შალვა პაპუაშვილი – 9 აპრილს იმისთვის არ ვიბრძოდით, რომ მითითებები მიგვეღო ტალინიდან, ვილნიუსიდან და ეკარნახათ ქართველი ხალხისთვის, ვინ აირჩიოს და როგორ განვითარდეს
9 აპრილს ვიბრძოლეთ სუვერენიტეტისთვის და დამოუკიდებლობისთვის, ვიბრძოლეთ, რათა ქვეყანა დაგვეხსნა საბჭოთა მოსკოვის დიქტატისგან, – ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა ჟურნალისტებს ბრიფინგზე განუცხადა.
პაპუაშვილის თქმით, იმისთვის არ ვიბრძოდით, რომ მითითებები მიგვეღო ტალინიდან, ვილნიუსიდან და ეკარნახათ ქართველი ხალხისთვის, ვინ აირჩიოს და როგორ განვითარდეს.
„რამდენიმე დღეში აღვნიშნავთ 9 აპრილს, ჩვენი დამოუკიდებლობის გამოცხადების დღეს. 9 აპრილს გამოვედით და ვიბრძოლეთ ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობისთვის, ვიბრძოლეთ, რათა ქვეყანა დაგვეხსნა საბჭოთა მოსკოვის დიქტატისგან. ჩვენ იმისთვის არ ვიბრძოდით, მითითებები მიგვეღო ტალინიდან და ვილნიუსიდან. სამწუხაროა, რომ ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები, რომლებსაც, წესით, ყველაზე კარგად უნდა ესმოდეთ, რას ნიშნავს ცენტრის ქედმაღლობა, მისი წარმოდგენით, პერიფერიის მიმართ, ახლა თავად რომ იქცევიან იმ სტილში, როგორც იქცეოდა საბჭოთა მოსკოვი თბილისთან, ტალინსა და ვილნიუსთან მიმართებაში, თავად რომ ემსგავსებიან საბჭოთა მოსკოვს, მგონი, ის მომენტია, როდესაც თვითრეფლექსია უნდა ჰქონდეთ.
ჩვენ სუვერენიტეტისთვის იმიტომ არ გვიბრძოლია, რომ ტალინიდან გვკარნახობდნენ ქართველ ხალხს, ვინ აირჩიოს და როგორ განვითარდეს. სუვერენიტეტს ყველამ პატივი უნდა სცეს. ეს არის საერთაშორისო სამართლის პრინციპი და თუკი რაიმე არ მოსწონთ, როგორც თავად ამბობენ, რუსეთის საქციელში, არ მოსწონთ საერთაშორისო სამართლის დარღვევა, თვითონაც ნუ დაარღვევენ და ნუ შელახავენ ქართველი ხალხის სუვერენიტეტს“, – განაცხადა შალვა პაპუაშვილმა.