გარემოს დაცვის კომიტეტში ნენსკრაჰესის მშენებლობაზე სხვადასხვა მოსაზრება აქვთ
მესტიის მუნიციპალიტეტში, მდინარების ნენსკრასა და ნაკრას ხეობებში მაღალკაშხლიანი ჰიდროელექროსადგურის მშენებლობასთან დაკავშირებით გარემოს დაცვის კომიტეტში განსხვავებული შეფასებებია. ინფორმაციას გამოცემა “კომერსანტი” ავრცელებს.
გამოცემის ცნობით, ღირს თუ არა 280 მეგავატის სანაცვლოდ, 200 ჰექტარი ბიომრავალფეროვანი ტყის გაჩეხვა, კომიტეტის თავმჯდომარის კახა კუჭავა პასუხობს, რომ არცერთი ჰიდრო თუ სხვა მასშტაბური პროექტი გარემოს დაზიანების ხარჯზე არ უნდა განხორციელდეს.
„სოციალური საკითხებისა და სტრატეგიულობის გათვალისიწინება აუცილებელია, ამის შემდეგ კი აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება ღირს თუ არა პროექტის დაწყება, რაც მოხდა კიდეც ნენსკრას შემთხვევაში.  აქვე აღვნიშნავ,  რომ არცერთი ინფრასტრუქტურული პროექტი არ უნდა ხორციელდებოდეს გარემოს დაზიანების ხარჯზე“,- ამბობს კუჭავა
მისივე თქმით, მნიშვნელოვანი კომპონენტია სავალდებულო აღდგენითი ღონისძიებები და რეაბილიტაცია.
საკითხთან დაკავშრებით განსხვავებული მოსაზრება აქვს კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილეს ზაზა ხუციშვილს. მისი თქმით, ყოველდღიურად იზრდება ელექტროენერგიის მოხმარება, ამიტომ გარკვეულ დათმობაზე წასვლა საჭიროა.
ხუციშვილის თქმით, ნენსკრასთან დაკავშირებით დეტალურად არ ფლობს ინფორმაციას, თუმცა  მიღებულია ძალიან მკაცრი  კანონი გარემოზე ზემოქმედების შეფასების კუთხით და სწორედ მის ფარგლებში  ხდება გადაწყვეტილების მიღებაც.
„რაც შეეხება ნენკსრას, წარმოიდგინეთ, რომ  არ გვქონდეს ენგურჰესი, რომელმაც ისედაც დიდი ტერიტორია დატბორა, რა მოხდებოდა. ისედაც ცოტაა ენერგომატარებლები, არ გვაქვს არც გაზი და არც საწვავი (დიზელი და ბენზინი), ხოლო ელექტროენერგის თვალსაზრისით კი ისედაც ყიდვა-გაყიდვის რეჟიმში ვართ, ამიტომ მცირე და საშუალო ჰესების ათვისება არის ძალიან მნიშვნელოვანი“,- აღნიშნავს ზაზა ხუციშვილი.
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა (EIB) “ნენსკრაჰესის” დაფინანსება თებერვლის დასაწყისში დაამტკიცა საქართველოში დაგეგმილი პროექტისთვის 127 მილიონი ევროს სესხის გამოყოფა იგეგმება.
„ნენსკრაჰესის“ დაფინანსების გადაწყვეტილება უკვე მიიღო ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა. EBRD მშენებლობას 214 მილიონი დოლარით დააფინანსებს, 15 მილიონი დოლარის ინვესტიციას კი კომპანია „ნენსკრა ჰიდროს“ კაპიტალში ჩადებს.
დაფინანსების მოძიება კიდევ რამდენიმე საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტიდან, მათ შორის აზიის განვითარების ბანკიდან და კორეის განვითარების ბანკიდან იგეგმება. 280-მეგავატიანი ჰესის მშენებლობის მთლიანი ღირებულება მილიარდ აშშ დოლარს აჭარბებს.
2017 წლის 29 ნოემბერს თბილისში გამართული აბრეშუმის გზის ფორუმის ფარგლებში, ნენკრაჰესის გენერალური დირექტორის მოადგილემ ტაეკვონ სიომ ფორუმის მონაწილეებს პროექტის შესახებ ინფორმაცია გააცნო. მისი თქმით, 2018 წელს პროექტის ფინანსური სამუშაოები დასრულდება, ჰესის ნაწილობრივი გენერირება 2021 წელს დაიწყება, ხოლო სრული ამოქმედება – 2023 წელს იგეგმება. ამასთან, ტაეკვონ სიომ თქვა, რომ 3000-ზე მეტი მუშახელი დასაქმდება.
ადგილობრივმა მცხოვრებლებმა კი ჰესის მშენებლობის წინააღმდეგ რამდენიმე აქცია უკვე გამართეს.