თეა წულუკიანმა – დასანანია, რომ იმ დიდი უბედურების ფონზე, რასაც გვიამბობდა ჯემალ ლეონიძე, მამუკა ხაზარაძე ამ ყოველივეს სიტყვიერად შეურაცხყოფს, კომისიას უწოდებს ცირკს და მოსვლას არ აპირებს
დასანანია, რომ იმ დიდი უბედურების ფონზე, რასაც გვიამბობდა ჯემალ ლეონიძე, მამუკა ხაზარაძე ამ ყოველივეს მორიგჯერ უკვე სიტყვიერად შეურაცხყოფს, კომისიას უწოდებს ცირკს და მოსვლას არ აპირებს, – „2003-2012 წლებში მოქმედი რეჟიმისა და რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობის შემსწავლელი დროებით საგამოძიებო კომისიის“ სხდომაზე კომისიის თავმჯდომარე თეა წულუკიანმა განაცხადა.
წულუკიანის თქმით, კომისიის წინაშე გამოცხადებაზე უარი არის სისხლის სამართლის დანაშაული.
„მოწვეული გვყავდა მამუკა ხაზარაძე. როგორც ჩანს, ისმენდა ჯემალ ლეონიძის გამოსვლას და „ფეისბუქის“ მეშვეობით განაცხადა უარი მოსვლაზე. ამ კომისიას უწოდა ცირკი, თქვა, რომ ამ ცირკში მონაწილეობას არ აპირებს. ვიმსჯელებთ მის უარზე, ვინაიდან სისხლის სამართლის კოდექსის 349-ე მუხლის თანახმად, კომისიის წინაშე გამოცხადებაზე უარი არის სისხლის სამართლის დანაშაული. სავარაუდოდ მოგვიწევს საქმის გადაგზავნა საქართველოს პროკურატურაში. რაც შეეხება ბადრი ჯაფარიძეს, ის დღეს არის დაბარებული. გუშინ პოლიტიკური გაერთიანება „ლელოს“  ოფისში უარი განაცხადა ჩვენი შეტყობინების ჩაბარებაზე, თუმცა იურისტისა და ასისტენტის მეშვეობით ჩვენთვის დადასტურებულად არის ცნობილი, საქმის კურსშია, რომ ის მოწვეული იყო დღეს და კვლავ არის მოწვეული კომისიის სხდომაზე. დიდი იმედი გვაქვს, მამუკა ხაზარაძისგან განსხვავებით, ის გამოცხადდება დღეს და პასუხს გასცემს იმ შეკითხვებს, რომლებიც გვაქვს.
სამდივნომ რამდენიმე დღის წინ დაამყარა სატელეფონო კონტაქტი მამუკა ხაზარაძესთან. აუხსნა, რომ მოწვეული იყო კომისიის ამა და ამ სხდომაზე შპს „მაგნატის“ საქმესთან დაკავშირებით. ბატონმა მამუკამ გაიკვირვა და სამდივნოს ჰკითხა, საერთოდ რა კავშირი ჰქონდა მას შპს „მაგნატის“ საქმესთან. სამდივნოს შესთავაზა, წერილობით ეცნობებინა ყოველივეს შესახებ. ამის შემდეგ სამდივნომ მამუკა ხაზარაძეს ტელეფონის მეშვეობით, „ვოთსაფის“, ასევე სიგნალის, მგონი, ესემესითაც წერილობით შეატყობინა იმის შესახებ, რომ დღეს, 11:00 საათზე მოწვეული იყო სხდომაზე. ახლა უკვე 12:00 საათია. ის, რა თქმა უნდა, გამოცხადებული არ არის. ასევე მან სულ რამდენიმე წუთის წინ, მაშინ, როცა ჯემალ ლეონიძე საუბრობდა იმასთან დაკავშირებით, რომ მამუკა ხაზარაძემ, ბადრი ჯაფარიძემ და სხვებმა მასთან დაამყარეს კონტაქტი და ვრცლად ახსნა რამდენიმე მნიშვნელოვანი ეპიზოდი, მამუკა