კვირა, თებერვალი 22, 2026
რატი იონათამიშვილი-რატომ ვუჭერ მხარს გენდერული კვოტირების საკითხს?
რატომ ვუჭერ მხარს გენდერული კვოტირების საკითხს? -ამის შესახებ პარლამენტის წევრი რატი იონათამიშვილი საკუთარ ,,ფეისბუქის” გვერდზე წერს
,,არაერთხელ მითქვამს, რო კვოტირების მექანიზმები დიდად არ მიყვარს, მირჩევნია თითოეული ჩვენთაგანი თანაბარი შესაძლებლობების გარემოში ვცხოვრობდეთ, სადაც გენდერული ნიშნის და ფიზიკური მდგომარეობის მიუხედავად, თანაბრად ვისარგებლებთ განათლების, დასაქმების, დამოუკიდებელი გადაადგილების, თუ თვითრეალიზაციის უფლებით.
მაგრამ, როცა ჩვენი უფლებები ჩვენგან დამოუკიდებელი მიზეზების გამო იზღუდება, როცა საზოგადოებაში სტერეოტიპები და დისკრიმინაციული ფონი ჯერ კიდევ ძლიერია, მაშინ ჩვენ, გადაწყვეტილების პირებმა უნდა ავიღოთ უფრო მეტი პასუხისმგებლობა და მივიღოთ ისეთი თამამი და ძლიერი გადაწყვეტილებები, რაც შექმნის სამართლებრივ გარანტიებს და ახლო მომავალში მეტ სიკეთეს მოუტანს ჩვენს საზოგადოებას.
მეტი ქალი პოლიტიკაში ნიშნავს მეტ სიკეთეს საზოგადოებაში. მეტ მშვიდობას, სამართლიანობას და პასუხისმგებლობას ქვეყანაში. ამიტომ კვოტირება არ არის ჩემი მიზანი, მიზანი თანაბარი გარემოს შექმნა, სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებაა, უბრალოდ კვოტირების მექანიზმის ამოქმედება თანასწორობისკენ გადადგმულ ყველაზე ეფექტურ ნაბიჯად მგონია ახლა.
ასევე, მინდა გამოვეხმაურო მათ, ვინც საწინააღმდეგო არგუმენტად თუნდაც დღევანდელ პარლამენტში ძლიერი ქალი დეპუტატების ყოფნას ასახელებს… “მათ ხომ მიაღწიეს წარმატებას და სხვა ცვლილებები რაღა საჭიროაო?” ვპასუხობ – მე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირი ვარ და ჩვენი უფლებების დასაცავად ვიბრძვი. თუმცა მაქვს ადაპტირებული საცხოვრებელი გარემო, ადაპტირებული ტრანსპორტი, ჩემს ირგვლივ მყოფი ადამიანები თავისუფალნი არიან სტერეოტიპებისგან, განათლებაც მივიღე და 17 წლის უწყვეტი სამუშაო სტაჟი მაქვს, ეს არ ნიშნავს, რომ შშმ პირთა უფლებები არ ილახება. ჩვენ არ ვგრძნობთ სტიგმას და ცრუ-წარმოდგენებს, ან დისკრიმინაცია რეალური საფრთხე არ არის. პირიქით, როცა არათანაბარ გარემოში ცხოვრობ, არავინ იცის, რამდენი დაბრკოლების, შინაგანი, თუ გარეგანი ხელოვნური წინააღმდეგობის გადალახვა გიწევს იმისთვის, რომ შენი ცხოვრების თოთოეული დღე წარმატებად აქციო. ეს კი აუცილებელია, რადგან თუ ერთხელ მოდუნდი, მერე ყველაფრის თავიდან დაწყება გიხდება.
ჩვენ, პირველ რიგში, უნდა გამოვდიოდეთ იქიდან, თუ რა ხდება ჩვენს ხალხში და არა იქიდან, თუ რა ხდება მხოლოდ ჩვენს ირგვლივ. მე როგორი წარმატებულიც არ უნდა ვიყო, ჩემი უფლებები არასდროს იქნება დაცული, თუ ჩვენი უფლებები იქნება შელახული. ჩვენი დამოუკიდებლობა ერთმანეთის წარმატებაზე არის დამოკიდებული. ამიტომ ქალთა უფლებების დაცვა პირდაპირ კავშირშია ჩემს უფლებეთან, ჩვენი ქვეყნის უკეთეს მომავალთან და საზოგადოებრივ სიკეთეებთან”- წერს რატი იონათამიშვილი.