მეუფე შიო: ნუ შეგვეშინდება აი იმ ვიწრო გზის, რომელიც სულიწმინდის მოხვეჭას ესაჭიროება, იმ ღვაწლის, და იმ ვიწრო გზაზე სიარულის
საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრემ, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტმა შიომ (მუჯირი) სულთმოფენობის დღესასწაულზე სამების საკათედრო ტაძარში იქადაგა.
“როგორ მოვიპოვოთ მადლი სულისა წმინდისა, როცა ეს მთავარი მიზანია ჩვენი სულიერი ცხოვრების? ამაზე უფალი იესო ქრისტე ბრძანებს რომ ვიწროა ბჭე და ძნელია გზა, რომელიც მიმყვანებელია აი ამ მაღალ მდგომარეობამდე, ამიტომ, თუ ჩვენ გვსურს რომ სულიწმინდის მადლი მოვიხვეჭოთ, რადაც არ უნდა დაგვიჯდეს უნდა ვებრძოლოთ ჩვენში ცოდვას…
სახელითა მამისათა და ძისათა და სულისა წმინდისათა.
ქრისტეს მიერ საყვარელნო მამანო, ძმანო და დანო, გილოცავთ სულთმოფენობას, გილოცავთ ყოვლადწმინდა სამების დღეს.
დღეს ასევე გახლავთ მართლმადიდებელი ეკლესიის დაბადების დღესასწაული, ვინაიდან, სულიწმინდა ღმერთმა მოციქულებზე გარდამოსვლით დასაბამი დაუდო წმინდა ეკლესიას.
გადმოგცემთ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის ლოცვა-კურთხევას და მოლოცვას.
ჩვენ განსაკუთრებული სიხარულით გვავსებს სულიწმინდა ღმერთისადმი რწმენა, იმიტომ რომ მის მოქმედებასთან ამ სამყაროში დაკავშირებულია ჩვენი ყველაზე დიდი და უაღმატებულესი მოლოდინები და სასოება. და ეს ასეც უნდა იყოს. იმიტომ რომ, როგორც გახსოვთ, თავად უფალი იესო ქრისტე ბრძანებდა რომ იგი დაითმენს ტანჯვას და სიკვდილს სულიწმინდის მოვლინების გამო. სწორედ ამას ნიშნავს მისი სიტყვები რომ: „უმჯობესია თქვენთვის რომ მე წავიდე. თუ მე არ წავალ, ნუგეშინისმცემელი ვერ მოვა თქვენთან, ხოლო თუ მე წავალ, მოგივლენთ მას“.
და აი, ამ დღეს შესრულდა დანაპირები უფლისა ჩვენისა იესო ქრისტესი და აწ უკვე ამიერიდან მის მიერ ბოძებული კაცობრიობისთვის სულის გამოხსნა, როგორც ადამიანის თანაზიარება საღვთო ცხოვრებასთან, უფრო სწორედ, ადამიანის საღვთო ცხოვრებასთან ზიარების რეალური შესაძლებლობა, ხორციელდება სწორედ სულიწმინდის ძალით და მადლით.
და აი ამიტომ, მთავარი მიზანი ქრისტიანული ცხოვრების, არის სულიწმინდის მოხვეჭა. წმინდა მამები ასეც ასწავლიდნენ, ისეთი დიდი მამები, როგორიც იყვნენ წმინდა სვიმეონ ახალი ღვთისმეტყველი და სხვები და სხვები, რომ, მიზანი სულიერი ცხოვრების არის ის რომ სათნო ვეყოთ ქრისტე ღმერთს, სულიწმინდის მოხვეჭის მეშვეობით, სულიწმინდის მოხვეჭით ვიყოთ სათნო მისთვის, ანუ სასურველი ქრისტესთვის. იმიტომ რომ, სულის გადარჩენა და სასუფეველი ღვთისა შეიძლება გამოვლინდეს და გაიხსნას ადამიანში მხოლოდ სულიწმინდის მადლით და ძალით.
ამაზეც ბრძანებს უფალი იესო ქრისტე რომ: „ეძიებდეთ პირველად სასუფეველსა ღვთისასა, და სიმართლესა მისსა“, და ასევე რომ „სასუფეველი ღვთისა თქვენშია“.
ასევე, სულიწმინდა არის ყოველივე სიკეთის წყარო და მომტანი ყოველივე სიკეთის. ვინაიდან, არა მხოლოდ თვითონ არის სიცოცხლე, სულიწმინდა, და სინათლე, არამედ, მომნიჭებელია ნათლისა, ე.ი. არა მხოლოდ საღვთო სინათლეა თვითონ, არამედ ნათლის მომნიჭებელიც არის. არამარტო სიცოცხლეა სულიწმინდა, არამედ ცხოველსმყოფელიც არის და ყოველი სიწმინდეც სულიწმინდისგან არის. როგორც ამბობს პავლე მოციქული, რომ: „სასუფეველი ღვთისა ეს არის სიმართლე, მშვიდობა და სიწმინდე სულიწმინდაში“.
