გიორგი კახიანი – ქართველმა ხალხმა საქართველოს პარლამენტს ლეგიტიმაცია მიანიჭა, ოპოზიციის გადასაწყვეტია, შემოვლენ თუ არა, არც მათი შემოსვლით და არც არშემოსვლით არაფერი გაფუჭდება
საქართველოს მოსახლეობა იღებს გადაწყვეტილებას, პარლამენტი იყოს ლეგიტიმური თუ არალეგიტიმური. ქართველმა ხალხმა საქართველოს პარლამენტს ლეგიტიმაცია მიანიჭა. რამდენსაც არ უნდა შეეცადოს მავნებელი ოპოზიცია, რომ არალეგიტიმური უწოდოს, ეს ყველაფერი უსუსური მცდელობაა, – ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გიორგი კახიანმა განაცხადა.
რაც შეეხება საკონსტიტუციო სასამართლოში ოპოზიციის მიერ შეტანილო სარჩელს, გიორგი კახიანის შეფასებით, სარჩელის შეტანა არ აჩერებს კონსტიტუციურ პროცესს.
„სარჩელის შეტანა არ აჩერებს იმ პროცესს, რასაც ჰქვია კონსტიტუციური პროცესი ჰქვია. ჩვენ გვაქვს კონსტიტუციური ვალდებულება, რომ თავის დროზე შევიკრიბოთ და ამას აუცილებლად გავაკეთებთ. დღეს პარლამენტი შეიკრიბება, მოხდება პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობა, ძალიან მალე მოხდება მთავრობის დამტკიცებაც და ჩვეულებრივად გავაგრძელებთ ცხოვრებას ისე, როგორც აქამდე იყო.
ოპოზიციის გადასაწყვეტია, შემოვლენ თუ არა პარლამენტში. არც მათი შემოსვლით და არც არშემოსვლით არაფერი გაფუჭდება. უმრავლესობა, რომელიც არის წარმოდგენილი საქართველოს პარლამენტში და რომელსაც მოსახლეობის უდიდესმა ნაწილმა დაუჭირა მხარი, გავაგრძელებთ საქმიანობას, გავაკეთებთ ყველაფერს, რასაც წინასაარჩევნო პერიოდში მოსახლეობას დავპირდით. ოპოზიციის შემოსვლა-არშემოსვლა, ბუნებრივია, ამ პროცესს ვერანაირად შეაფერხებს. დარწმუნებული ვარ, ადრე თუ გვიან, მათ დიდ ნაწილს პარლამენტში ვიხილავთ. ეს სცენარიც ნანახი გვაქვს. არაერთხელ გვინახავს, როდესაც საკუთარი სიტყვის წინააღმდეგ წასულან. ოთხი წლის წინ ზუსტად ეს პერიოდი მახსენდება, როდესაც უფრო მეტი მონდომებით საუბრობდნენ, თითქოს პარლამენტში არ შემოვლენ, ვინც შემოვიდოდა, იქნებოდნენ პუფები და ა.შ. იმავდროულად, ისიც ვიხილეთ, რომ ოთხი წლის განმავლობაში მათი უდიდესი ნაწილი იყვნენ პარლამენტის წევრები. ასე რომ, სცენარი დაახლოებით იგივე იქნება. ეს დამოკიდებულია დროზე“, – განაცხადა გიორგი კახიანმა.
პრემიერი: საქართველო ტურისტული ქვეყანაა და რთულია მიგრაციული პროცესების მართვა, განათლების სისტემა არის გახსნილი უცხოელებისთვის და არის შრომითი მიგრაცია, ასევე არის არალეგალური მიგრაცია, რაზეც განსაკუთრებული...
მიგრაციის საკითხთან დაკავშირებით არის მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი და გასაკვირი არაა, რომ პარლამენტის წევრებსაც გაქვთ განსაკუთრებული ინტერესი ამ საკითხის მიმართ, - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას.მთავრობის მეთაურმა იმ მნიშვნელოვან ფაქტორებზე ისაუბრა, რომლებიც ქვეყანაში მიგრაციას განაპირობებს.„პირველ რიგში, ვიტყვი იმას, თუ როგორია საერთო მოცემულობა - საქსტატის მონაცემების მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობა არის 3 მლნ 914 ათასი ადამიანი, აქედან მაქსიმუმ 257 ათასი არის უცხოელი. რატომ ვამბობთ მაქსიმუმს - საქსტატს არ აქვს დაზუსტებული მონაცემები, დაზუსტებული მონაცემები გამოქვეყნდება 25 ივნისს და მოსალოდნელია, რომ ეს მაჩვენებელი შემცირდება, გამომდინარე იქიდან, რომ არის გარკვეული ბუნდოვანება კონკრეტულ შემთხვევებში. მაქსიმალური რაოდენობა არის 257 ათასი. რა განაპირობებს ზოგადად საქართველოში იმიგრაციას, არის რამდენიმე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, პირველი - საქართველო არის ტურისტული ქვეყანა და, ასეთ პირობებში, რთულია მიგრაციული პროცესების მართვა, განსაკუთრებულ სირთულეებთან არის დაკავშირებული მიგრაციული პროცესების მართვა. მოგეხსენებათ, განათლების სისტემა არის, ასევე, გახსნილი უცხოელებისთვის და საქართველოში, დღეს, სწავლობს 37 000 უცხოელი სტუდენტი. მესამე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, ეს არის შრომითი მიგრაცია. საქართველოში ძალიან ბევრი მიმართულებით არის სამუშაო ძალის სერიოზული დეფიციტი და რომ არა უცხოელი მუშახელი, არაერთი პროექტის გაჩერება იქნებოდა აუცილებელი, გამომდინარე იქიდან, რომ ბაზარზე არ არის ქართველი მუშახელი, რომელიც შესაბამის სფეროში იქნებოდა დასაქმებული, ასეთი ინტერესი არ არის. და რა თქმა უნდა, არალეგალური მიგრაცია არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რასთან დაკავშირებითაც განსაკუთრებული ძალისხმევა არის საჭირო,“- განაცხადა პრემიერმა.
