ლევან სანიკიძე – კომისიის მთავარი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ 2008 წლის ომის შედეგების რევიზირება მოხდეს, ეს არ არის სამართლიანობის აღდგენის კომისია, ეს არის რუსეთის „სიმართლის“ დამტკიცების კომისია
მთავარი, რაც გამოჩნდა, არის ის, რომ ამ კომისიაში ყველა სხვა საკითხი არის მეორე ხარისხის მატარებელი, გარდა 2008 წლის ომისა, – ამის შესახებ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, ლევან სანიკიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „დღის თემა“ განაცხადა.
„ჩვენმა გმირმა სამხედროებმა, გენერლებმა და მათ შორის, თავად უმაღლესმა მთავარსარდალმა 2008 წლის ომის, მიხეილ სააკაშვილმა ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში და სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში მოიგეს ორი მნიშვნელოვანი საქმე, რითაც დადასტურდა ამ ქვეყნის სიმართლე და რუსეთის ის ზრახვები, რომელიც მათ ჰქონდათ 2008 წელს და გამტყუნდა თავიდან ბოლომდე რუსეთის ფედერაცია. ამ კომისიის მთავარი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ 2008 წლის ომის შედეგების რევიზირება მოხდეს. ეს არ არის სამართლიანობის აღდგენის კომისია, ეს არის რუსეთის „სიმართლის“ დამტკიცების კომისია“, – განაცხადა სანიკიძემ.
გადაცემის წამყვანის შეკითხვაზე, რატომ არ არის პარტიის ინტერესი, რომ კომისიის სხდომაზე ისაუბრონ თავის სიმართლეზე და კონკრეტულ ფაქტებზე და რატომ არ თვლიან საჭიროდ განცხადებებეზე რეაგირებას, რადგან დღეს მაგალითად, საკმაოდ მძიმე განცხადებები გააკეთა „ნაციონალური მოძრაობის“ დროს ყოფილმა რწმუნებულმა, მიხეილ ქარელმა, რომ მას მიხეილ სააკაშვილისგან მოსმენილი ჰქონდა განცხადება, რომ იყო რაღაც გარკვეული შეთანხმება ცხინვალში შესვლასთან დაკავშირებით, რომ ამერიკა მიხედავდა რუსეთს, ლევან სანიკიძემ აღნიშნა, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ არცერთი წევრი და წარმომადგენელი არ მივა საგამოძიებო კომისიაზე და ამით არ შექმნის რაღაც დამატებითი ლეგიტიმაციის საფუძველს იმ პარლამენტისთვის, რომელიც თავის მხრივ არის არალეგიტიმური და შექმნილი აქვს ეს კომისია.
„რაც შეეხება ამ განცხადებებს, რომელიც გააკეთეს მიხეილ ქარელმა, თუ სხვა მაღალჩინოსნებმა, მიხეილ ქარელი რას ამბობს, არის მეასეხარისხოვანი და ასევე, თეა წულუკიანი რას გადაწყვეტს“, – განაცხადა სანიკიძემ.
შეკითხვაზე, აყენებს თუ არა კომისიაზე გაჟღერებული მძიმე განცხადებები ზიანს მისი პოლიტიკური ძალის რეპუტაციას, რადგან საზოგადოებმა გუშინ მოისმინა წინა ხელისუფლების დროს დაზარალებული ერთ-ერთი ბიზნესმენის და შემდეგ ციხეში მოხვედრილი ადამიანის კონკრეტული ფაქტებით გამყარებული მძიმე განცხადებები, სანიკიძემ თქვა, რომ „ქართულ ოცნებას“ ამ კომისიიდან უნდა 2008 წლის ომის რევიზირება და მეორე საკითხია ის ადამიანები, რომლებიც სხვადასხვა საკითხზე საუბრობენ, რაც 2008 წლის ომის საკითხს სცდება.
