შეიძლება თუ არა ორსულებისათვის თმის შეღებვა და ქსოვა
ორსულობასთან დაკავშირებით ბევრი ცრუ რწმენა არსებობს. მაგალითად, ის რომ ამ დროს ქალისთვის თმის შეჭრა ან გაკვანძვა არ შეიძლება. ეს მარტივი ცრუ რწმენებია და მეცნიერების პოზიციიდან მათ უარყოფას აზრი არ აქვს. რატომ არსებობს შიში თმის შეღებვაზე გასაგებია, თუმცა სინამდვილეში დღეს ორსულებისთვის თმის შეღებვის აკრძალვის საფუძველი არ არსებობს.
ნივთიერებები, რომლებსაც საღებავები შეიცავს, კანში რთულად აღწევს და ორგანიზმზე მთლიანობაში გავლენას ვერ ახდენს. არსებობს წესების დაცვის რეკომენდაცია, რომლებიც საღებავის ინსტრუქციაში ან შეფუთვაზეა მითითებული, ხოლო განსაკუთრებული სიფრთხილის შემთხვევაში ქალს შეუძლია პირველ ტრიმესტრში თმა უბრალოდ არ შეიღებოს. ასევე გასათვალისწინებელია, რომ ფეხმძიმობის დროს თმა „არაპროგნოზირებადია“ და შეღებვის შედეგი შეიძლება მოულონდელი იყოს.
რაც შეეხება იმას, თითქოს ორსული ქალისთვის ხელების აწევა და ქსოვა არ შეიძლება, რადგან ეს ჭიპლარის დახვევას შეუწყობს ხელს, ესეც ცრუ რწმენაა, რომელსაც ორგანიზმის მოწყობასთან არანაირი კავშირი არ აქვს. მაგრამ თუ მაინც ვივარაუდებთ, რომ არსებობს მოძრაობა, რომლითაც ქალი ხელს უწყობს ბავშვის ყელზე ჭიპლარის დახვევას, გაუგებარია რატომ არის ეს საშიში. ჭიპლარის ბავშვის ყელზე დახვევა ხშირი შემთხვევაა და დიდწილად არანაირ პრობლემას ეს არ ქმნის.