შსს ოჯახში ძალადობის ბოლო სამი თვის სტატისტიკას აქვეყნებს
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბოლო სამი თვეში ოჯახური დანაშაულის ბრალდებით 855 პირი დააკავა
სამართალდამცველებმა მსხვერპლთა დაცვის მიზნით შემაკავებელი ორდერი 1402 პირის მიმართ გამოსცეს. ამის შესახებ შსს-ში აცხადებენ.
მათ შორის თბილისში- 424 პირი, იმერეთსა და რაჭა-ლეჩხუმში – 78, ქვემო ქართლში – 76, კახეთში – 68, შიდა ქართლში – 66, აჭარაში – 40, სამცხე-ჯავახეთში – 39, სამეგრელოში – 25, გურიაში – 25, მცხეთა-მთიანეთში – 14 ადამიანი დააკავეს.
რაც შეეხება კონკრეტულ დანაშაულებს, ბრალდებულთა ძირითადი ნაწილი დააკავეს ოჯახში ძალადობის, ოჯახის წევრის მიმართ განხორციელებული მუქარის, იძულებისა და ჯანმრთელობის დაზიანების ბრალდებით.
გამოძიების დაწყების პარალელურად, მსხვერპლთა დაცვის მიზნით, სამართალდამცველებმა 1402 პირის მიმართ გამოსცეს შემაკავებელი ორდერი, რომლითაც მოძალადეებს დაუწესდათ გარკვეული შეზღუდვები და აეკრძალათ მსხვერპლებთან ნებისმიერი ფორმით კომუნიკაცია.
უწყებაში ამბობენ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურული ერთეულების ერთობლივი მუშაობის შედეგად, პოლიციაში მიმართვიანობის მაჩვენებელი გაიზარდა. 2017 წლის პირველ სამ თვეში გამოძიება დაიწყო ოჯახური დანაშაულის ნიშნების შემცველ 530 შეტყობინებაზე, ხოლო 2018 წლის ანალოგიურ პერიოდში ორჯერ მეტი – 1 179 შეტყობინებაზე