ხაზარაძემ გამოაქვეყნა „ფეისბუქპოსტი“, სადაც ამბობს, რომ ეს კომისია თურმე ყოფილა ცირკი და ცირკში მონაწილეობას არ აპირებს. დასანანია, რომ იმ დიდი უბედურების ფონზე, რასაც გვიამბობდა ჯემალ ლეონიძე, მამუკა ხაზარაძე ამ ყოველივეს მორიგჯერ უკვე სიტყვიერად შეურაცხყოფს, უწოდებს ცირკს და მოსვლას არ აპირებს. ბადრი ჯაფარიძის შემთხვევა ოდნავ განსხვავებულია. მამუკა ხაზარაძემ, რეალურად, ფეისბუქპოსტიდან გამომდინარე აღარ დაგვიტოვა არანაირი კითხვის ნიშანიც კი, აპირებდა თუ არა მოსვლას, ხომ არ მოიცლის ხვალ, ორ დღეში, ერთ კვირაში და ხომ არ გამოცხადდება, მაგალითად, ვიდრე კომისია მუშაობას დაასრულებს. ფეისბუქპოსტის ტექსტიდან გამომდინარე, რაც წევრებს დაგეგზავნათ რამდენიმე წუთის წინ, ვფიქრობ, აქ ეჭვი არ არსებობს. ამიტომ, მინდა შემოგთავაზოთ, რომ კენჭისყრაზე დავაყენოთ საკითხი მამუკა ხაზარაძის საქმის პროკურატურაში გადაგზავნასთან დაკავშირებით. ჩვენ ნამდვილად არ გვცალია იმდენი, რომ ხუმრობით ვიყოთ დაკავებული“, – განაცხადა თეა წულუკიანმა პარლამენტის საგამოძიებო კომისიაზე გამოუცხადებლობის გამო, მამუკა ხაზარაძის საქმის პროკურატურაში გადაგზავნის საკითხის კენჭისყრაზე დაყენებამდე.
როგორც წულუკიანმა განმარტა, 349-ე მუხლი ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას, სხვადასხვა სასჯელს, მათ შორის საპატიმრო სასჯელს.
„არსებობს სისხლის სამართლის კოდექსი საქართველოში. ამ კოდექსს აქვს თავისი სხვადასხვა ნორმა და არის ასეთი მუხლი, ნომერი 349. ამ მუხლში წერია, რომ კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობა ისჯება სისხლის სამართლის წესით. იქ არის საკმაოდ მძიმე სასჯელები, მათ შორის ერთ წლამდე პატიმრობა მხოლოდ იმისთვის, რომ უარს იტყვი გამოცხადებაზე, უარს იტყვი კომისიის მოთხოვნილი დოკუმენტის წარდგენაზე. ამისთვის 349-ე მუხლი ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას, შესაბამისად, სხვადასხვა სასჯელს, მათ შორის საპატიმრო სასჯელს“, – განაცხადა თეა წულუკიანმა საკითხის კენჭისყრაზე დაყენებამდე“, – აღნიშნა წულუკიანმა.
23 წლის ფეხბურთელი მოულოდნელად გარდაიცვალა
წყალტუბოს „სამგურალი“ ყოფილი ფეხბურთელის დაღუპვის შესახებ სამწუხარო ინფორმაციას ავრცელებს და სამძიმრის წერილს აქვეყნებს:„სამწუხარო ამბავი გვაქვს: 23 წლის ასაკში მოულოდნელად გარდაიცვალა „სამგურალის“ ყოფილი ფეხბურთელი ლეანდრო ლიმა. ბრაზილიელი ნახევარმცველი „სამგურალში“ 2023 წლის სეზონში თამაშობდა და საქართველოს თასზე გოლიც აქვს გატანილი.ჩვენი კლუბის სახელით ვუსამძიმრებთ გარდაცვლილის ოჯახსა და სრულიად საფეხბურთო სამყაროს“, - ვკითხულობთ პოსტში.