როგორც მოგახსენეთ, სულიწმინდამ დასაბამი დაუდო ქრისტეს ეკლესიას, იგი აღაშენებს ქრისტეს ეკლესიას, ამ ქრისტეს სხეულს, ამ სამეფოს, განწმენდილი ადამიანების სამეფოს, რომლებიც მოელიან მომავალ მარადიულ დიდებას, აი ამ დიდებისთვის არის შექმნილი ადამიანიც და სამყაროც.
როდესაც ხდება მოხვეჭა სულიწმინდის ადამიანის მიერ, მასში ყველაფერი იცვლება, მისი აზრებიც, მისი გრძნობებიც, მისი ყოველი მოძრაობა, ხდება სასწაულებრივად განწმენდილი და ამაღლებული, მაგრამ, როგორ მოვიპოვოთ მადლი სულისა წმინდისა, როცა ეს მთავარი მიზანია ჩვენი სულიერი ცხოვრების? ამაზე უფალი იესო ქრისტე ბრძანებს რომ ვიწროა ბჭე და ძნელია გზა, რომელიც მიმყვანებელია აი ამ მაღალ მდგომარეობამდე, ამიტომ, თუ ჩვენ გვსურს რომ სულიწმინდის მადლი მოვიხვეჭოთ, რადაც არ უნდა დაგვიჯდეს უნდა ვებრძოლოთ ჩვენში ცოდვას. და ეს ჩვენი მიწიური ცხოვრება წუთისოფელი იმდენად მძიმე ხდება ზოგჯერ, განსაცდელების გამო, რომ, რომ არ იყოს ნუგეში ამ ცხოვრებაში, შეუძლებელი გახდებოდა ამის დათმენა. მაგრამ ჩვენ ვმადლობთ უფალს რომ ჩვენ გვაქვს ასეთი ნუგეში, ვინაიდან ჩვენ გვყავს ნუგეშინისმცემელი სული ჭეშმარიტებისა, მოვლენილი უფალი იესო ქრისტეს მიერ, რომელიც გვაძლევს ჩვენ აურაცხელ და შეუფასებელ საუნჯეებს და სიკეთეებს, რომელიც შეგვიყვანს ჩვენ სასუფეველში, იმ სასუფეველში, სადაც ყველაფერი ფერს იცვლის, და ხდება ახალი ცა და ახალი მიწა.
ასე რომ, ნუ შეგვეშინდება აი იმ ვიწრო გზის, რომელიც სულიწმინდის მოხვეჭას ესაჭიროება, იმ ღვაწლის, და იმ ვიწრო გზაზე სიარულის.
ღმერთმა დაგლოცოთ, გაგახაროთ, გაგაძლიეროთ, გილოცავთ კიდევ ერთხელ ამ შესანიშნავ დღეს, და ყოფილიყოს მუდამ ჩვენს გულებში, ჩვენს გასამხნევებლად ის პირველი ლოცვა, ტროპარი, რომელიც წმინდა ეკლესიის მიერ იკითხება ყველა ღვთისმსახურების დასაწყისში: „მეუფეო ზეცათაო, ნუგეშინისმცემელო, სულო ჭეშმარიტებისაო, რომელი ყოველგან ხარ და ყოველსავე აღავსებ მადლითა შენითა, საუნჯეო კეთილთაო, მომნიჭებელო ცხოვრებისაო, მოვედ და დაემკვიდრე ჩვენს შორის და აცხოვნე სულნი ჩვენნი, ამინ!“
დღეს არის ასევე, კიდევ ერთი შესანიშნავი დღესასწაული, სამების საკათედრო ტაძრის, რომელშიც დღეს ჩვენ ვიმყოფებით და წირვა აღვასრულეთ, დღესასწაული.
ამასაც გილოცავთ ძვირფასო ძმებო და დებო, ეს ტაძარი გამოირჩევა თავისი დიდებულებით, თავისი მშვენიერებით, და ნამდვილად შეიძლება ითქვას რომ ჩვენი ქვეყნისთვის ძალიან რთულ პერიოდში ასეთი ტაძრის აშენება ისივე როგორც, კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ს მიერ მრავალი სხვა დიდებული საქმის აღსრულება, ნათელი დასტურია სულიწმინდის შეწევნის. და დღეს ჩვენ სიყვარულით ვულოცავთ მის უწმინდესობას და უნეტარესობას სულთმოფენობის დიდებულ დღესასწაულს და ვუსურვებთ მას დღეგრძელობას და სულიწმინდის შეწევნას.
სულიწმინდა იყავნ თქვენ ყოველთა თანა, და სრულიად საქართველოს თანა, ამინ!
დღეს ილოცებიან შემდეგი გვარები: გოშაყმაშვილები და ცაავები.