ირაკლი კობახიძე – საქართველოში 30 ათასი უკრაინელი იმყოფება, აქედან 6 290-ს აქვს ბინადრობის უფლება, დანარჩენს საქართველოში ყოფნის შესაძლებლობა ბინადრობის ნებართვის გარეშე აქვს მინიჭებული
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საქართველოში ამ ეტაპზე 30 ათასამდე უკრაინელი იმყოფება.როგორც მთავრობის მეთაურმა პარლამენტში ინტერპელაციისას განაცხადა, 30 ათასი უკრაინელიდან 6 290 ადამიანს აქვს ბინადრობის უფლება, ხოლო დანარჩენს საქართველოში ყოფნის შესაძლებლობა ბინადრობის ნებართვის გარეშე აქვს მინიჭებული.„6 290 უკრაინელია საქართველოში, თუმცა დამატებით, ბინადრობის ნებართვის გარეშე, ჩვენი სამართლებრივი აქტებიდან გამომდინარე, ლტოლვილის სტატუსით საქართველოში ცხოვრობს დამატებით 25 ათასამდე უკრაინელი. მთლიანობაში, უკრაინელების რაოდენობა საქართველოში არის 30 ათასამდე, საიდანაც 6 290 ადამიანს აქვს ბინადრობის ნებართვა, 25 ათასამდე უკრაინელს ბინადრობის ნებართვის გარეშე აქვს მინიჭებული საქართველოში ყოფნის შესაძლებლობა“, – განაცხადა კობახიძემ.
სოფელ კარალეთში ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოვლინდა
სოფელ კარალეთში ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოვლინდასურსათის ეროვნული სააგენტოს შიდა ქართლის დეპარტამენტის ინსპექტორებმა გორის მუნიციპალიტეტში ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოავლინეს.სოფელ კარალეთში მდებარე შპს ,,კარა 1980-სა“ და ინდმეწარმე ნ. გ.-თან განხორციელებული არაგეგმური ინსპექტირების შედეგად დადგინდა, რომ ბიზნესოპერატორები საქმიანობდნენ ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში რეგისტრაციისა და სააგენტოსაგან მინიჭებული სავალდებულო აღიარების გარეშე. ორივე ობიექტზე გამოვლინდა კრიტიკული შეუსაბამობები შპს ,,კარა 1980-ში“ დაილუქა საეჭვო წარმომავლობის მწყერის ხორცი, ხოლო ინდმეწარმე ნ. გ.-ის სასაკლაოზე - ქათმის ხორცი.გამოვლენილ დარღვევებზე გატარდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული ღონისძიებები - ბიზნესოპერატორები დაჯარიმდნენ და შეუსაბამობების აღმოფხვრამდე შეუჩერდათ საწარმოო პროცესი.სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს ბიზნესოპერატორებს, დროულად გაიარონ აღიარებისთვის სავალდებულო პროცედურები და სურსათის წარმოება/გადამუშავება/რეალიზაციის დროს დაიცვან უვნებლობის მოთხოვნები.#სურსათისუვნებლობა
ვიქტორ ორბანი – უნგრეთისთვის პატივია დონალდ ტრამპის მშვიდობაზე ორიენტირებულ ინიციატივაში მონაწილეობა, მოუთმენლად ველოდები „მშვიდობის საბჭოს” პირველ სესიას
ცვლილებების დროა, მშვიდობის დასაცავად განკუთვნილმა ძველმა საერთაშორისო სტრუქტურებმა ძალა დაკარგეს, საჭიროა ახალი ინიციატივები, – ამის შესახებ უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი ვიქტორ ორბანი სოციალურ ქსელში წერს.ორბანმა აღნიშნა, რომ ხვალ, ვაშინგტონში „მშვიდობის საბჭოს” პირველ სხდომას დაესწრება. მისი თქმით, ეს ისტორიული მომენტია.„უნგრეთისთვის პატივია პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მშვიდობაზე ორიენტირებულ ინიციატივაში მონაწილეობა, რომელიც რეალური შედეგების მიღწევას ისახავს მიზნად. ისტორიული მომენტი: მოუთმენლად ველოდები ხვალ „მშვიდობის საბჭოს” პირველ სესიას!”- წერს ორბანი სოციალურ ქსელში.
ცნობილია რატომ დააკავეს ელისო კილაძე
ელისო კილაძე დააკავეს. ამის შესახებ პროკურატურაში გამართულ ბრიფინგზე პროკურორმა განაცხადა.მისი თქმით, ელისო კილაძე საცხოვრებელ სახლთან დააკავეს.