„ქართული ოცნება“ პარტიული რეფორმის მეორე ტალღას გეგმავს
პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე დარწმუნებულია, რომ „ქართული ოცნება“ საპრეზიდენტო არჩევნებში დიდ წარმატებას მოიპოვებს.
ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ პარტია „ქართული ოცნების“ რუსთავის საოლქო ორგანიზაციის კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
ამასთან, პარლამენტის თავმჯდომარის თქმით, „ქართული ოცნება“ საპრეზიდენტო არჩევნებიდან საპარლამენტო არჩევნებამდე,ორწლიან პერიოდში პარტიული რეფორმის მეორე ტალღას გეგმავს, რაც მისივე თქმით, საბოლოოდ „ქართულ ოცნებას“ ევროპული ტიპის პოლიტიკურ პარტიად ჩამოაყალიბებს.
„ჩვენ წინ გველის მნიშვნელოვანი საპრეზიდენტო არჩევნები, რომელიც შედგება ამა წლის ოქტომბერში და დარწმუნებული ვართ, რომ ამ მნიშვნელოვან არჩევნებში ჩვენ ასევე ძალიან დიდ წარმატებას მოვიპოვებთ.
შემდეგ ჩვენ გვექნება დაახლოებით ორწლიანი პერიოდი საპრეზიდენტო არჩევნებიდან საპარლამენტო არჩევნებამდე, ორწლიანი პერიოდი იმისთვის, რომ დამატებით ვიზრუნოთ პარტიის განვითარებაზე, პარტიის გაძლიერებაზე და ამ პერიოდისთვის ჩვენ გვაქვს დაგეგმილი მეორე ტალღა ჩვენი პარტიული რეფორმების, რაც საბოლოოდ ჩამოაყალიბებს „ქართულ ოცნებას“ ევროპული ტიპის პოლიტიკურ პარტიად, რომელიც არა მხოლოდ საარჩევნო პერიოდშია გააქტიურებული, არამედ არჩევნებიდან არჩევნებამდე პერიოდშიც მუდმივად მონაწილეობს საარჩევნო პროცესებში, არის ჩართული პოლიტიკური პროცესების დაგეგმაში და ამ პროცესების მართვაში“,- განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
მისივე თქმით, საქართველო დღემდე უამრავი გამოწვევის წინაშე დგას.
„კიდევ ერთხელ მინდა გავიმეორო, რომ ის მიღწევები, რომელზეც ჩვენ გვქონდა საუბარი, არის თითოეული თქვენგანის დამსახურება და მინდა მადლობა გადაგიხადოთ თითოულ თქვენგანს თქვენი წვლილისთვის ამ საქმეში. მინდა მადლობა გადაგიხადოთ ერთად დგომისთვის, რომლის გარეშეც ეს წინსვლა იქნებოდა შეუძლებელი. ჩვენ ვსაუბრობთ, რა თქმა უნდა, წინსვლაზე, განვითარებაზე, ამავე დროს არ გვავიწყდება, რომ ჩვენს წინაშე დგას უმნიშვნელოვანესი გამოწვევები, არის უამრავი სირთულე, ქართული ეკონომიკა საჭიროებს შემდგომ გაძლიერებას და განვითარებას. ჯერ კიდევ მრავალი ოჯახია, მათ შორის რუსთავში, მათ შორის ამ რეგიონში, რომელიც ცხოვრობს სიღარიბის ზღვარს მიღმა და რესურსების სიმწირის გამო შეუძლებელია ხშირად მათთვის ღირსეული ცხოვრების პირობების შექმნა. ჩვენი ტერიტორიული მთლიანობა არის კვლავაც დარღვეული და ჩვენი მთავარი საგარეო პოლიტიკური ამოცანები არის ჯერ კიდევ შეუსრულებელი.
ამ ყველაფრის, ამ მიზნების მიღწევა საჭიროებს, რა თქმა უნდა, ჩვენს ერთად დგომას, საჭიროებს ყოველდღიურ შრომას, მუხლჩაუხრელ შრომას და მე დარწმუნებელი ვარ, რომ ჩვენი ერთად დგომის პირობებში და ჩვენი შრომის და ბრძოლის პირობებში ეს მიზნები აუცილებლად იქნება საბოლოოდ მიღწეული“,- განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
„იმ ქვეყანაში გაგიმარჯოს, ჩემო ძმაო“ – ზურა ბერიკაშვილი დღეს 57 წლის გახდებოდა
მსახიობი ზურა ბერიკაშვილი დღეს 57 წლის გახდებოდა. ამის შესახებ სოციალურ ქსელში რეჟისორი დიმიტრი ხვთისიაშვილი წერს და ზურას ფოტოს გვიზიარებს.ცნობისთვის, მსახიობი ზურა ბერიკაშვილი 2024 წელს, 55 წლის ასაკში გარდაიცვალა.„იმ ქვეყანაში გაგიმარჯოს ჩემო ძმაო“„საოცარი და განუმეორებელი ზურიკო“
გილოცავთ მირქმის დღესასწაულს! დაე, მირქმის დღესასწაულის შემდეგ, ღვთის მადლით ჩვენი გულის თვალებიც გაიხსნას მშვიდობისა და ნათლის საკურთხევლისკენ-ალი მოჯანი
,,გილოცავთ მირქმის დღესასწაულს!დაე, მირქმის დღესასწაულის შემდეგ, ღვთის მადლით ჩვენი გულის თვალებიც გაიხსნას მშვიდობისა და ნათლის საკურთხევლისკენ. „აწ განუტევე მონაჲ შენი, მეუფეო, სიტყჳსაებრ შენისა მშჳდობით.“ -ამის შესახებ ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში სეიედ ალი მოჯანი წერს.
