გია მურღულია – ვინმეს თუ სურვილი აქვს, თავი ევროპულ არჩევანთან გააიგივოს, კეთილი უნდა ინებოს და კარგად გაიაზროს, ევროპა რას ნიშნავს და რა ღირებულებებს ეფუძნება
ჩემთან თუ არ ხარ, ჩემი მტერი ხარ, ამაზე მეტი კომუნისტური ლოზუნგი არც გამიგონია და არც ვიცი, – ამის შესახებ ფილოლოგიის დოქტორმა, საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრმა, გია მურღულიამ პირველი არხის გადაცემაში „აქტუალური თემა – მაკა ცინცაძესთან ერთად“ სტუმრობისას განაცხადა.
„თუ ვინმეს სურვილი აქვს, თავისი თავი ევროპულ არჩევანთან გააიგივოს, მაშინ კეთილი უნდა ინებოს და კარგად გაიაზროს, ევროპა რას ნიშნავს და რა ღირებულებებს ეფუძნება. საქართველოს უნდა ისეთი ევროპა, რომელიც ამ ღირებულებებს განასახიერებს საუკუნეების განმავლობაში და არა ის წარმოდგენები, რომლებიც ხანდახან ფაქტებს ჩაანაცვლებენ ხოლმე. ჩვენი შეშფოთება, პირველ რიგში, იმან გამოიწვია, რომ ჩვენი არხის ჟურნალისტების მიმართ იყო გამოჩენილი ასეთი ძალადობრივი ამბები. ბუნებრივია, ჩვენ, ყველანი ერთად ვქმნიდით ამ ტექსტს და ვთქვით, რომ ჩვენ არ დავუშვებთ, პირველი არხის ჟურნალისტებს ასე მოექცნენ ან პირველ არხს ასე დაემუქროს ვინმე, ვინც გნებავთ, ის“, – განაცხადა მურღულიამ.
მისი თქმით, პოლიტიკოსს უნდა ესმოდეს, რომ ჟურნალისტისთვის საქმიანობაში ხელის შეშლა დაუშვებელია.
„რა გინდა შენ, ამას რომ აკეთებ? ამას მარტივი პასუხი აქვს. ესე იგი, შენ გინდა, არ ითქვას სიმართლე, რომელსაც ის ამბობს. ამაზე ბევრი კამათი არ დაიწყოს ახლა არავინ, რომ პირველი არხი მიუკერძოებელია, ეს მიუკერძოებლობა არაერთმა საერთაშორისო დამკვირვებელმა და ასევე არაერთმა ორგანიზაციამ დაადასტურა. ესე იგი, შენ გინდა, ეს სიმართლე არ მივიდეს ადამიანებთან და შენ გინდა, საზოგადოებას თავს მოახვიო შენი აღქმები და არა სიმართლე, რომელიც არის სასარგებლო ჩვენი საზოგადოებისა და სახელმწიფოს განვითარებისთვის“, – განაცხადა მურღულიამ.
გია მურღულიამ ასევე განაცხადა, რომ სრულ სოლიდარობას უცხადებს სხვა მედიასაშუალებების ჟურნალისტებსაც, რომლებიც ბულინგის მსხვერპლი გახდნენ.
გადაცემის წამყვანის შეკითხვაზე, – გვაქვს თუ არა საქმე ორმაგ სტანდარტთან, როცა მუდმივი თავდასხმა ხდება იმ ჟურნალისტებზე, რომლებიც მათთვის სასურველ კითხვებს არ სვამენ, მათი ინტერესების შესაბამისად არ მოქმედებენ და ამ საკითხთან დაკავშირებით, მათ შორის, უფლებადამცველები ამ დრომდე დუმან, რაც ახალი არ არის, რადგან როცა საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ჟურნალისტების შევიწროებასთან დაკავშირებით არაერთხელ მიმართა ნინო ლომჯარიას, როცა ის სახალხო დამცველი იყო, ის ამბობდა, რომ ეს მის კომპეტენციაში არ შედიოდა, ზოგჯერ კი ამბობდა, რომ ეს გამოხატვის თავისუფლება იყო, – გია მურღულიამ განაცხადა, რომ საქმე გვაქვს სისტემასთან.
როგორც მურღულიამ აღნიშნა, ცესკო-ს თავმჯდომარისთვის საღებავის შესხმა იყო საზოგადოებისთვის აბსოლუტურად მიუღებელი ფაქტი და ამის მომწონებელს საზოგადოებაში თავი საერთოდ არ გამოეყოფა.
„მოდით, დავარქვათ სახელები ამ მოვლენებს და ადამიანებს. ჩვენ ერთი საზოგადოება გვაქვს, ეს ყველაფერი უნდა გადავლახოთ და მივიდეთ რაღაც კონსენსუსამდე, მაგრამ როდესაც შენ ასეთ რამეს აქეზებ და საჯაროდ იწონებ, მით უმეტეს, ვაშაძე რომ მოუწოდებდა, ძალიან კარგი სიმბოლური ქმედებაა, სადაც გამყალბებელს ვნახავთ, მელანი შევასხათ სახეშიო, ეს რა არის?“ – განაცხადა მურღულიამ.
ამასთან, გია მურღულიამ აღნიშნა, რომ ბოლო დროს ხშირად ისმის მოწოდებები ქალაქის პარალიზებისკენ, რაც აბსოლუტურად მიუღებელია.
„„პარალიზებას“ ხმარობენ ბოლო დროს ძალიან ინტენსიურად, ქალაქის ყველა წერტილს უნდა მოვედოთ ნელ-ნელა და ყველგან პარალიზებული უნდა იყოს მოძრაობაო. საზოგადოებას პოლიტიკოსი იმისთვის სჭირდება, რომ მან პრობლემები მოაგვაროს და არა იმისთვის, რომ ახალი პრობლემები შექმნას და ადამიანები შეაწუხოს, ხომ? ყველა პრობლემის მოგვარება შეიძლება დიალოგით და იმ მექანიზმებით, რაც კულტურულმა კაცობრიობამ შეიმუშავა ამდენი ხნის განმავლობაში“, – განაცხადა გია მურღულიამ.