ტატუნაშვილის გარდაცვალების გამო, ევროპული საქართველო ე.წ. ოთხოზორიას სიის შექმნას ითხოვს
ევროპული საქართველო პარლამენტს ინიციატივით მიმართავს, შეიქმნას ე.წ. ოთხოზორიას სია, რომელშიც ის ადამიანები შევლენ, რომლებიც ოთხოზორიას მკვლელობასა, თუ სხვა საქმეებში დამნაშავეები არიან და რომლებიც ასევე მალავენ დამნაშავეებს. ინფორმაციას სააგენტო “ინტერპრესნიუსი” ავრცელებს.
სერგი კაპანაძის განცხადებით, ცხინვალში გარდაცვლილი ტატუნაშვილის საქმეზე სახელმწიფომ უნდა მოახდინოს უმკაცრესი რეაგირება.
“გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმმა მოკლა არჩილ ტატუნაშვილი, საქართველოს შეიარაღებული ძალების ყოფილი წევრი, რომელიც იბრძოდა ოკუპანტის წინააღმდეგ 2008 წელს, გავრცელებული ინფორმაციით, ეს იყო სასტიკი მკვლელობა, შინაარსით მსგავსი იმ მკვლელობისა, რომელიც განხორციელდა გიგა ოთხოზორიას შემთხვევაში. ამაზე საჭიროა უმკაცრესი რეგირება ხელისუფლების მხრიდან და ერთ–ერთი ფორმა ინიციატივის სახით ევროპულმა საქართველომ წარუდგინა პარლამენტს. ეს არის ის, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ შექმნას ე. წ. ოთხოზორიას სია, რომელშიც შეიყვანენ იმ ადამიანებს, რომლებიც პირდაპირ არიან დამნაშავეები და ვინც ფარავენ ასეთი ტიპის დანაშაულებს. ამოცანა უნდა იყოს ორი: ერთი, ის რომ პარტნიორებმა ამ ადამიანებზე გაავრცელონ სანქციები და მეორე ამ ადამიანებმა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებთათვის განკუთვნილი სამედიცინო და სხვა შეღავათებით არ ისარგებლონ. იმედი მაქვს ქართული ოცნება პასუხისმგებლობით მიუდგება ამ საქმეს“, – განაცხადა სერგი კაპანაძემ.