ვოლოდიმირ ზელენსკი – რუსული თავდასხმების გეოგრაფია და სისასტიკე ყოველდღიურად, ყოველ ღამით გვიჩვენებს, რამდენად უგულებელყოფს პუტინი დიპლომატიას
რუსული თავდასხმების გეოგრაფია და სისასტიკე არამხოლოდ ზოგჯერ, არამედ ყოველდღიურად, ყოველ ღამით გვიჩვენებს, თუ რამდენად უგულებელყოფს პუტინი დიპლომატიას, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ყოველდღიური მიმართვისას განაცხადა.„უკვე რამდენიმე კვირაა, არსებობს ამერიკული წინადადება უპირობო ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ და ყოველდღიურად, ფაქტობრივად, ამ წინადადებაზე პასუხად, რუსული დრონები, რუსული ბომბები და ბალისტიკური იარაღი გამოიყენება. რუსეთი იმსახურებს მასზე ზეწოლის გაძლიერებას – ყველა მკაცრ ნაბიჯს, რამაც შეიძლება, შეასუსტოს რუსეთის ომის წარმოების უნარი და ამ სისტემის მხარდაჭერა, რომელსაც გარდა ომისა, არაფერი სურს. რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები აუცილებელია. უკრაინას სჭირდება საჰაერო თავდაცვის მეტი სისტემა. აუცილებელია მეტი თანამშრომლობა და ერთიანობა ყველა პარტნიორს შორის“, – განაცხადა ზელენსკიმ.უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, დღეს ფინეთის პრეზიდენტთან სატელეფონო საუბრისას განიხილეს შესაძლო ნაბიჯები, რომლებიც შესაძლოა, დაეხმაროს უკრაინას.„ალექსანდრ სტუბმა ისაუბრა აშშ-ში ვიზიტზე და ამერიკის პრეზიდენტთან საუბარზე. უკრაინა მზადაა, იმოქმედოს ამერიკასთან ერთად მაქსიმალურად სწრაფად. უკრაინა იმედოვნებს, რომ შეერთებული შტატები, ევროპა და ყველა სხვა პარტნიორი, რომლებსაც რეალურად სურთ მშვიდობა და გარანტირებული უსაფრთხოება, გამოიყენებენ ყველა საჭირო ინსტრუმენტს. დიპლომატიის წარმატება ყველას სჭირდება, გარდა პუტინისა. ამიტომ, მასზე ზეწოლაა საჭირო დიპლომატიის წარმატებისა და ადამიანთა სიცოცხლის გადარჩენისთვის“, – აღნიშნა ზელენსკიმ.უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ გრძელდება კომუნიკაცია ამერიკასთან იმის შესახებ, თუ როგორ იმოქმედონ ერთად ომის დასასრულებლად.„მსოფლომ იცის, რომ მხოლოდ რუსეთია მიზეზი იმისა, თუ რატომ გრძელდება ომი ამდენი წელი. რუსეთზე ზეწოლა უნდა გაძლიერდეს, ხოლო უსაფრთხოება უნდა იყოს გარანტირებული მათთვის, ვისაც რუსეთი დაესხა თავს – უკრაინელებისთვის და ყველა ევროპელისთვის​​​​​​“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
🎥 „ანგელოზი არ ვარ… უშეცდომო არ ვარ…“ – როგორ გამოიყურება 10-წლიანი პატიმრობის შემდეგ მაგდა პაპიძე და რას სთხოვს ის ამჯერად სასამართლოს
თითქმის 10 წლის წინ, მაგდა პაპიძე ქმრისა და შვილის მკვლელობაში 12-მა ნაფიცმა მსაჯულმა, ერთხმად, დამნაშავედ ცნო. უმძიმეს დანაშაულში ბრალდებულმა, რუსთავის #5 ციხის იმ კორპუსში, სადაც განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დამნაშავეები ცხოვრობენ, ბინა სამარტოო საკანში დაიდო. უვადო პატიმრობის ათვლაც 2016 წლის 6 ივნისს დაიწყო.უვადო მსჯავრდებული სააპელაციო სასამართლოში საკუთარი სურვილით და კონკრეტული მოთხოვნით დაბრუნდა - ის კანონით განსაზღვრული მკაცრი რეჟიმის შემსუბუქებას ითხოვს.სანამ მთავარ მიზანზე საუბარს დაიწყებდა, ითხოვდა, რომ "კურიერი P.S.