სალომე სამადაშვილი: სადავო მოსამართლეების უვადოდ გამწესება ხელისუფლების ინტერესებში შედიოდა
ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენელი სალომე სამადაშვილი 44 მოსამართლის უვადოდ გამწესებასთან დაკავშირებით პრემიერ-მინისტრის განცხადებას „თვალში ნაცრის შეყრას“ უწოდებს. ამის შესახებ 1tv წერს.
ოპოზიციონერი დეპუტატი ფიქრობს, რომ იმ მოსამართლეების უვადოდ გამწესება, რომლებთან დაკავშირებითაც შეკითხვები არსებობს, ხელისუფლების ინტერესებში შედიოდა.
“პრემიერის განცხადება, ეს არის თვალში ნაცრის შეყრა ისევ საზოგადოებისთვის, თითქოს ხელისუფლება არ მონაწილეობს იმ პროცესში, რომლის შედეგადაც ჩვენს სასამართლო სისტემაში რჩებიან ის მოსამართლეები, რომლებთან დაკავშირებითაც საზოგადოებას აქვს ყველაზე მეტი შეკითხვა და რომელთა მიმართაც ნდობა საზოგადოებაში არ არსებობს, იმიტომ რომ ესენი არიან მარტივად მართული მოსამართლეები. მათი დატოვება შესაბამის სისტემაში შედის ხელისუფლების ინტერესებში და პრემიერმინისტრი თავისი განცხადებებით უბრალოდ, ცდილობს, რომ ჩვენ შეგვიქმნას განცდა, თითქოს ქვეყანაში არსებობს დამოუკიდებელი სასმართლო ხელისუფლება, რაც ყველა ჩვენგანმა იცის, რომ არის უბრალოდ სიცრუე“, – განაცხადა სამადაშვილმა.
მანამდე გიორგი კვირიკაშვილმა თქვა, რომ მმართველ გუნდში მძიმეა რეაქცია სულხან მოლაშვილის საქმის განმხილველი მოსამართლის მანუჩარ კაპანაძის თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატაში უვადოდ გამწესებასთან დაკავშირებით.
უვადოდ გამწესების მსურველ მოსამართლეთა სიაში იყვნენ ასევე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ორი წევრი რევაზ ნადარაია და ირაკლი ბონდარენკო, რომლებიც იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უვადოდ განამწესა მოსამართლედ.
უვადოდ გამწსებულ მოსამართლეებს შორის არიან ასევე „რუსთავი 2-ის” საქმის მოსამართლე ნათია გუჯაბიძე და მსახიობ გიორგი გიორგანაშვილის (ბახალა) საქმის მოსამართლე შორენა გუნცაძე.