„ეს მხოლოდ იმასთან არის დაკავშირებული, რომ ამას დაარქვან რაღაც ზოგადი გამოძიება 2003-დან 2012-ის და არა 2008 წლის ომის, მაგრამ ამ ადამიანებთან დაკავშირებითაც, მიუხედავად იმისა, რომ ეს ისტორიები არ არის მარტივი მოსასმენი, ამ სიმართლის დამტკიცება, ჩემი ღრმა რწმენით, არ შეუძლია თეა წულუკიანს. თუ რამე სურთ ამ ადამიანებს, ეს უნდა მომხდარიყო სამართლიანი სასამართლოს პირობებში, რომ 12 წლის თავზე ჩვენ გვყავს სანქცირებული სასამართლო და ეს უნდა გამოეძიებინა საქართველოს პროკურატურას, რომლის ყოფილი პროკურორიც არის მხილებული აშშ-ის მხრიდან „ეფესბეს“ აგენტობაში. აი, ვის უნდა გაეკეთებინა ეს საქმე. თეა წულუკიანის, ან გურამ მაჭარაშვილის გამოსაძიებელი აქ არავის არაფერი სჭირს“, – განაცხადა სანიკიძემ.
თამთა სანიკიძის შეკითხვაზე, როგორ გაიგო გზავნილები ავსტრიიდან, რომელიც დღეს გაკეთდა, სადაც ხელისუფლებას მოუწოდებენ, გაატაროს რეფორმები, ასევე, პასუხისმგებელმა პოლიტიკურმა პირებმა დაძლიონ პოლარიზაცია და დიალოგი დაიწყოს სამოქალაქო საზოგადოებასთან და ოპოზიციასთან, ლევან სანიკიძემ განაცხადა, რომ ამ ვითარებაში ამ ტიპის განცხადება არის უფრო ფორმალური ხასიათის მატარებელი.
„ჩვენი მხრიდან არასდროს არ ყოფილა უარი საუბარზე „ქართულ ოცნებასთან“, მაგრამ 26 ოქტომბრის შემდეგ მათ გადალახეს ყველანაირი წითელი ხაზი“, – განაცხადა სანიკიძემ.
შეკითხვაზე, გამორიცხავს თუ არა ყველანაირ დიალოგს საერთაშორისო შუამავლობითაც, სანიკიძემ თქვა, რომ გამორიცხვით არაფერს გამორიცხავს, მაგრამ ოპოზიციას უნდა ჰქონდეს ნებისმიერ მომენტში „ქართულ ოცნებასთან“ უპირატესობა, როგორც საერთაშორისო მასშტაბით, ისე ადგილზე, ქუჩაში.
„ქართული ოცნება“ რაღაცა თავისით კი არ უნდა ეცადოს, რომ თავს მოხვეული ნაბიჯები გადაგვადგმევინოს, იმ მდგომარეობამდე უნდა მივიდეს, რომ აქეთ ჰქონდეს სახვეწარი ჩვენთან საუბარი“, – განაცხადა ლევან სანიკიძემ.
გიორგი ზერეკიძე: ახალაიამ თანამშრომელს ერთ პატიმარზე ჰკითხა, დაგარტყაო? არ დაურტყიაო და როგორ არ დაურტყიაო – თვითონ, თანამშრომლების წინაშე დაარტყა ციხის თანამშრომელს და მერე სამ...
გადამიყვანეს ავჭალის არასრულწლოვანთა კოლონიაში, იმდენი არასრულწლოვანი პატიმარი იყო საქართველოში, მორიგეობა იყო ძილზე. ბავშვები იმხელა ზონაში ვერ ვეტეოდით, გადავსებული იყო. მარტო ავჭალის კოლონიაში ვიყავით 280 ბავშვი, - ამის შესახებ ყოფილმა პოლიტპატიმარმა გიორგი ზერეკიძემ, 2003–2012 წლებში მოქმედი რეჟიმის, ამ რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირებისა და პოლიტიკურ პარტიებში გაერთიანებული მოქმედი და ყოფილი თანამდებობის პირების 2003 წლიდან დღემდე საქმიანობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე განაცხადა.ზერეკიძემ პატიმრობის წლები, მათ შორის, "ციხის ბუნტის" დღე გაიხსენა, რომელიც პროვოკაციად შეაფასა და აღნიშნა, რომ ბაჩო ახალაიამ არასრულწლოვანთა კოლონიის ერთ-ერთ თანამშრომელს ერთ პატიმარზე ჰკითხა, თუ დაარტყა, უარის მიღების შემდეგ კი, თავად ახალაიამ დაარტყა აღნიშნულ თანამშრომელს და ამაზე შემდეგ სამ პატიმარს დაუმატეს სასჯელი."