საქართველოს მთავრობა – ხელისუფლებას აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობების ანტიქართულ გადაწყვეტილებას შემხვედრი ზომები დაუპირისპიროს, თუმცა ამგვარი ნაბიჯი მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია
საქართველოს ხელისუფლებას აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობების ანტიქართულ გადაწყვეტილებას შემხვედრი ზომები დაუპირისპიროს, თუმცა ამგვარი ნაბიჯის გადადგმა მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია, – ამის შესახებ აღნიშნულია განცხადებაში, რომელსაც საქართველოს მთავრობა ავრცელებს.
„როგორც ცნობილია, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობებმა მიიღეს გადაწყვეტილება საქართველოს ხელისუფლების ოცამდე წარმომადგენლისთვის, მათ შორის საქართველოს პრემიერ-მინისტრისთვის სანქციების დაწესების თაობაზე.
საქართველოს ხელისუფლებას აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობების აღნიშნულ ანტიქართულ გადაწყვეტილებას შემხვედრი ზომები დაუპირისპიროს, თუმცა ლიეტუველი და ესტონელი ხალხის პატივისცემის გამო ამგვარი ნაბიჯის გადადგმა მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია. ჩვენი გადაწყვეტილებაა, ორივე სახელმწიფოსთან დავრჩეთ ცალმხრივი მეგობრობის რეჟიმში, რათა ჩვენი მხრივ არ შევუქმნათ საფრთხე ტრადიციულ მეგობრობას ქართველ, ესტონელ და ლიეტუველ ხალხებს შორის.
ფართოდ არის ცნობილი, რომ ესტონეთი და ლიეტუვა არიან სახელმწიფოები, რომლებსაც ევროკავშირის მასშტაბით დღეს ყველაზე მეტად აქვთ შეზღუდული სუვერენიტეტი და რომელთა მთავრობები არა საკუთარი ხალხის ინტერესების შესაბამისად, არამედ უცხო ქვეყნის ადმინისტრაციის კარნახით მოქმედებენ. სწორედ ეს არის მთავარი მიზეზი იმისა, რომ აღნიშნული სახელმწიფოების მთავრობები იძულებული არიან, საკუთარი ღირსების წინააღმდეგ იმოქმედონ. სამწუხაროა, რომ, დამოუკიდებლობის 33-წლიანი ისტორიის მიუხედავად, ლიეტუვისა და ესტონეთის ხელისუფლებებმა საბჭოურ მენტალიტეტს დღემდე ვერ დააღწიეს თავი.
ჩვენს მეგობარ ესტონელ და ლიეტუველ ხალხებს ვუსურვებთ სუვერენიტეტის განმტკიცებას და ყოველივე საუკეთესოს 2025 წელს!“ – აღნიშნულია მთავრობის განცხადებაში.
ალექსანდრ ლუკაშენკო მხარს უჭერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს იდეას, სანქციების ქვეშ მყოფი ქვეყნების გაერთიანების შესახებ
ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრ ლუკაშენკო ეთანხმება და მხარს უჭერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს იდეას, სანქციების ქვეშ მყოფი ქვეყნების გაერთიანების შესახებ.მისი თქმით, სანქციების ქვეშ მყოფი ქვეყნები თუ გაერთიანდებიან, შეზღუდვების ინიციატორები თავად შეშინდებიან.„ჩვენ თუ გავერთიანდებით და შეთანხმებას მივაღწევთ, შეშინდებიან ისინი, ვინც ჩვენ წინააღმდეგ სანქციები დააწესა,“ – აღნიშნა ლუკაშენკომ.ამასთან, ბელარუსის პრეზიდენტის განცხადებით, ამჟამად 50 ქვეყანა პირდაპირი სანქციების ქვეშაა და „მეორადი ეფექტი სავარაუდოდ უკვე ასობით სახელმწიფოზე მოქმედებს.“„რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მოგვმართა და გვთხოვა, ეს საკითხი განგვეხილა და როგორმე გაგვეერთიანებინა ყველა, ვინც სანქციების ქვეშ იმყოფება. ჩვენ ასევე დავარწმუნეთ ჩინეთი. მათი დარწმუნება საჭირო არ არის, მათ ესმით, რომ შემდეგი ისინი იქნებიან,“ – აღნიშნა ბელარუსის პრეზიდენტმა.ამასთან, მისივე თქმით, საჭიროა, რომ ეს ქვეყნები „გაერთიანდნენ და თავიანთი ძალა აჩვენონ.“