ჟენევა – ამერიკის ქმედების გამოცდა ირანული დიპლომატიის ლოგიკის წინაშე- ამის შესახებ ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში სეიედ ალი მოჯანი სოციალურ ქსელ  X-ზე წერს.,,დღეს ჟენევაში ყველაზე მნიშვნელოვანი არის ამერიკის ქმედება. სწორედ მათ წამოაყენეს დიალოგის აღდგენის მოთხოვნა. ეს დიალოგი, თავის დროზე, მათივე ქმედებების და თავდასხმების გამო შეწყდა. მიუხედავად ამისა, თვით ეს მოთხოვნაც უკვე ერთგვარი პრაქტიკული ნაბიჯია, თუმცა ეს ყველაფერი არ არის. ირანის პოზიცია ნათელია. ჩვენ აშშ-სთან მოლაპარაკებებში „ირანზე“ არ გვიმსჯელია და არც მომავალში ვიმსჯელებთ. ჩვენი დიალოგი მხოლოდ და მხოლოდ ბირთვულ საკითხს ეხება. დიპლომატიის პასუხისმგებლობაა, აწარმოოს ბირთვული მოლაპარაკებები სანქციების მოხსნის მიზნით, ხოლო ირანის ისლამური რესპუბლიკის თავდაცვითი სტრუქტურის პასუხისმგებლობაა, მუდმივი მზადყოფნაში იყოს საფრთხეების მოსაგერიებლად. შესაბამისად, ეს ორი საკითხი ერთმანეთისგან გამიჯნულია. როგორც „დიპლომატიურმა“, ისე „თავდაცვითმა“ სტრუქტურებმა აჩვენეს, რომ ეფექტურად და კოორდინირებულად ასრულებენ თავის მისიას. ირანის თორმეტდღიანმა თავდაცვითმა ომმა 2025 წელს, რომელიც მიმართული იყო უცხო ძალების აგრესიის წინააღმდეგ, ეს რეალობა ნათლად დაადასტურა. ამიტომ, სერიოზული შეცდომა იქნება, თუ ვინმე კვლავ დაუშვებს არასწორ სტრატეგიულ გათვლას და გადაწყვეტს უკვე გამოცდილის ხელახლა გამოცდას. მოლაპარაკების შედეგების რეალური ეფექტიანობა ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე მისი ფორმა, ადგილი ან დრო. მოლაპარაკებების მექანიზმი ირანისთვის ბოლო წლებში მუდმივად აქტიური იყო. ჩვენი მომლაპარაკებლები ჰგვანან მძღოლებს, რომლებსაც აქვთ შესაბამისი მართვის მოწმობა და კომპეტენცია: მათ გააჩნიათ გადაწყვეტილების მიღებისა და შესაბამისი მოქმედების უფლება, კარგად იცნობენ გზას და კურსიდან გადახვევის რისკიც მოეხსენებათ. პრობლემა იმაშია, რომ მეორე მხარე მუდმივად „თიშავს მოლაპარაკებების მანქანას“ და პირველ რიგში ფიქრობს იმაზე, შეძლებს თუ არა გზის შეცვლას. ეს არის ყველაზე დიდი შეცდომა მოლაპარაკების პროცესში. თუ ვინმე გადაწყვეტს ირანის თავდაცვით შესაძლებლობებზე მოლაპარაკებას, ასეთი „მოლაპარაკება“ არსებითად განსხვავებული იქნება დიპლომატიური დიალოგისგან. მას იმავე ხასიათის პასუხი მოჰყვება, როგორსაც ადგილი ჰქონდა ირანის თორმეტდღიანი თავდაცვისას 2025 წლის ზაფხულში; თუმცა ამჯერად მისი მასშტაბი და დიაპაზონი გაცილებით უფრო ფართო და ძლიერი იქნება, ვიდრე აქამდე უნახავს. ეს არის კატასტროფული არჩევანი, რომლის ინიციატორობაც ირანს არ სურს. ჟენევის დღევანდელ მოლაპარაკებებში არსებობს გადაწყვეტილების მისაღებად საჭირო კომპეტენცია. ამასთან, ირანის სრულყოფილი წინადადებები მიმზიდველი და ეფექტიანია და შეიძლება გახდეს გზამკვლევი შეთანხმების საფუძველი. მიუხედავად ამისა, თუ მიღებულ იქნება გადაწყვეტილება, რომ შეთანხმებამდე მისასვლელად გადაიდგას მოკლე, მაგრამ თანმიმდევრული ნაბიჯები, აუცილებელი გარანტიების წარმოდგენით, ეს ეტაპობრივი გამოსავალიც დაეხმარება პროცესს, რათა კონფლიქტის მართვით თავიდან იქნას აცილებული დიდი კატასტროფა რეგიონისა და მსოფლიოსთვის”-წერს ალი მოჯანი.