ეპისკოპოსი იასონ წამალაიძე, თბილისში, საკუთარ სახლში გარდაცვლილი იპოვეს. გარდაცვლილი სინოდის ყოფილი წევრის, ქრისტეფორე წამალაიძის შვილია. სასულიერო პირი საბერძნეთის ეკლესიაში მსახურობდა.
რას ამბობს მეუფე იოანე მღვდლის განცხადებაზე, რომ მეუფე ზოსიმემ სექსუალური ძალადობა სცადა
მიტროპოლიტი ზოსიმე სკანდალურ ბრალდებას ეხმიანება – “ნაკლებად ვუყურებ ტელევიზორს, მომასმენინეს…”
წილკნის ეპარქია მეუფე ზოსიმეს მისამართით გამოთქმულ სკანდალურ ბრალდებაზე : “ვთხოვთ მოსახლეობას: ნუ ავყვებით ბოროტის ენას”
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე მუხლით დაიწყო, რაც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს. უწყების ინფორმაციით, ცხედარს ექსპერტიზა უტარდება.
გარდაცვლილის მამა, ქრისტეფორე წამალაიძე ქართული ეკლესიიდან განკვეთილი სასულიერო პირია. მას სინოდთან დაპირისპირების გამო, 1995 წელს მღვდელმსახურების უფლება აეკრძალა და წმინდა სინოდიდან გარიცხეს.
ქრისტეფორე წამალაიძის გვარმა, ბოლოს, მეუფე ზოსიმეს წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებთან დაკავშირებით გაიჟღერა. ყოფილი სასულიერო პირი, მამა ზოსიმეს წინააღმდეგ აგორებულ სკანდალში დაადანაშაულეს. ქრისტეფორე წამალაიძე წერილის ადრესატია, რომელშიც 1988 წელს სემინარიის სტუდენტმა სემინარიის მაშინდელ რექტორს (ეპისკოპოსს) და წილკნისა და დუშეთის ამჟამინდელ მიტროპოლიტს, ზოსიმეს სექსუალურ შევიწროებაში დასდო ბრალი.
5 იანვარს ქრისტეფორე წამალაიძე საპატრიარქოს ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს გამოეხმაურა და თქვა, რომ საჭიროა მოიწვიონ საერთო საეკლესიო კრება (არა სინოდის კრება), სადაც განიხილავენ მართლმადიდებელ ეკლესიაში დაგროვებულ სხვადასხვა პრობლემას.