ავჭალაშიც მოგვიწყვეს პროვოკაცია, როგორც გახსოვთ, 2007 წლის 12 აგვისტო იყო, მოხდა ბუნტი. მაგ დროს ახალაიაც იყო შემოსული, იუსტიციის მინისტრი ქავთარაძეც იყო შემოსული. ამ ახალიამ ჰკითხა თანამშრომელს ერთ პატიმარზე, დაგარტყაო? არა, არ დაურტყიაო და როგორ არ დაურტყიაო და თვითონ, შემოსასვლელ კარში თანამშრომლების წინაშე დაარტყა ლაშა ტალახაძეს და მერე სამ პატიმარს დაუმატეს სასჯელი. წინა დღეს სპეცრაზმი იყო შემოსული და "ზონაში" შემოსვლა ვერ გაბედეს, იმიტომ, რომ ბავშვებმა დავიწყეთ ყვირილი და ხმაური, ბაჩო ახალაია იქით იყო, ვერ მოდიდოდა, იუსტიციის მინისტრი ქავთარაძე გვესაუბრებოდა ბავშვებს, ახალაია საერთოდ არ მოდიოდა ჩვენკენ. მეორე დღეს რომ გათენდა, დილის შემოწმება ჩავიარეთ ჩვეულებრივად და ცოტა ხანში, კიდევ ერთხელ უნდა ჩავატაროთ შემოწმებაო, სტადიონზე ჩაგვიყვანეს, ზაფხულია, 13 აგვისტო, უცებ დიდი კარი იღება, მანქანები და სპეცრაზმი შემოდის და 120 ბავშვი გადაგვიყვანეს რუსთავის "კრიტში". ოღონდ, სანამ გადაგვიყვანდნენ, ციხის მანქანები ხომ რკინისაა, 6 მანქანა იყო ეზოში, სახურავი ხომ გახურებული იყო, ნელ-ნელა აჰყავდათ ბავშვები. მე ბოლოსკენ ამიყვანეს და რომ შევედი შიგნით, ოფლში ედგათ ბავშვებს ფეხები, საერთოდ, ჰაერი კი არა, გეგონებოდა, "დუშიდან" გამოხვედიო. " - განაცხადა გიორგი ზერეკიძემ.
„ის არ წარმოადგენს ჩვენს პარტიას და ეს არის მისი პერსონალური აზრი“ – ტატა ხვედელიანი ნატალია საბანაძეზე
პარტია ”გახარია საქართველოსთვის” წევრის, ტატა ხვედელიანის განცხადებით, ნატალია საბანაძე, რომელსაც Byline Times-ის სტატია ეყრდნობა, გახარიას პარტიას არ წარმოადგენს და ის 2021 წელს, თვითმმართველობის არჩევნებზე, საერთაშორისო მიმართულებებით გიორგი გახარიას მრჩეველი იყო.მისი თქმით, სტატიაში მოყვანილი მოსაზრება მისი პერსონალური შეხედულებაა."ის არ წარმოადგენს ჩვენს პარტიას. 2021 წელს, თვითმმართველობის არჩევნებზე ის იყო გიორგი გახარიას მრჩეველი საერთაშორისო მიმართულებებით. სხვა საკითხებში ჩვენი ურთიერთობები დასრულებულია ამ ნაწილში. ეს არის მისი პერსონალური აზრი. რაც შეეხება სტატიის დაფინანსებას, ამის კომენტირებას ვერ გავაკეთებ, რადგან ჩვენ ზუსტად არ ვიცით ვისი დაფინანსებით, ვისი დაკვეთით კეთდება ეს სტატია", - განაცხადა ტატა ხვედელიანმა.
დღეს არჩილ ტატუნაშვილი 42 წლის გახდებოდა
დღეს არჩილ ტატუნაშვილის დაბადების დღეა. ის 42 წლის გახდებოდა.არჩილ ტატუნაშვილი 2018 წლის 22 თებერვალს დილით ახალგორიდან გაიტაცეს, 23 თებერვალს, გამთენიისას კი, ოკუპირებული ცხინვალის ინფორმაციით, ის სუნთქვის უკმარისობით გარდაიცვალა.ტატუნაშვილის ცხედარი ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე 20 მარტს გადმოასვენეს.ტატუნაშვილი შეიარაღებულ ძალებში მსახურობდა და საერთაშორისო მისიებში გლობალურ მშვიდობასა და უსაფრთხოებას ემსახურებოდა.