-ის" გადამღებ ჯგუფს სხდომა დაეტოვებინა. მოსამართლეებმა ეს შუამდგომლობა უსაფუძვლოდ ჩათვალეს. შემდეგ მოითხოვა დახურული ზონიდან ნახევრად ღია დაწესებულებაში გადასვლა, რაზეც რამდენიმე თვის წინ პირველი ინსტანციის სასამართლომ უარი უთხრა. ახლა, სააპელაციო საჩივრით, ცდილობს, მიზანს მიაღწიოს. ბევრი ისაუბრა, იმაზეც, რომ სურს, ჩაერთოს ციხის ყველა პროგრამაში, იმუშაოს და თანხა დააგროვოს. უვადო პატიმარს ციხიდან გასვლის მოლოდინი აქვს და წლების ფუჭად გატარება არ სურს.მაგდა პაპიძემ საკუთარ ყოფაზე ბევრი ისაუბრა. ციხის ადმინისტრაციას მადლობა არაერთხელ უთხრა, მათ შორის იმისთვის, რომ სამთვიანი კონტრაქტით, ჟოლოს ბაღში მუშაობის უფლება მისცეს. სამარტოო საკანში კი, ძირითადად ხატვას და შემდეგ ნამუშევრებს ყიდის. ხატვა შემოსავლის წყაროდ აქცია. ქმრისა და შვილის მკვლელობის უმძიმეს ბრალდებაზე არაფერი უთქვამს, გარდა იმისა, რომ მომხდარს საკუთარი უბედურება უწოდა.უმძიმეს სასჯელამდე იყო უმძიმესი ისტორია. თბილისში, ფერაძის ქუჩის 2 ნომერში. ფაქტი, რომელიც ქართულ კრიმინალურ არქივს არასდროს დაავიწყდება.2015 წლის 20 დეკემბერი თენდებოდა. 112-ში შემზარავი შეტყობინება შევიდა. სამართალდამცველებს ფერაძის ქუჩაზე, კორპუსის სადარბაზოსთან მაგდა პაპიძის ქმრის ომარ ქაფიაშვილის ცხედარი დახვდათ. იქვე მდგომ ავტომობილში კი, გარდაცვლილი იპოვეს 5 წლის თორნიკე ქაფიაშვილი.გამოძიება პირველ წუთებში ყველა ვერსიას განიხილავდა, გარდა ერთისა - რომ მკვლელობა მაგდა პაპიძემ ჩაიდინა. ქალი იმ დროს ამტკიცებდა, რომ ქმარ-შვილი ხაჭაპურის საჭმელად გავიდა და დააგვიანდა, მოსაყვანად წასულს კი, სადარბაზოსთან ცხედრები დახვდა.მალევე პოლიციამ სულ სხვა სურათი აღადგინა. საგამოძიებო მოქმედებები ჩატარდა საცხოვრებელი კორპუსის პირველ სართულზე, აქ სისხლის კვალი მაგდა პაპიძის საცხოვრებელი ბინის კარამდე მივიდა. უშუალოდ ბინაში ერთი შეხედვით, საეჭვო არაფერი ჩანდა, მოგვიანებით ნაპოვნი 1 წვეთი სისხლის გარდა. წვეთი მაგიდის ქვეშ აღმოაჩინეს. ბინა სპეციალური ხსნარით დამუშავდა. გამოძიებამ დაადგინა, რომ ოთახი მკვლელობის ადგილი იყო.მთავარი ეჭვმიტანილი მაგდა პაპიძე დააკავეს. ის ქმრისა და შვილის მკვლელობას თავიდანვე უარყოფდა, თუმცა აღმოჩენილი ნივთმტკიცებები საპირისპიროს ამბობდა, მათ შორის გარეცხილი გადასაფარებელი და სახლთან ახლოს, ნაგვის ურნიდან ამოღებული სისხლიანი ნივთები.გამოძიებით გაირკვა, რომ მაგდა პაპიძეს მეგობარი მამაკაცი ჰყავდა, რომლისგანაც ბავშვს ელოდებოდა. მეუღლეს ეჭვი გაუჩნდა, ქალმა კი, ახალი ცხოვრების დაწყების სურვილით, დანაშაული დაგეგმა. მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ დაკავების შემდეგ, უმძიმეს დანაშაულში ბრალდებულს ორსულობა შეუწყდა.მკვლელობამდე ცოტა ხნით ადრეა გადაღებულ ვიდეოკადრებში ჩანს, რომ მაგდა პაპიძე შვილთან ერთად, მაღაზიაში იყო და დიდი ზომის ურო შეიძინა. ურო, რომელიც თორნიკე და ომარ ქაფიაშვილების მკვლელობის შემდეგ, ნაგვის ურნაში სისხლიან ნივთებთან ერთად იპოვეს, საქმეში მკვლელობის იარაღად ჩაიდო. ამოიღეს პაპიძის წერილიც, რაც დანაშაულებრივი გეგმის ნაწილად შეფასდა.