შალვა პაპუაშვილი – სტრასბურგის სასამართლო უკვე მერამდენედ აღმოჩნდა ის ინსტიტუცია, რომელმაც დეზინფორმაცია ამხილა, ამჯერად მხილება ეხებათ ტერმინ „რუსული კანონის“ მომგონებლებს
უკვე მერამდენედ ადმიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო აღმოჩნდა ის ინსტიტუცია, რომელმაც ოპოზიციის, „ენჯეოების“, უცხოელი პოლიტიკოსების თუ დიპლომატების დეზინფორმაციის კამპანია ამხილა. ამჯერად ეს მხილება ტერმინის, „რუსული კანონი“ მომგონებლებს და გამომყენებლებს ეხებათ, – ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
როგორც პაპუაშვილი აღნიშნავს, დღეს რუსეთის წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილებაში სასამართლომ მიუთითა, რა იყო რუსეთში მოქმედ კანონში ის შეზღუდვები, რომლის გამოც მან ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის დარღვევა დაადგინა:
„1. ყველა გამოცემის ბრენდირება, როგორც „უცხოელი აგენტის“ წარმოებულის; 2. ყველა საარჩევნო პროცესისგან გამორიცხვა; 3. პროფესიული სასწავლო პროგრამების განხორციელების აკრძალვა; 4. ახალგაზრდებთან პროგრამების განხორციელების აკრძალვა; 5. კერძო კომპანიებისგან სარეკლამო შემოსავლის მიღების აკრძალვა; 6. არაპროპორციული სანქციები (დისკრეციული ჯარიმები, ორგანიზაციის გაუქმება)“.
შალვა პაპუაშვილი განმარტავს, რომ არცერთი ეს საკითხი, არცერთი ეს შეზღუდვა ქართულ გამჭვირვალობის კანონში არ არის.
„ყველაფერ ამაზე ჯერ კიდევ საკონსტიტუციო სასამართლოში განხილვების დროს ისაუბრეს პარლამენტის წარმომადგენლებმა. რაც შეეხება მოსარჩელე პოლიტიკოსებს და „ენჯეოებს“, მათ მთელი პროცესის დროს ვერ დაასახელეს ვერცერთი არგუმენტი, რა ჰქონდა ქართულ კანონს საერთო რუსეთში მოქმედ კანონთან.
ამიტომაც იყო საუკუნის აფერა, როდესაც ქართულ კანონს, რომელსაც არაფერი ჰქონდა საერთო რუსეთში მოქმედ კანონთან, „რუსული კანონი“ უწოდეს. რა თქმა უნდა, როგორც მანამდე – „რუსთავი 2“-ის, მელიას, გვარამიას, სააკაშვილის და ა.შ. საქმეებზე – ალბათ არც ახლა მოიხდის ვინმე ბოდიშს საქართველოს წინააღმდეგ ცრუ ნარატივების გავრცელებისთვის, მაგრამ ქართველი ხალხი თავის დასკვნებს ხომ გამოიტანს და ეს დასკვნები ყველაზე ცხადად და ხმამაღლა 26 ოქტომბერს გაჟღერდება“, – წერს შალვა პაპუაშვილი.