიური, რაც იმას ნიშნავს, რომ ტკივილს ხსნის.
2. ანტიპირეტულია – თუ ვინმეს აქვს ცხელება, ტემპერატურას აქვეითებს.
3. ანტისპაზმურია – თუ ვინმეს აქვს სპაზმი, ჭვალი, კოლიკა, ამასაც ასევე ხსნის. ანუ ფართო მოქმედება გააჩნია.
მიტომაც არის, რომ მას ხშირად იყენებენ დიმედროლთან კომბინაციაში, ექიმთან შეთანხმების გარეშე, ეს არ არის სწორი რადგან ანალგინის არასწორმა, ხშირმა გამოყენებამ, ან არასწორ პაციენტებთან გამოყენებამ შეიძლება, ძვლის ტვინის დათრგუნვა გამოიწვიოს.
ზოგადად, ანალგინი, განსხვავებით, არასტეროიდებისგან, ნაკლებად იწვევს ხოლმე კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის გაღიზიანებას, მაგრამ შეიძლება, ძვლის ტვინი დათრგუნოს. სისხლში ლეიკოციტების რაოდენობა განსაკუთრბეით, ნეტროფილებისა, შეიძლება მკვეთრად შეამციროს და ამან ბაქტერიული დაავადებების განვითარება, ან დამძიმება გამოიწვიოს. ამიტომ, მისი არასწორად გამოყენება პაციენტისთვის სწორი არ იყოს.
ანალგინის გამოყენება განსაკუთრებით მაშინ არ შეიძლება, როცა პაციენტი იმავდროულად გადის ქიმიოთერაპიის კურსს. როცა ჩვენ, ონკოლოგები ვნიშნავთ ხოლმე ქიმიოთერაპიის საშუალებებს, ამ დროს, ძვლის ტვინი ითრგუნება. და დამატებით მიცემა სხვა საშუალებებისაც ასევე თრგუნავს ძვლის ტვინს. ასე რომ, ანალგინი ყოველთვის გამოიყენეთ ექიმთან შეთანხმებით“, – ამბობს გიორგი ღოღობერიძე.