გამოძიებით დადგინდა, რომ ქალმა მძინარე ქმარი თავში უროს ჩარტყმით მოკლა, შვილი კი, გაგუდა. შემდეგ ცხედრები დერეფნის გავლით, გარეთ გაიტანა, თუმცა გადამალვა ვეღარ მოახერხა და ღამის საათებში მისი ყვირილის ხმამ მეზობლები გააღვიძა. ქალი შველას ითხოვდა და დანაშაულის ინსცენირებაც ამ დროს მოაწყო.საქმე, უამრავი მტკიცებულებით, სასამართლომდე მივიდა. მაგდა პაპიძემ ბრალი აქაც უარყო.ხმაურიანი განხილვების შემდეგ, ნაფიცმა მსაჯულებმა საზარელი დანაშაულისთვის დაკავებული ქალი, ერთხმად, დამნაშავედ ცნეს. მოსამართლემ მაგდა პაპიძე ციხეში უვადოდ გაუშვა.ეს იყო დაახლოებით 10 წლის წინ. დღეს კი, უვადო მსჯავრდებულს ერთადერთი მიზანი აქვს - დახურული ზონიდან ნახევრად ღიაში გადასვლა სურს. რას გადაწყვეტს სასამართლო - რამდენიმე დღეში გაირკვევა.ვრცლად ↓
საფრანგეთის პრეზიდენტმა, ემანუელ მაკრონმა ისრაელის პრემიერ-მინისტრს, ბენიამინ ნეთანიაჰუს სატელეფონო საუბრისას ღაზაში ომის დასრულებისკენ მოუწოდა. ამის შესახებ ემანუელ მაკრონმა სოციალურ ქსელში დაწერა.როგორც მაკრონი წერს, სატელეფონო საუბრისას ნეთანიაჰუს განუცხადა, რომ ისრაელმა უნდა შეწყვიტოს ღაზაზე დარტყმები და განაახლოს ჰუმანიტარული დახმარების მიწოდება.„ახლახან ვესაუბრე ისრაელის პრემიერ-მინისტრ, ბენიამინ ნეთანიაჰუს. მძევლების გათავისუფლება და ისრაელის უსაფრთხოება საფრანგეთისთვის პრიორიტეტია. მე მოვუწოდე ისრაელის პრემიერ-მინისტრს, შეწყვიტოს დარტყმები ღაზაზე და დაუბრუნდეს ცეცხლის შეწყვეტას. ასევე განვუცხადე, რომ ჰუმანიტარული დახმარება დაუყოვნებლივ უნდა განახლდეს“, – წერს მაკრონი.როგორც მაკრონი აღნიშნავს, სატელეფონო საუბრისას ასევე მოუწოდა ისრაელს, „მკაცრად დაიცვას ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება ლიბანში“. ამასთან, ემანუელ მაკრონის განმარტებით, ლიდერები შეთანხმდნენ, ერთად იმუშაონ ისრაელსა და ლიბანს შორის სტაბილურობის მისაღწევად. „საფრანგეთი გააგრძელებს მჭიდრო კოორდინაციას ისრაელთან“, – წერს მაკრონი.
​საქართველოს წარმომადგენელი 2025 წლის ევროვიზიის სიმღერის კონკურსზე მარიამ შენგელიაა. მან უკვე ჩაწერა თავისი საკონკურსო სიმღერა და ცნობილია, რომ მეორე ნახევარფინალში მე-10 ნომრად წარდგება. ​მარიამის კანდიდატურას არაერთგვაროვანი გამოხმაურება მოჰყვა და ბევრმაც გააკრიტიკა.მომღერალი სტუმრად „ნოესთან“ იმყოფებოდა, სადაც ერთ-ერთი კითხვა მის მეგობარს, ასევე მომღერალ ნუცა თოფურიას კომენტარს შეეხო - „მარიამზე არაფერს ვიტყვი“, თქვა ნუცამ, რაზეც მარიამმა გადაცემაში განაცხადა, რომ ეს არ სწყენია.„მე მოლოდინები დიდი ხანია, აღარ მაქვს... იმიტომ, რომ აღარავისგან არაფერს ველი... შესაბამისად, გულდაწყვეტა არ მქონია, იმიტომ, რომ წყენის ფაქტორებიც გადავდე. არავისგან არაფერი მწყინს, ჩემს გზას მივყები და მაქსიმალურად ვარ კონცენტრირებული, საქართველო წარვადგინო ძალიან კარგად. შესაბამისად, რაც ხდება სოციალურ ქსელებში და რა ამბებიც არის, ჩემთვის მეორე ხარისხოვანია... გზები არ გაყოფილა, დღემდე ჩემს გვერდითაა... არ ვიცი, რატომ ხდება ასე ყველაფრის დრამატიზირება... შეიძლება, პოლიტიკური გზები გაიყო, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ადამიანებმა უნდა დავკარგოთ ერთმანეთი. ორივე ასე ვფიქრობთ,“ - თქვა შენგელიამ.ვრცლად ↓