კულტურისა და ღირსების ქომაგი, ოთარ ჭითანავა გარდაიცვალა -დარბაისელი კაცის ეპოქა დასრულდა
ცნობილი ქართველი პოლიტიკოსი ოთარ ჭითანავა გარდაიცვალა.ინფორმაციას ოჯახის წევრები და ახლობლები ავრცელებენ.ჭითანავა  1999-2004 წლებში იყო საქართველოს მე-5 მოწვევის პარლამენტის წევრი პარტიული სიით, საარჩევნო ბლოკი „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი “.,,ოთარ ჭითანავას გარდაცვალება დიდი დანაკლისია მთელი საქართველოსათვის, თუმცა მისი ამ ქვეყნიდან წასვლა განსაკუთრებული ტკივილია სამეგრელოსათვის და ქალაქ ზუგდიდისათვის! იშვიათი ღირსებების ადამიანი, დარბაისელი, ტკბილად მოუბარი, ინტელიგენტი, ქვეყნისა და კულტურის მოამაგე, ახალგაზრდობის ქომაგი, დიპლომატიის ქურუმი, ყველა დაჩაგრულის შემწე, ყველა მოწადინებულის თანამდგომი, უაღრესად განათლებული...ამ საქებარი სიტყვების ნუსხა დაუსრულებლად შემიძლია გავაგრძელო.. ოთარ ჭითანავასთანა კაცები დღევანდელობას თითზე ჩამოსათვლელად შემორჩა, მისგან ყოველთვის ღირებული რჩევა შეგეძლო მოგესმინა, მისი ბრძენკაცული ქმედებებით კი მუდამ მოხიბლული რჩებოდი, ცალკე ამბავია ბატონი ოთარის მჭერმეტყველება და თამადობა... ეს იყო ქართული სულის ნამდვილი ზეიმი, ბატონი ოთარი გამორჩეული ქველმოქმედი და პატრიოტი გახლდათ, მისი წყალობით ზუგდიდის დადიანების სასახლეები უმძიმეს წლებში დანიავებას, ტერიტორიების დატაცებასა და გაპარტახებას ბევრჯერ გადაურჩა, მისი თანადგომით უცხოეთიდან მუზეუმმა არაერთი ძვირფასი ექსპონატი დაიბრუა.. სწორედ ამიტომაც ვამბობ, რომ ბატონი ოთარის ამ ქვეყნიდან წასვლა მისი საყვარელი ზუგდიდისათვის დიდი დანაკლისი და ტკივილია! ცხონება თქვენს სულს, სამარადისო სხოვნა თქვენს სახელს და უკვდავება თქვენს ღირსეულ საქმეებს''-ამის შესახებ გიორგი კალანდია წერს.
მარიამ ქვრივიშვილი – ეკონომიკის ზრდის კუთხით საქართველო ლიდერია როგორც ევროპის, ისე რეგიონის ქვეყნებს შორის, ჩვენი მთავარი ამოცანაა ქვეყნის ეკონომიკის თითოეული სექტორის გაძლიერება
ჩვენი ეკონომიკური განვითარება, განსაკუთრებით ბოლო წლების განმავლობაში გამორჩეულია და ეკონომიკის ზრდის კუთხით საქართველო ლიდერია როგორც ევროპის, ისე რეგიონის ქვეყნებს შორის. 2021-2025 წლებში ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკა, საშუალოდ, 9,3%-ით გაიზარდა. განსაკუთრებით სასიხარულოა, რომ პროგნოზებს თუ შევხედავთ, მათ შორის სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველო უპირობო ლიდერია, რომელსაც საშუალოვადიან პერსპექტივაში ექნება ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა – 5,1 პროცენტი, – ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.როგორც მინისტრმა აღნიშნა, პროგნოზები პოზიტიურია და ხელისუფლების მთავარ ამოცანას წარმოადგენს ქვეყნის ეკონომიკის თითოეული სექტორის გაძლიერების უზრუნველყოფა, მათ შორის, მცირე და საშუალო მეწარმეების მხარდაჭერა.„ძალიან თანმიმდევრულად ვუდგებით თითოეული სექტორის განვითარებას, რასაც უდიდესი წვლილი შეაქვს ჩვენი ქვეყნის ჯამურ ეკონომიკურ წინსვლაში და, რა თქმა უნდა, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაში. საბოლოოდ, ეს თითოეული ჩვენი ქვეყნის მოქალაქის კეთილდღეობის ზრდაზე აისახება“, – აღნიშნა მინისტრმა.ქვეყნის განვითარების დინამიკაზე საუბრისას მარიამ ქვრივიშვილმა 2025 წლის ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე ისაუბრა.მისი შეფასებით, გასული წელი იყო გამორჩეულად წარმატებული, მათ შორის ისეთ საკვანძო სექტორებში, რომლებსაც უდიდესი როლი აქვთ ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებასა და უშუალოდ ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაში.„განსაკუთრებულად აღსანიშნავია ტურიზმის ინდუსტრია, სადაც რეკორდი გვქონდა ორი მიმართულებით – ეს იყო ტურისტული ვიზიტების რაოდენობა და ასევე ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი, რომელმაც გასულ წელს ისტორიულ მაქსიმუმს – 4,7 მილიარდ დოლარს მიაღწია“, – აღნიშნა მარიამ ქვრივიშვილმა.