ჩინელ ბიზნესმენებთან ფარული შეხვედრების გამო, პერუს კონგრესმა ქვეყნის პრეზიდენტი ხოსე ხერი თანამდებობიდან გადააყენა, – ინფორმაციას „როიტერი“ ავრცელებს.„როიტერის“ ცნობით, პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადაყენებას მხარი 75-მა კონგრესმენმა დაუჭირა, 24 კი წინააღმდეგი იყო.პერუს კონსტიტუციის თანახმად, კონგრესმენები ახალ ლიდერს აირჩევენ, რომელიც ქვეყნის პრეზიდენტის თანამდებობასაც დაიკავებს. ახალი პრეზიდენტის ვინაობა დღეს გახდება ცნობილი.როგორც გამოცემა წერს, ხოსე ხერი პერუს რიგით მესამე პრეზიდენტია, რომელიც კონგრესმა თანამდებობიდან გადააყენა.ხოსე ხერიმ პერუს პრეზიდენტის თანამდებობაზე გასული წლის ოქტომბერში დაინიშნა, მას შემდეგ, რაც კონგრესმა ყოფილ პრეზიდენტს, დინა ბოლუარტეს ქვეყანაში ძალადობის ზრდის ფონზე იმპიჩმენტი გამოუცხადა.
„ტვ პირველის“ ინფორმაციით, „ქრონიკა პლუსის” დამფუძნებელი, ჟურნალისტი ელისო კილაძე დაკავებულია.
„ტვ პირველის“ ინფორმაციით, „ქრონიკა პლუსის" დამფუძნებელი, ჟურნალისტი ელისო კილაძე დაკავებულია.ამ ეტაპზე უცნობია, რას ედავებიან ელისო კილაძეს.ამასთან, საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში 11:00 საათზე ბრიფინგია ჩანიშნული, რომელიც, სავარაუდოდ, სწორედ ელისო კილაძის დაკავებას უკავშირდება.
კახა კალაძე – ბიძინა ივანიშვილის როლი ქვეყნის მშვიდობიან განვითარებაში უდიდესია, „ქართული ოცნების“ დაფუძნებით და პოლიტიკაში მოსვლით, მან საფუძველი დაუდო საქართველოს გამარჯვების ისტორიას
თბილისის მერი კახა კალაძე „ქართული ოცნების“ დამფუძნებელსა და საპატიო თავმჯდომარეს, ბიძინა ივანიშვილს დაბადების დღეს ულოცავს.„დაბადების დღეს ვულოცავ ბატონ ბიძინა ივანიშვილს, რომლის როლიც ქვეყნის მშვიდობიან განვითარებაში უდიდესია.„ქართული ოცნების“ დაფუძნებით და პოლიტიკაში მოსვლით, მან საფუძველი დაუდო საქართველოს გამარჯვების ისტორიას, რომლის შემოქმედიც არის ქართველი ხალხი.ბიძინა ივანიშვილი იყო პირველი, ვინც ნიღბი ჩამოხსნა ფსევდოლიბერალებს და ხმამაღლა ისაუბრა  იმ უდიდეს გამოწვევაზე, რასაც „დიფ სთეითი“ წარმოადგენს.უცხოური აგენტურის ხელით ქვეყნის აყირავების მცდელობებმა, დასავლეთის მხრიდან წამოსულმა ზეწოლამ და მუქარამ, რომელიც დღემდე გრძელდება ბიძინა ივანიშვილის მისამართით, მხოლოდ და მხოლოდ თვალხილული გახადა მიმდინარე პროცესები.შედეგად, დღეს საქართველო არის ბევრად უფრო ძლიერი, მეტად განვითარებული და რაც მთავარია, სრულიად დამოუკიდებელი ქვეყანა, რომლის ბედსაც წყვეტს ამ ქვეყნის მოსახლეობა – ამაში კი ბიძინა ივანიშვილის როლი არის გარდამტეხი.კიდევ ერთხელ ვულოცავ ჩვენს ლიდერს დაბადების დღეს, ვუსურვებ მას  ბევრ გამარჯვებას საქართველოს საკეთილდღეოდ!“ – წერს კახა კალაძე.