მარიამ ქვრივიშვილი – ეკონომიკის ზრდის კუთხით საქართველო ლიდერია როგორც ევროპის, ისე რეგიონის ქვეყნებს შორის, ჩვენი მთავარი ამოცანაა ქვეყნის ეკონომიკის თითოეული სექტორის გაძლიერება
ჩვენი ეკონომიკური განვითარება, განსაკუთრებით ბოლო წლების განმავლობაში გამორჩეულია და ეკონომიკის ზრდის კუთხით საქართველო ლიდერია როგორც ევროპის, ისე რეგიონის ქვეყნებს შორის. 2021-2025 წლებში ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკა, საშუალოდ, 9,3%-ით გაიზარდა. განსაკუთრებით სასიხარულოა, რომ პროგნოზებს თუ შევხედავთ, მათ შორის სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველო უპირობო ლიდერია, რომელსაც საშუალოვადიან პერსპექტივაში ექნება ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა – 5,1 პროცენტი, – ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, პროგნოზები პოზიტიურია და ხელისუფლების მთავარ ამოცანას წარმოადგენს ქვეყნის ეკონომიკის თითოეული სექტორის გაძლიერების უზრუნველყოფა, მათ შორის, მცირე და საშუალო მეწარმეების მხარდაჭერა.
„ძალიან თანმიმდევრულად ვუდგებით თითოეული სექტორის განვითარებას, რასაც უდიდესი წვლილი შეაქვს ჩვენი ქვეყნის ჯამურ ეკონომიკურ წინსვლაში და, რა თქმა უნდა, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაში. საბოლოოდ, ეს თითოეული ჩვენი ქვეყნის მოქალაქის კეთილდღეობის ზრდაზე აისახება“, – აღნიშნა მინისტრმა.
ქვეყნის განვითარების დინამიკაზე საუბრისას მარიამ ქვრივიშვილმა 2025 წლის ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე ისაუბრა.
მისი შეფასებით, გასული წელი იყო გამორჩეულად წარმატებული, მათ შორის ისეთ საკვანძო სექტორებში, რომლებსაც უდიდესი როლი აქვთ ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებასა და უშუალოდ ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაში.
„განსაკუთრებულად აღსანიშნავია ტურიზმის ინდუსტრია, სადაც რეკორდი გვქონდა ორი მიმართულებით – ეს იყო ტურისტული ვიზიტების რაოდენობა და ასევე ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი, რომელმაც გასულ წელს ისტორიულ მაქსიმუმს – 4,7 მილიარდ დოლარს მიაღწია“, – აღნიშნა მარიამ ქვრივიშვილმა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი სტუდენტ ალექსანდრე აბრამიშვილს თავისუფალი სტილით ჭიდაობაში საქართველოს ჩემპიონობას ულოცავს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტის მეორე კურსის სტუდენტმა ალექსანდრე აბრამიშვილმა უფროსებს შორის თავისუფალი სტილით ჭიდაობაში, 125 კგ წონით კატეგორიაში, საქართველოს ეროვნული ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა.ინფორმაციას საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი ავრცელებს.ალექსანდრე აბრამიშვილს თავისუფალი სტილით ჭიდაობაში ეროვნულ ტურნირში გამარჯვებას გულითადად ულოცავს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე.„ალექსანდრე აბრამიშვილის მორიგი გამარჯვება მისი შრომისა და მიზანდასახულობის შედეგია და ამავდროულად ნათელი გამოვლინებაა ჩვენი ახალგაზრდობის მრავალმხრივი ნიჭისა და პოტენციალისა. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის განსაკუთრებით საამაყოა, რომ მისი სტუდენტი არაერთი წელია წარმატებით ასპარეზობს საერთაშორისო არენაზე და ღირსეულად წარმოადგენს თავის ქვეყანას. საუნივერსიტეტო საზოგადოებისა და სტუდენტების სახელით, ალექსანდრეს ვუსურვებ ჯანმრთელობას, უზღვავ ენერგიას, შეუპოვრობასა და კიდევ არაერთ დიდ გამარჯვებას როგორც სპორტულ კარიერაში, ისე პირად და პროფესიულ ცხოვრებაში. დარწმუნებული ვარ, ალექსანდრე აბრამიშვილი ჩვენი სტუდენტებისთვის გახდება შთაგონების წყარო და კიდევ არაერთ მნიშვნელოვან წარმატებას მოუტანს საქართველოს“, – აღნიშნავს რექტორი დავით გურგენიძე.ცნობისათვის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტი ალექსანდრე აბრამიშვილი თავისუფალი სტილით ჭიდაობაში ევროპის 4-გზის პრიზიორია.